Siedź ergonomicznie – Portal PR - 24PR
Siedź ergonomicznie

22.04.2009 Kategoria: STYL ŻYCIA. Autor: infopr

Praca biurowa pozornie sprawia wrażenie mało męczącej i nieuciążliwej. Wielogodzinne siedzenie za biurkiem może jednak przynieść więcej szkód niż się powszechnie wydaje. Nieodpowiednie siedzisko oraz złe ułożenie ciała w pozycji siedzącej może bowiem powodować poważne problemy zdrowotne.

W pracy spędzamy większość naszego czasu. Choć obecnie zmienił się diametralnie jej charakter – coraz większa część społeczeństwa pracuje dziś w biurach – nie oznacza to jednak, że jest ona dla nas mniej szkodliwa czy męcząca. W ciągu całego życia siedzimy za biurkiem nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, często na niedostosowanym do naszych cech fizycznych fotelu czy krześle. W związku z tym, zapewne niejednokrotnie odczuwaliśmy tego nieprzyjemne skutki. Bóle kręgosłupa, szyi czy barków, spuchnięte łydki to tylko niektóre z efektów długiego przebywania w niewygodnej dla organizmu pozycji. Pochyleni nad klawiaturą komputera lub notatnikiem, nie używając oparcia czy podłokietników, narażamy kręgosłup na szereg niebezpieczeństw. A stąd niedaleko już do poważnych chorób układu mięśniowo – szkieletowego, które mogą odezwać się w przyszłości. I choć już coraz więcej wiemy dziś o zasadach ergonomii, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dotkliwe mogą być skutki nieprawidłowo siedzenia.

Ergonomia, czyli co?
Ergonomia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która zajmuje się dostosowaniem szeroko pojętego otoczenia do możliwości psychofizycznych człowieka. W ujęciu praktycznym przekłada się niemal na każdą sferę ludzkiego życia, również na pracę. W tym kontekście celem ergonomii, jako dyscypliny badawczej, jest stworzenie takiego środowiska pracy, które jest przyjazne dla zdrowia i tym samym eliminuje źródła chorób zawodowych. Jednym
z najważniejszych elementów otoczenia pracy biurowej jest krzesło lub fotel, na którym pracownik spędza średnio osiem godzin w ciągu dnia. Aby wykonywana praca w pozycji siedzącej była efektywna i jednocześnie nie szkodziła zdrowiu, siedzisko musi być dostosowane do fizycznych cech użytkownika, aktywnie wspomagając proces siedzenia. Projektanci i producenci mebli biurowych starają się więc sprostać rosnącym wymaganiom coraz bardziej świadomych własnego ciała i zdrowia klientów.

Ergonomiczne, czyli jakie?
Dobre, ergonomiczne krzesło pracownicze musi spełniać wiele rygorystycznych wymogów. Przede wszystkim powinno posiadać mechanizmy, które będą umożliwiały regulację jego parametrów w każdym niemal zakresie (regulacja wysokości i głębokości siedziska, regulacja wysokości i odchylenia oparcia, regulacja wysokości podłokietników i zagłówka). – Dzięki temu, odpowiednie siedzisko pozwala na uzyskanie najwygodniejszej i jednocześnie najmniej obciążającej kręgosłup i całe ciało pozycji. Dobre krzesło ułatwia koncentrację, poprawia wydajność pracownika i minimalizuje negatywne skutki wielogodzinnego siedzenia przy biurku – mówi Edyta Kmiecik z firmy Bejot, producenta ergonomicznych krzeseł i foteli biurowych. Najważniejsze jest zatem, aby krzesło było regulowane na wysokość, posiadało zaawansowany technologicznie mechanizm synchroniczny, było wyposażone w ruchome podłokietniki oraz regulowany zagłówek. – To tylko podstawowy zestaw koniecznych elementów, bez których trudno wyobrazić sobie porządne siedzisko do pracy – podkreśla Edyta Kmiecik.
– W naszych modelach klienci znajdują to wszystko, co sprawia, że dany fotel będzie dobrym partnerem do pracy – dodaje.

Zdrowe… krzesła!
Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spełniających choćby w niewielkim zakresie zasady ergonomii. Tylko nieliczni traktują jednak problem kompleksowo, biorąc pod uwagę funkcjonalność i prozdrowotność mebli biurowych, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby każdego użytkownika. – Ergonomiczny fotel musi sprostać wymaganiom osób o bardzo różnych parametrach ciała. Zakres regulacji fotela czy krzesła powinien umożliwiać wygodne i nie obciążające kręgosłupa ani nóg siedzenie, zarówno osobom bardzo wysokim, jak i bardzo niskim oraz tym o dużej i małej masie ciała – tłumaczy Edyta Kmiecik. – Przykładem takiego krzesła jest String. To zaawansowany pod względem technologii model fotela, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała siedzącej na nim osoby, dzięki doskonale wyprofilowanemu oparciu – mówi Edyta Kmiecik. Oparcie Stringa pokryte zostało specjalną elastyczną membraną. Połączenie tego elementu z mechanizmem synchronicznym odchylającym oparcie, daje poczucie maksymalnego komfortu oraz pozwala na tzw. „dynamiczne siedzenie”, odciążające kręgosłup podczas długiego przebywania w jednej pozycji. Ponadto fotel został wyposażony m.in. w mechanizm regulujący głębokość siedziska, blokadę oparcia w pionie lub odchyleniu, sprężynę regulującą siłę nacisku na oparcie, podłokietniki regulowane skokowo (do 100 mm) oraz stabilną 5-ramienną podstawę wykonaną z polerowanego aluminium lub plastiku. – String powstał z myślą o wygodzie i dobrej kondycji fizycznej użytkowników. Dzięki swojej designerskiej formie, innowacyjnej i lekkiej konstrukcji oraz możliwości regulacji wszystkich parametrów, daje gwarancję zdrowego i bezpiecznego siedzenia – podsumowuje Edyta Kmiecik.

Jak siedzieć?
Czy wiesz, że…?Sam ergonomiczny fotel nie rozwiąże problemu bólu kręgosłupa, jeśli nie będziemy potrafili na nim prawidłowo siedzieć. Zatem zanim rozpoczniemy użytkowanie nowego fotela, należy pamiętać, aby:ü zapoznać się z instrukcją dołączoną do modelu i sprawdzić wszystkie jego możliwości regulacyjne. Następnie należy dostosować parametry krzesła do własnych wymiarów ciała i potrzeb; ü w pełni korzystać z oparcia fotela. Dzięki niemu kręgosłup zawsze będzie właściwie podparty. Oparcie ergonomicznego fotela umożliwia użytkownikowi również tzw. „dynamiczne siedzenie”, a tym samym chwilę relaksu podczas pracy (można swobodnie bujać się na krześle) oraz odpoczynku dla kręgosłupa;ü nie siedzieć na skraju fotela. Na siedzisku należy usiąść wygodnie, zająć całą jego powierzchnię i opierać się całym ciałem. Ważne, aby nogi stabilnie opierały się o podłoże pod kątem 90 stopni (w kolanie);ü używać podłokietników, które znacznie ułatwiają pracę na komputerze, a przede wszystkim minimalizują uczucie zmęczenia rąk i ramion oraz zaburzenia krążenia w kończynach górnych.

Biuro Prasowe
Joanna Jabłońska
account manager
Yasna Communications Sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.