Student zakłada własną firmę – Portal PR - 24PR




Student zakłada własną firmę

07.05.2009 Kategoria: Przedsiębiorczość. Autor: infopr

Przedsiębiorczy studenci coraz odważniej wchodzą na rynek pracy. Ich celem nie zawsze jest praca w międzynarodowym koncernie, a coraz częściej założenie własnego biznesu. Droga do sukcesu jest długa i kręta, ale studentów to nie przeraża.

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba młodych przedsiębiorców wzrosła prawie sześciokrotnie, wynika z badań Polski Przedsiębiorczej, organizacji pomagającej studentom i absolwentom uczelni wyższych w prowadzeniu własnej firmy. Studenci najchętniej zakładają firmy z branży IT. Otwarcie takiej działalności gospodarczej wymaga umiejętności, poświęconego czasu i sieci kontaktów.

Decydując się na otwarcie własnego biznesu w trakcie studiów, warto skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości. Zapewniają one m.in. lokal, obsługę prawną i księgową. Wystarczy mieć dobry pomysł na to, czym firma ma się zajmować. Warto także postarać się o popularne od kilku lat dotacje unijne. W ramach Działania 6.2 PO KL, osoby, które nie przekroczyły 25 lat, mają szansę nawet na 85 proc. dofinansowania projektów.

– Posiadanie firmy to elastyczne zarządzanie czasem. Można połączyć naukę i pracę. Młodzi entuzjaści własnego biznesu zdecydowanie powinni wykorzystać okres studiów na wdrażanie swoich pomysłów w życie. W tym wieku i okresie kariery można pozwolić sobie na ryzyko, którego w późniejszym wieku nie odważylibyśmy się podjąć. Praktyka już nie raz pokazała, że warto postawić wszystko na jedną kartę. Młodzi to robią i odnoszą sukces – komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, specjalista ds. szkoleń
w Akademii PARP.

Część studentów decyduje się na odbycie praktyk lub staży w korporacjach. Niestety, nie zawsze mają szansę zdobycia wartościowych doświadczeń, niekiedy ograniczają tylko do przysłowiowego parzenia kawy. Dlatego nie wszyscy studenci stawiają tylko na praktyki i staże.

Do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, bardziej niż staż, przydaje się znajomość kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Wiedza przekazana przez praktyków biznesu jest na wagę złota. Na portalu szkoleniowym www.akademiaparp.gov.pl 14 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych uczestników w wieku 18 – 24 lata uczy się „Jak założyć własną firmę?”. Ponad 15 proc. zgłębia wiedzę w szkoleniu „Jak rozwijać firmę – systemy zarządzania dla MSP”.
– W Akademii PARP statystyki mówią same za siebie. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy liczba młodych ludzi chcących zdobyć wiedzę praktyczną o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa systematycznie wzrasta. Studenci należą do najpilniejszych uczestników Akademii, większość z nich kończy rozpoczęte szkolenia z sukcesem – mówi Aneta Grzyb-Hejduk.

W czasach kryzysu liczy się szybkie działanie. Warto samemu stworzyć sobie stanowisko pracy. Można to zrobić niskim kosztem, a zyskać wiele. Potrzebna jest energia i kreatywność, ale przede wszystkim wiedza praktyczna.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 11 multimedialnych, bezpłatnych szkoleńon-line, dostępnych dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP oraz dla planujących założenie własnego biznesu. Oprócz e-szkoleń, uczestnicy mogą korzystać z pomocy ekspertóworaz opiekunów dyżurujących przez 6 dni w tygodniu w godz. 8.00 – 20.00.

Akademia PARP

Podobne wpisy:







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.