Zdrowa wizytówka Gorzowa – Portal PR - 24PR
Zdrowa wizytówka Gorzowa

23.04.2009 Kategoria: Marka. Autor: infopr

Reneta landsberska, znana i hodowana w Niemczech i Europie Środkowej, w Polsce nie zyskała dotąd wielkiej popularności. Najczęściej można ją spotkać w tradycyjnych przydomowych wiejskich sadach. Tymczasem wiele przepisów na szarlotkę zawiera sugestię, że na ciasto najlepiej nadaje się reneta landsberska.Ponad półtora wieku temu właśnie w Gorzowie wyhodowano pierwsze pestki tej odmiany. Dokonał tego Theodor Heinrich Otto Burchardt około roku 1840, pierwsze owoce uzyskując około roku 1852. Formalnie za odmianę jabłoni renetę landsberską uznano w latach 70. XIX wieku. W Polsce hodowano ją w dolinie Dolnej Wisły i na Dolnym Śląsku. W Gorzowie można ją dziś znaleźć już tylko na Wieprzycach.

Wydział rozwoju i promocji miasta oraz Gorzowski Rynek Hurtowy chcą popularyzować renetę przede wszystkim w Gorzowie, by zachęcić posiadaczy ogródków do nasadzeń. Samo jabłko może zaś stać się doskonałym i naturalnym produktem turystycznym, który będzie stanowił wizytówkę miasta.

– Chcemy zakupić sadzonki, by jesienią były one dostępne w sprzedaży w Gorzowie. Wówczas rozpocznie się także kampania promocyjna renety – mówi R. Bronisz z GRH. R. Bronisz zachęcał także do odwiedzenia najbliższych Targów Kwiatów i Nasadzeń Wiosna 2009, które odbędą się w dniach 24-26 kwietnia (piątek i sobota w godzinach 9.00-18.00, niedziela 9.00-16.00). Targi będą miały charakter kiermaszu, w którym weźmie udział około 20 dużych i kilkunastu małych wystawców. Nie zabraknie na nich także renety landsberskiej, która ma zostać wizytówką Gorzowa.

źródło:gorzow.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.