Bezpieczeństwo podczas podróży. – Portal PR - 24PR
Bezpieczeństwo podczas podróży.

09.02.2009 Kategoria: Ubezpieczenia. Autor: admin

Często nie mamy wpływu na to co przyniesie nam los, ale możemy ubezpieczyć się od skutków nieszczęść które przychodzą zawsze w najmniej oczekiwanym momencie, również podczas upragnionego urlopu. Serwis turystyczny Odpoczne.pl radzi, jak korzystać z ubezpieczeń, aby bezpiecznie podróżować i w przypadku spełnienia się czarnego scenariusza, uchronić się od konieczności pokrycia wysokich opłat i dodatkowych przykrości.

Obowiązujące prawo nakłada na touroperatora konieczność zawarcia na rzecz uczestników umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą. Ubezpieczyciel w obowiązkowej polisie bierze również pod uwagę zabezpieczenie bagażu podróżnego. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można je kupić także oddzielnie. Najważniejsze informacje dotyczące umowy ubezpieczenia są zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

-Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Tam znajdziemy szczegółowy opis zdarzeń, za jakie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jak też listę wyłączeń odpowiedzialności oraz zasady postępowania w razie szkody. Aby uniknąć nieporozumień, wszelkie niejasności dotyczące warunków umowy lepiej wyjaśnić przed jej podpisaniem – radzi Marcin Olczykowski z serwisu Odpoczne.pl. – Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej (szczególnie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków), zakres terytorialny objęty ubezpieczeniem, a także elastyczność towarzystwa wobec klienta – dodaje Olczykowski.

Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń turystycznych: ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Ubezpieczenie bagażu podróżnego (BP), Ubezpieczenie kosztów odstąpienia od umowy (KR), Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej turysty (OC), Ubezpieczenie assistance (ASS).

Należy pamiętać, że standardowe umowy ubezpieczenia posiadają bardzo wąski zakres odpowiedzialności za bagaż podróżny. W przypadku kradzieży rzeczy osobistych za granicą, należy zachować protokół kradzieży, gdyż po powrocie będzie on stanowił dowód dla ubezpieczyciela. Bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa jest ubezpieczenie assistance (ASS), które gwarantuje udzielenie natychmiastowej pomocy na miejsc zdarzenia. To nie tylko zwrot kosztów, ale również dodatkowa pomoc ze strony ubezpieczyciela (np. prawna).

– Przed wyjazdem warto rozważyć zakup pakietu ubezpieczeniowego, gdyż jest to zdecydowanie bardziej atrakcyjne cenowo, niż zakup każdej opcji z osobna. Koszty zawarcia takiego pakietu ubezpieczeń wahają się od 10-30 zł za dzień świadczonej ochrony. W ten sposób za niewielkie pieniądze możemy zapewnić kompleksową ochronę sobie i swoim bliskim – argumentuje Marcin Olczykowski z serwisu turystycznego Odpoczne.pl.

Firmy ubezpieczeniowe konkurują w tworzeniu atrakcyjnych, specjalistycznych pakietów turystycznych. Istnieje szereg pakietów profilowanych, przede wszystkim dla osób planujących wypoczynek nad wodą, uprawiających sporty ekstremalne, czy dla miłośników górskich wycieczek. Standardowo ubezpieczenie takie dostępne jest w trzech rodzajach: Standard, Active i Extreme. Podstawowy pakiet większości ubezpieczycieli obejmuje koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jedną z bardziej interesujących propozycji na rynku ubezpieczeniowym stanowi pakiet przygotowany z myślą o osobach zwiedzających europejskie winnice, uprawiających turystykę winną i kolekcjonujących wina. Obejmuje ono poza szerokim ubezpieczeniem kosztów leczenia degustatorów, także ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym zakupione w trakcie wyjazdu i przewożone do kraju wina. Na terytorium Unii Europejskiej możemy co prawda skorzystać z publicznej służby zdrowia, przy czym należy posiadać ze sobą kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – którą otrzymamy w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia po wypełnieniu odpowiedniego wniosku.

Konsultanci serwisu Odpoczne.pl radzą zaopatrzyć się w szerszy zakres ubezpieczenia głównie osobom, które przewlekle chorują. Świadomość, że w każdej chwili można liczyć na pomoc lekarską wpływa na komfort wypoczynku. Nigdy nie wiadomo, jak zareagują na zmianę klimatu dzieci i osoby starsze. Korzystając z wyjazdów zorganizowanych należy zwrócić uwagę, jaki zakres ma polisa proponowana przez touroperatora. Cena ubezpieczenia podstawowego zwykle wliczona jest w koszt wyjazdu i świadczenia pokrywane są w granicach ubezpieczenia. Najważniejsza jest zatem wysokość sumy gwarancyjnej, gdyż polisa z niewielką sumą może nie pokryć kosztów wszystkich zdarzeń.

Brak przepisów określających minimalne sumy ubezpieczenia, doprowadziły do tego, iż firmy ubezpieczeniowe, walcząc o klienta, często zawierają umowy na najniższe możliwe sumy. Warto zatem uzyskać szczegółowe informacje na ten temat i ubezpieczyć się dodatkowo na wyższe kwoty już we własnym zakresie. Przezorny zawsze ubezpieczony! W myśl tego przysłowia pamiętajmy o tym, że nawet najlepsza organizacja nie przewidzi wszystkich możliwych wydarzeń i nie uchroni nas w 100 proc. przed przykrymi niespodziankami.

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Szybowska – Mróz
PR Manager
www.odpoczne.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.