Maj miesiącem nIKON FOTOGRAFII – Portal PR - 24PR
Maj miesiącem nIKON FOTOGRAFII

28.05.2009 Kategoria: Fotografia. Autor: ipis

nikonyLeszek Szurkowski, Paweł Młodkowski i Krystian Bielatowicz wzięli udział w Fotofestiwalu w Łodzi, Tomasz Tomaszewski, Tomek Sikora, Piotr Chara otrzymali nagrody za swoje projekty. Ponadto Leszek Szurkowski wydał nowy album, a Tomek Sikora zainaugurował nową wystawę.

nIKONY FOTOGRAFII na Fotofestiwalu w Łodzi

Na początku maja, podczas otwarcia międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi, Nikon Polska jako główny mecenas zachęcał odwiedzających do odkrywania i rozwijania pasji fotograficznych. Drugiego dnia festiwalu – 8 maja br. odbyły się zorganizowane przez Nikona warsztaty fotograficzne pt. „Nikon o makrofotografii”. Poprowadził je znany fotograf z grona nIKON FOTOGRAFII – Leszek Szurkowski wraz z doświadczonym szkoleniowcem Nikona – Pawłem Dumą. Leszek Szurkowski z wielką pasją opowiadał o jednej ze swoich specjalizacji, a także pokazał kilkudziesięciu uczestnikom warsztatów, jak należy fotografować np. owady. Zarówno w części wykładowej, jak i praktycznej, warsztatowej pokazywano również jak należy przygotować sprzęt do realizacji tematów makro, a także jak ustawiać światło i zorganizować plan zdjęciowy. Uczestnicy mieli okazję skorzystać ze sprzętu Nikona i pod okiem mistrza fotografii wykonać własne zdjęcia makro.

W ramach Fotofestiwalu Nikon zorganizował także inspirującą wystawę fotograficzną młodych talentów pt. „Polska w obiektywie nIKON FOTOGRAFII”. Jej autorzy, Krystian Bielatowicz i Paweł Młodkowski uczestniczący w projekcie, prezentują dwa różne ujęcia Polski. „Kończąca się opowieść – The ending story” Krystiana Bielatowicza to obraz społecznych przemian, który uzupełniają niezwykłe zdjęcia Pawła Młodkowskiego z cyklu pt. „Dusza ziemi”, przedstawiające polski krajobraz z lotu ptaka. Wystawę można obejrzeć w łódzkiej Manufakturze obok Muzeum Historii Miasta Łodzi do końca sierpnia br.

Nagrody dla fotografów z grona nIKON FOTOGRAFII

W maju kilku fotografów należących do grona nIKON FOTOGRAFII zostało wyróżnionych za swoje albumy, a także rozpoczęło nowe projekty. Tomasza Tomaszewskiego wyróżniono w konkursie „Fotograficzna publikacja roku 2008” za album „Rzut beretem”, Tomka Sikorę w konkursie „Najpiękniejsza książka roku 2008” za album „Światłoczuły”, Piotr Chara odebrał nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, Tomasz Sikora otworzył wystawę fotografii „Sikorów Album Rodzinny” oraz pojawił się album Leszka Szurkowskiego „Secesja wrocławska”.

„Rzut beretem” Tomasza Tomaszewskiego wyróżniony w konkursie „Fotograficzna publikacja roku 2008”

Album Tomasza Tomaszewskiego pt. „Rzut beretem” został wyróżniony podczas uroczystej Gali w Krakowie w konkursie zorganizowanym przez Galerię f5 & Księgarnię Fotograficzną „Fotograficzna publikacja roku 2008”. Album ukazał się na rynku wydawniczym w podwójnej, polsko-angielskiej wersji językowej, nakładem Wydawnictwa G+J RBA (National Geographic Polska). Zawarte w nim 93 czarno-białe fotografie zostały wydrukowane przy użyciu specjalnej techniki duo-ton. W publikacji znalazł się dedykowany temu fotograficznemu projektowi tekst autorstwa Małgorzaty Niezabitowskiej oraz przygotowane przez Roberta Zydla obszerne podpisy zdjęć. Album Tomaszewskiego został doceniony również przez centralę National Geographic w Waszyngtonie, która za ten projekt przyznała polskiej redakcji nagrodę „Best edit”.

Nikon Polska był oficjalnym sponsorem projektu „Rzut beretem”, oraz cyklu wystaw, które podróżowały po kraju. Od października 2008 r. fotografie można było oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w grudniu wystawa odwiedziła Pałac Sztuki w Krakowie, następnie przeniosła się do Wrocławia do Muzeum Ratusza, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nagroda dla albumu „Światłoczuły” Tomka Sikory w konkursie „Najpiękniejsze Książki 2008 roku”

W trakcie Międzynarodowych Targów Książki, które odbyły się w dniach 21 – 24 maja 2009 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozdano nagrody w 49. konkursie na Najpiękniejsze Książki 2008 roku. Jury w wyniku tajnego głosowania przyznało sześć nagród i kilkanaście wyróżnień. W tym roku w konkursie wzięło udział 89 wydawnictw, które nadesłały 165 tytułów. Jury nominowało do nagród 96 książek. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym. W tym roku odbył się po raz 49.

