Cyfrowe radio już dziś – Portal PR - 24PR
Cyfrowe radio już dziś

02.06.2009 Kategoria: media, Rozrywka. Autor: infopr

radiowWkrótce w każdym z dużych miast w Polsce może być ponad 70 stacji radiowych. Każda nadawać będzie muzykę w cyfrowej jakości. Słuchacze otrzymają też zdjęcia, serwis z hipertekstem, a nawet projekcje wideo. To nowe możliwości cyfrowego radia, którego testy rozpoczęło Radio Wrocław. Jest to pierwsza platforma cyfrowa tego typu w Polsce.

W cyfrowym radiu rewolucyjne są usługi dodatkowe, które oferuje system. Na ekranach radioodbiorników kierowcy mogą oglądać na przykład mapy z utrudnieniami na drodze. W chwili emisji radiowego spotu reklamowego słuchacz może otrzymywać też grafikę prezentującą promowany produkt. Stacja radiowa może przygotowywać serwis podobny do internetowego, który będzie docierał do słuchaczy. We Wrocławiu nadawany jest też przez radio testowy sygnał wideo, który można oglądać na odbiornikach cyfrowych.

„Zmiana radia na cyfrowe jest nieuchronna,” uważa Paweł Majcher, prezes Radia Wrocław. Wskazuje, że nowa technologia jest atrakcyjna dla stacji radiowych. Głównie przez stworzenie nadawcom większych możliwości dotarcia do użytkowników. Każda platforma cyfrowa zwana multipleksem pozwala na zebranie w jednym miejscu nawet 30 stacji radiowych. Oznacza to, że przy mniejszych kosztach nadawania tradycyjna, mała stacja lokalna może docierać do słuchaczy w całej Polsce. Mogą też powstawać wąsko sprofilowane kanały radiowe.

Podczas cyfrowego testu nadawane jest teraz Radio Wrocław i Radio RAM (program miejski przygotowywany przez RW) oraz specjalnie powołane dla multipleksu kanały cyfrowe Radio Wrocław Sport i Radio Wrocław Kultura.

Najważniejsze jest jednak jakość przesyłanego sygnału. „Treści docierają do odbiorców bez szumów i zakłóceń” mówi Mirosław Ostrowski, szef techniczny Radia Wrocław. Ponadto opowiada o próbach umożliwiających nadawanie przez radia sygnału w systemie Dolby Surround. Jego zdaniem cyfrowe radio odróżnia od telewizji w telefonach komórkowych to, że dostęp do multipleksów jest darmowy dla słuchaczy radia.

Prócz Radia Wrocław w testy cyfrowego multipleksu zaangażowane są spółka TP Emitel oraz Instytut Łączności. Wszystkie próby mają umożliwić opracowanie technologii umożliwiającej rozgłośniom w całym kraju, dostarczanie sygnału radiowego do nowego systemu nadawania. Przewiduje się bowiem, że prócz stacji publicznego radia w multipleksach pojawić się mogą także stacje komercyjne.

Radio Wrocław

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.