Miejsca z duszą – Portal PR - 24PR
Miejsca z duszą

19.05.2009 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: infopr

Aranżacja wnętrza lokali to często prawdziwy popis kreatywności projektantów. Zastosowanie niespotykanych wcześniej materiałów wykończeniowych, awangardowych rozwiązań oświetlenia, mebli wyróżniających się nietypowym designem stanowią wizytówkę modnych restauracji i klubów muzycznych.

Współczesna architektura wnętrz to często oryginalne projekty zachowujące idealny balans pomiędzy sztuką a funkcjonalnością i użytecznością pomieszczeń. Wprowadzanie nowoczesnych i odważnych propozycji najpierw do aranżacji lokali użytkowych to praktyka, która niejednokrotnie umożliwiła przeniesie danego trendu również do przestrzeni domów oraz mieszkań. Przyglądając się wnętrzom różnych restauracji i klubów muzycznych dochodzimy do wniosku, że panujący w nich klimat to w dużej mierze efekt odpowiedniej gry kolorów, ekspozycji światła oraz zestawienie niestandardowych detali.

Zestawienia kontrastów
Współczesna aranżacja wnętrz lokali muzycznych i restauracji często bazuje na kontrastowych zestawieniach barw, mieszaniu się ze sobą różnych stylów architektonicznych, łączeniu tworzyw naturalnych z materiałami charakterystycznymi dla nowoczesnych stylizacji. Ciepła kolorystyka drewna występuje zaraz obok metalowych dodatków, utrzymanych w szarych, chłodnych barwach. Meble o awangardowym designie sąsiadują ze ścianami z cegły lub klinkieru, które wyglądają jakby były poddane działaniu upływającego czasu. Surowe podłogi w połączeniu z widocznymi, metalowymi przewodami wentylacyjnymi przebiegającymi pod sklepieniem, podkreślają industrialne akcenty, podczas gdy drewniane elementy ocieplają wnętrze i sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne i nastrojowe. Pomimo tych różnorodności, wszystko tworzy harmonijną całość i wrażenie dbałości o każdy szczegół.
– Ciekawe wnętrze nie powinno być monotonne – mówi Jacek Lizurej, właściciel wrocławskiego lokalu Il Gusto Club & Restaurant. – Oczywiście całość musi być objęta spójną koncepcją, co jednak nie wyklucza różnych odstępstw od reguły. Gdy przyjrzymy się wnętrzu Il Gusto zauważymy, że w jednym miejscu zestawiono różnorodne idee aranżacji, a mimo wszystko całokształt jest spójny w każdym detalu. Nasz lokal to połączenie restauracji serwującej dania kuchni śródziemnomorskiej ze stylowym klubem muzycznym. Nic więc dziwnego, że jego wystrój był dla nas prawdziwym wyzwaniem. Założenie było takie, że naturalna stylizacja części restauracyjnej musi się komponować z nowoczesnym designem klubu. Efekt ten uzyskaliśmy dzięki odpowiedniemu wyborowi mebli, grą światła oraz różnorodnym dodatkom.

Wnętrze kreowane światłem
Światło odgrywa jedną z ważniejszych ról w budowaniu odpowiedniego nastroju we wnętrzu. Jak żaden inny element aranżacji, to właśnie oryginalnie zaprojektowane oświetlenie może wprowadzić do pomieszczenia unikatowy klimat, wyeksponować wybrany detal, podkreślić nowoczesność całej aranżacji. Szczególnie w przypadku restauracji i klubów muzycznych, wystrój kształtowany jest właśnie poprzez światło. Najczęściej rezygnuje się z jednego, wyrazistego źródła oświetlenia na rzecz drobnych, rozproszonych punktów świetlnych oraz nowoczesnych kompozycji z neonów i węży ledowych.
– Projektując wnętrze Il Gusto, braliśmy pod uwagę to, że umiejętne wykorzystanie światła niejednokrotnie decyduje o atmosferze panującej w klubie lub restauracji – dodaje Jacek Lizurej. – Znajdujący się w podziemiu kamienicy lokal swój nastrój w dużej mierze zawdzięcza zaaranżowanemu półmrokowi, który najbardziej widoczny jest w sali klubowej, tworząc w niej intymną atmosferę. Zależało nam również na oryginalnym wyeksponowaniu baru. Odwiedzając Il Gusto, nasza uwaga kierowana jest w pierwszej chwili na zdobiony wyrazistym, pomarańczowym światłem szklany bar. Razem z podświetleniem półek, na których rozstawiliśmy alkohole, całość tworzy ciekawy efekt wizualny, co nadaje części klubowej wrażenia nowoczesności.

Z dbałością o detale
Całokształt aranżacji zawsze dopełniają detale. Mówimy tu zarówno o drobnych akcentach, takich jak rozstawione na każdym stoliku płonące świece i świeże kwiaty, jak też o jednym wyrazistym komponencie dekoracyjnym – charakterystycznym obrazie czy niebanalnej fotografii. Dbałość o szczegóły jest nie tylko ważnym elementem aranżacji, ale też dowodem na to, że przez wystrój wnętrza przemawia pasja samego restauratora.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.