Rozwiązanie biznesowe na czasy kryzysu – Portal PR - 24PR
Rozwiązanie biznesowe na czasy kryzysu

02.12.2008 Kategoria: Zarządzanie. Autor: infopr

Kryzys na rynku finansowym w wielu krajach, spowodował jedno: bez względu na to, czy dana firma już odczuwa skutki kryzysu, czy też chce się przed nim uchronić, zarządy przedsiębiorstw rewidują założenia na najbliższe lata. Wiele z nich przebudowuje strategie lub szuka rozwiązań biznesowych, które przyniosą firmie oszczędności. Wszystkie bacznie obserwują rynek.

Kryzys finansowy często przybiera postać paniki, a szczególnie obaw o zwolnienia z pracy. Dotyczy to już nie tylko banków. O posady częściej niż do tej pory zaczynają drżeć menedżerowie wyższego szczebla. Coraz więcej firm zaczyna weryfikować swoją produktywność.
Czy rzeczywiście, cięcia personalne są jedynie słusznym wyjściem w czasach trudnych?

Problemem dla wielu przedsiębiorstw wciąż jest niewspółmierna do wynagrodzeń wydajność pracy. PKPP Lewiatan w maju tego roku powołując się na badania NBP pisał, że już wtedy w 27,5% przedsiębiorstw wzrost wynagrodzeń przekroczył poziom wzrostu wydajności pracy (źródło: www.pkpplewiatan.pl). Nawet jeśli tendencja ta się nie nasiliła ze względu na obecną sytuację na rynku, to i tak, wydajność pracy w Polsce jest niższa niż oczekiwana przez przedsiębiorców. Zwolnienia jednak nie rozwiązują jednoznacznie tego problemu. Mniejsza liczba pracowników może ograniczyć koszty firm, ale nie zawsze zmniejsza ilość pracy. Oznacza to, że ci, którzy zostaną w firmach będą przejmować zadania zwalnianych, a więc w konsekwencji radzić sobie z większą odpowiedzialnością. Jedne firmy wyczekują, co będzie dalej, ale te patrzące przyszłościowo przedsiębiorstwa szukają możliwości zwiększenia produktywności firmy i wydajności pracowników.

Optymalizowanie efektywności organizacji może być wspierane m.in. poprzez zwiększanie efektywności osobistej jej pracowników. Techniki organizacji pracy własnej, spójne standardy komunikacji mają bardzo duże szanse powodzenia w tych czasach i to nie tylko wdrażane poprzez szkolenia dla pracowników liniowych, ale jako programy realizowane od szczebla najwyższej kadry menedżerskiej.

Przedsiębiorcy coraz częściej inwestując w swoją kadrę, oczekują skuteczności i szybkich efektów. Chcą mieć świadomość dobrze wydanych pieniędzy, szczególnie w czasach trudnych. Jednorazowe szkolenia przestają zadowalać, bo ich efekty nie są zbyt trwałe. Dlatego specjalne programy rozwijające umiejętności pracowników mogą stać się dla firm optymalnym rozwiązaniem biznesowym. Szczególnie jeśli program przynosi zarówno korzyści indywidualne dla pracownika, jak i korzyści finansowe dla jego firmy. Takie programy są już na rynku od wielu lat, a korzystające z nich przedsiębiorstwa świadomie zwracają uwagę nie tylko na jakość pracy merytorycznej pracownika oraz jego skuteczność, ale również na zadowolenie i satysfakcję z pracy.

Przykładem takiego programu jest Personal Efficiency Program PEP?, który w Polsce na rynku usług konsultingowych funkcjonuje od 10 lat. Program ten łączy w sobie elementy grupowych warsztatów z indywidualnym coachingiem. Personal Efficiency Program PEP? został opracowany przez Kerrego Gleesona w 1986 roku i od tamtej pory zyskuje powodzenie w coraz to nowych krajach bez względu na panującą koniunkturę. Do tej pory z programu na całym świecie skorzystało ponad milion osób. ?Program PEP? jest przede wszystkim rozwiązaniem biznesowym, przynoszącym wymierne korzyści w postaci finansowych oszczędności i wydajniej działających pracowników- wyjaśnia Beata Uytenbogaardt, country manager IBT Polska, firmy posiadającej wyłączną licencję do organizowania PEP? w Polsce-?W wyniku badań prowadzonych przy realizacji programu za pomocą formularza ?Pomiar produktywności”, okazuje się, że średnio produktywność pracownika wzrasta o 10%. To oznacza, że pracownik tygodniowo oszczędza 3 godziny a więc rocznie 16,5 dnia. To są już konkretne pieniądze dla firmy. Biorąc pod uwagę aktualne średnie zarobki menedżerów, w kasie firmy zostaje średnio 6 750 zł z pracy jednego menedżera”. (przyp. aut. w oparciu o dane firmy Sedlak&Sedlak ?Wynagrodzenie polskich menedżerów” z czerwca 2008)

Z programu PEP korzystają firmy z różnych branż, ponieważ założenia programu opierają się na uniwersalnych zasadach, a dodatkowo przy współpracy indywidualnej konsultant dostosowuje się do specyfiki danej firmy i pracownika.

Program PEP? skupia się na efektywności osobistej w kilku obszarach: zarządzania informacją, działania, planowania i współpracy z innymi. Na początku konsultanci PEP? sprawdzają, ile czasu pracownik przeznacza na daną czynność m.in. telefonowanie, odpisywanie na e-maile, spotkania, planowanie zadań. Celem programu jest uwewnętrznienie nawyków efektywnego działania poprzez doskonalenie umiejętności organizowania i planowania własnej pracy. Ważnym elementem jest stosowanie zasady ?zrób to od razu” oraz optymalne wykorzystywanie narzędzi informatycznych. Efekty przychodzą szybko: po warsztatach pracownik zna i stosuje główne zasady programu, potem podczas kilkutygodniowej indywidualnej pracy z konsultantem utrwala efekty. Zmiany jakie zachodzą w pracowniku często zaskakują jego samego. ?Główne zmiany po zastosowaniu zasad PEP? w praktyce to: mniejszy stres oraz poczucie, że wszystko jest pod kontrolą, więcej czasu na wykonywanie czynności głównych, mniejsze zaległości, wychodzenie z pracy o czasie”- wylicza Katarzyna Faczyńska, senior konsultant PEP? w IBT Polska- ?W ten sposób osiągamy ?work-life balance” czyli równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. A to bardzo ważne, jeśli chcemy, aby pracownik był efektywny i przy tym zadowolony ze swojej pracy.”

Na całym świecie nowoczesne firmy poszukują wciąż dobrych rozwiązań, które sprawdzą się w różnych warunkach. Rozwój technologii nie zmienia faktu, że kapitał ludzki jest najcenniejszy w każdej firmie, bo często to od ludzi zależy jej sukces. Stąd rozwiązania biznesowe takie jak PEP?, które przynoszą korzyści w postaci efektywniej działających pracowników a co za tym idzie oszczędności finansowych, stają się coraz bardziej pożądane.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.