Czas na oszczędzanie – Portal PR - 24PR
Czas na oszczędzanie

26.04.2009 Kategoria: Finanse firmy. Autor: infopr

Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszają firmy do przemyślanych działań. Energooszczędność to już nie tyle moda, co konieczność.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że energia elektryczna jest jednym z głównych źródeł zasilania w polskim przemyśle. Stanowi ona 23% spośród wszystkich wykorzystywanych surowców. W usługach udział energii elektrycznej jest jeszcze większy i wynosi niemal 40%, przeważając nad pozostałymi surowcami.

W zgodnej opinii ekspertów, w najbliższych latach, efektywność energetyczna będzie jednym z priorytetów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę prognozy, trudno się temu dziwić. Energia będzie coraz droższa, a do tego może być też trudniej dostępna. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne, muszą podjąć działania zmierzające do efektywnego zużycia energii. Nie mogą to być jednak działania jednorazowe, a proces długoterminowy z działaniem nastawionym na wszystkie płaszczyzny zarządzania przedsiębiorstwem.

Sposoby na oszczędności

W obliczu szybko rosnących kosztów energii oraz coraz bardziej odczuwalnego kryzysu gospodarczego – energooszczędność w procesach produkcyjnych, magazynowania, dystrybucji – staje się wymogiem rynku.
Jak jednak osiągnąć cele bez uszczerbku na efektywności i wydajności oraz jak najmniejszym kosztem wdrożeniowym? Na początek dobrym pomysłem jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który pomorze wskazać najbardziej energochłonne elementy w funkcjonowaniu firmy. Rzetelnie całościowo przeprowadzony audyt, to dobra podstawa do długofalowych działań ukierunkowanych na efektywność. Inny sposób na cięcia kosztów, to wyposażenie firmy w energooszczędne urządzenia. – Mając na uwadze potrzeby rynku, wprowadziliśmy w naszych wózkach widłowych nowoczesny i unikalny system pozwalający na ograniczenie zużycia energii nawet do 20% i to bez wpływu na wydajność pracy – mówi Wojciech Szmulczyński, prokurent firmy Still Polska.

Sposobów racjonalnego wykorzystywania energii jest wiele i różnią się w zależności od branży i charakteru wykonywanych zajęć. W budownictwie najczęściej wyłączane są urządzenia, z których w danej chwili się nie korzysta. W punktach usługowych szczególnie często stosuje się energooszczędne świetlówki, a w sklepach najczęściej montowane są urządzenia czasowo wyłączające pobór energii.
Obniżenie kosztów ogólnych, w tym energii, zwiększa rentowność każdej firmy. Przy niewielkim nakładzie czasu i środków można zapewnić firmie oszczędności na wiele lat.

Biuro prasowe
Kamil Kubicz
Media Manager
inplusPR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.