Na uwagę zasługuje przyznanie nagrody w kategorii „albumy” pozycji „Światłoczuły” Tomka Sikory (opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz, wydawca: Znak). Nikon Polska jest partnerem projektu wydawniczego, na który składa się ponad trzysta fotografii pokazujących fotografa w różnych etapach jego twórczości. Przegląd twórczości jest dowodem niezwykle barwnej wyobraźni fotografa.

Nagroda specjalna dla Piotra Chary w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”

7 maja br. Piotr Chara, fotograf, dziennikarz, podróżnik, przyrodnik i regionalista z grona nIKON FOTOGRAFII otrzymał wyróżnienie specjalne w II edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” za m.in. pobudzanie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców. Nagrodę odebrał jako prezes Fundacji Zielonej Doliny Odry i Warty z rąk Ministra Rozwoju Regionalnego. Uroczystość wręczenia odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Forum Funduszy Europejskich, imprezy promującej fundusze oraz efekty ich wykorzystania, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zwycięzców wybrano spośród blisko 140 zgłoszonych projektów.

Nowy album Leszka Szurkowskiego

W maju br. w przedsprzedaży pojawił się bogato ilustrowany album o nieszablonowym wyglądzie autorstwa Leszka Szurkowskiego pt. „Secesja wrocławska”. Blisko tysiąc powstałych w latach 2003–2008 fotografii Szurkowskiego, który opracował także projekt graficzny książki, uzupełniono rzeczowymi opisami Barbary Banaś, miłośniczki secesji.

Zachęcamy do spaceru z albumem w nieznane zakątki miasta, w których podziwiać można przykłady delikatnej secesyjnej ornamentyki. Długi, pięcioletni okres fotografowania pozwolił na zgromadzenie dużej liczby różnorodnych ujęć kilkudziesięciu obiektów przy optymalnym doborze warunków oświetleniowych do wykonywanych zdjęć.

Zapraszamy do lektury wywiadu z Leszkiem Szurkowskim zrealizowanym przez Gazetę Wyborczą oraz na stronę internetową albumu. Album „Secesja wrocławska” dostępny będzie na półkach księgarni od lipca br.

Wystawa „Sikorów Album Rodzinny” w Galerii Sztuk Pięknych w Warszawie

16 maja 2009 r. w Galerii Sztuk Pięknych w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sikorów Album Rodzinny”, która stanowi pierwszą prezentację unikatowego zbioru dorobku artystycznego i zainteresowań trzech pokoleń rodziny światowej sławy fotografa Tomka Sikory. Ekspozycja zawiera niezwykle rzadko pokazywane malarskie kompozycje kwiatowe Joanny Koreckiej-Sikory (1917-2000), matki Tomka Sikory, a także przypomina twórczość Stanisława Sikory (1911-2000), ojca artysty, wybitnego rzeźbiarza i medaliera. Drugie pokolenie rodziny reprezentuje Tomek Sikora przedstawiający cykl czarno-białych fotografii z lat 70-tych, dokumentujących specyfikę tego okresu oraz rodzeństwo fotografa. Brat artysty, Marek Sikora, udokumentował wycinek badań w dziedzinie astronomii, a mieszkająca we Francji siostra Anna Sikora-Taste, architekt terenów zielonych, udostępniła swoje projekty architektoniczne. Przedstawicielem trzeciego pokolenia jest kontynuujący artystyczną tradycję rodzinną syn Tomka Sikory, absolwent wydziału rzeźby Victoria College of the Arts, University of Melbourne.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w dniach od 16 maja do 6 czerwca br. (Galeria czynna: pn. – pt. w godz. 12.00-19.00; sob. 11.00-16.00).

Tomek Sikora uczy jak nie przegapić wyborów

Fotograf za pomocą kilku krótkich filmów, które obejrzeć już można na popularnych portalach internetowych uczy jak nie przegapić wyborów.

Na jednym ze spotów ludzie nudzą się i ziewają, na drugim z zapamiętaniem pacykują się przed lustrem. To jednak nie „diagnoza wyborców, a wyolbrzymienie pewnych ludzkich wad, które mogą odciągnąć ich od zainteresowania sferą publiczną” –mówi Sikora. Celem filmów nie jest pouczenie społeczeństwa, jakie ma obowiązki, lecz lekkie poruszenie ludzi , którzy zajęci sobą, skupieni tylko na sobie, mogą coś przegapić, a to oznacza stratę” – kontynuuje fotograf.

Spoty zmontował Wojciech Kliczka, muzykę napisał Cezary Skubiszewski.

źródło: NIKON Polska

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.