Niezrozumiała awersja do ryzyka – Portal PR - 24PR
Niezrozumiała awersja do ryzyka

13.02.2009 Kategoria: GOSPODARKA. Autor: infopr

[Gazeta Bankowa] Rozmowa ze Sławomirem Skrzypkiem, prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Cała prawda o kryzysie w Polsce.
To nie sytuacja banków   jest powodem spowolnienia gospodarczego w naszym kraju, a lęki kadry zarządzającej… kilka cytatów:
(…)Obecny wzrost restrykcyjności sektora bankowego powoduje zmniejszenie zainteresowania podmiotów gospodarczych działaniami inwestycyjnymi, a to już może mieć bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy kraju.

(…)W Polsce mamy na szczęście czysty system bankowy i te problemy nas nie dotyczą. Ale nie żyjemy na Księżycu i nasz system finansowy niestety został dotknięty zaaplikowaną z zewnątrz nadmierną awersją do ryzyka. Niezrozumiałe jest dla mnie, że podporządkował się temu cały rynek.

(…)fundusze inwestycyjne poniosły ogromne straty w sferze dolara i euro. I aby wyrównać straty bilansowe, ściągają kapitał z rynków wschodzących. Taki odpływ kapitału powoduje, że my – mając zdrowy system bankowy, w którym nie ma takiej utraty wartości aktywów jak w systemach krajów wcześniej wymienionych – płacimy odpływem kapitału za to, że jesteśmy kojarzeni z krajami, które mają kłopoty.

(…)Z 8 mld złotych, które wpompowaliśmy w nasz system bankowy, więcej niż połowa trafiła do dwóch największych banków. Jeśli przynajmniej połowa środków, które trafiły do tych banków nie zostanie wykorzystana na zwiększenie akcji kredytowej, to trudno wyobrazić sobie, że jest potrzeba, aby zwiększać dostęp do płynności. Płynność musi być podawana w miarę potrzeby.

całość w „Gazecie Bankowej Nr 7. 16 lutego 2009 r.”
logo-20-lecie

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.