Komisja Europejska ogłasza konkurs na projekt nowego logo dla produktów ekologicznych UE – Portal PR - 24PR
Komisja Europejska ogłasza konkurs na projekt nowego logo dla produktów ekologicznych UE

27.04.2009 Kategoria: Ekologia. Autor: infopr

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej zaprasza wszystkich studentów grafiki i innych kierunków plastycznych z 27 państw członkowskich UE do udziału w unijnym konkursie na nowe logo. Konkurs daje szansę na zdobycie nagrody nieporównywalnie cenniejszej niż zaplanowana nagroda pieniężna: w lipcu 2010 r. zwycięski projekt zostanie uznany za oficjalne logo produktów ekologicznych w całej Unii Europejskiej. Mariann Fischer Boel, Komisarz UE ds. Rolnictwa powiedziała przed rozpoczęciem konkursu: „Nowe logo dla produktów ekologicznych nada tożsamość sektorowi rolnictwa ekologicznego w UE. Pomoże stworzyć spójny rynek, co przyniesie korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom”.

Celem UE jest opracowanie nowego, kreatywnego logo dla europejskich produktów ekologicznych. Ogłaszając konkurs na logo Unia daje utalentowanym studentom szansę na stworzenie projektu, który znajdzie się na milionach opakowań w całej Europie. Nowe logo będzie obowiązkowe dla wszystkich paczkowanych produktów ekologicznych pochodzących z któregokolwiek z 27 państw członkowskich, spełniających kryteria stawiane rolnictwu ekologicznemu i produkcji ekologicznej.
Dodatkowo wszystkie niepaczkowane produkty ekologiczne wywodzące się z UE lub importowane do UE, będą mogły być oznaczone logiem zależnie od woli producenta.

Do udziału w tym niepowtarzalnym, międzynarodowym konkursie zaproszeni są wszyscy europejscy studenci uczelni wyższych zajmujących się grafiką bądź pokrewnymi kierunkami artystycznymi oraz mających siedzibę w krajach Unii. Spośród nadesłanych projektów wybrana zostanie trójka zwycięzców, którzy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 6000 Euro, 3500 Euro i 2500 Euro. Zgłoszenia mogą być nadsyłane poprzez specjalną stronę internetową konkursu www.ec.europa.eu/organic-logo do 25 czerwca 2009 roku.

Jury konkursu będzie składać się z ekspertów w dziedzinie produkcji i rolnictwa ekologicznego, a także światowej sławy specjalistów w dziedzinie projektowania graficznego. Wśród wybitnych członków jury są m.in. profesor, doktor honoris causa, dyrektor kreatywny i zarządzający Erik Spiekermann z Niemiec; Riitta Brusila-Räsänen, profesor projektowania graficznego na Uniwersytecie w Lapland w Finlandii; Szymon Skrzypczak, wielokrotnie nagradzany młody grafik z Polski; Elisabeth Mercier, dyrektor Agence BIO z Francji; Urs Niggli, dyrektor Instytutu Badań nad Rolnictwem Ekologicznym (FiBL) w Szwajcarii; Tom Václavík, ekspert ds. marketingu produktów ekologicznych z Czech i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekologicznych Sprzedawców Detalicznych oraz Craig Sams, przewodniczący Soil Association z Wielkiej Brytanii. Jury konkursowemu przewodniczyć będzie Rob Vermeulen, były prezes Pan-European Brand Design Association.

Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń jury wybierze najlepsze prace, które następnie zostaną umieszczone na stronie internetowej konkursu jako oficjalne propozycje projektów nowego logo. Wszyscy mieszkańcy UE dzięki głosowaniu internetowemu będą mogli wybrać swój ulubiony projekt. Latem 2010 roku ogłoszona zostanie trójka zwycięzców (wybrany projekt i dwa wyróżnienia). Zwycięzcy zostaną zaproszeni na oficjalną ceremonię w Brukseli, podczas której nagrody wręczy im Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Konkurs stawia studentom wyzwanie zaprojektowania efektownego, oryginalnego logo, które odda różnorodne aspekty rolnictwa i produkcji ekologicznej. Dodatkowo jury będzie brało pod uwagę uniwersalny przekaz projektu, jego czytelność bez użycia słów oraz jasność przekazu i ponadczasowość. Pełne zasady konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.ec.europa.eu/organic-logo.

Biuro prasowe:
Katarzyna Gospodarek
PRIMUM Public Relations
Tel.: 022 690 67 45

Marta Wesołowska
PRIMUM Public Relations
Tel.: 022 690 67 43

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.