Hotspoty dla Wirtualnej Polski – Portal PR - 24PR
Hotspoty dla Wirtualnej Polski

11.06.2009 Kategoria: INTERNET, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Netiona – Cyberbajt zaprojektowała i wdrożyła sieć hotspotów działających w wybranych miejscowościach na terenie całej Polski w oparciu o rozwiązanie firmy Nomadix. Hotspoty działają jako strefy bezpłatnego, otwartego dostępu do Internetu dla Internautów WP.

Bezpłatne hotspoty dla Internautów WP

Wirtualna Polska mając na uwadze wygodę swoich internautów wypoczywających w całej Polsce, postanowiła zaoferować im surfowanie w sieci Internet za darmo. Idealnym rozwiązaniem zapewniającym bezpłatne korzystanie z sieci okazał się hotspot – sieć bezprzewodowa dająca dostęp do Internetu przeważnie przypadkowym i tymczasowym użytkownikom.

Integracja Hotspota

Bezprzewodowy dostęp do Internetu miał być oferowany dla użytkowników portalu wp.pl. Stąd jednym z głównych wymogów wobec systemu była autoryzacja użytkowników za pomocą loginu/hasła takiego jak do skrzynki pocztowej WP. Dlatego niezbędna była integracja hotspota z bazą danych przechowującą konta użytkowników.

Osoby, które chciałyby skorzystać z hotspota a nie posiadały jeszcze konta pocztowego na WP miały mieć zapewnioną możliwość szybkiego założenia konta pocztowego i umożliwienia korzystania z zasobów Internetu. Użytkownik nie uwierzytelniony powinien mieć dostęp wyłącznie do domeny wp.pl.

Lokalizacja hotspotów

hotspotyZamysłem Wirtualnej Polski było utworzenie stref bezpłatnego, otwartego dostępu do Internetu w wielu miastach Polski. Wybór padł na lokalizacje atrakcyjne turystycznie, każdego lata licznie oblegane przez całe rzesze turystów; teren Pomorza, gór oraz zabytkowy Kraków. Część lokalizacji z założenia miała być utworzona tylko na okres wakacji lecz niektóre hotspoty miały nam towarzyszyć cały rok.

Dlatego też WP potrzebowało jednorodnego rozwiązania które byłoby jednocześnie na tyle elastyczne, by nadawało się do instalowania w miejscach o różnorodnych warunkach technicznych.

Mobilny hotspot

Ponadto rozwiązanie powinno być przenośne, powinno umożliwiać łatwe i szybkie zmiany lokalizacji hotspotów. Ze względu na prestiż Inwestora oraz rozmieszczenie urządzeń na terenie całej Polski niezwykle istotna była niezawodność. Usuwanie ewentualnych awarii byłoby czasochłonne i kosztowne.

Zarządzanie hotspotem

HotspotyWP potrzebowało systemu łatwego do zarządzania – sieć hotspotów rozrzucona po całej Polsce miała być łatwo zarządzalna z jednego, centralnego punktu. Pomimo scentralizowanej struktury powinna istnieć możliwość indywidualizacji stron startowych dla każdej z lokalizacji. Jednocześnie hotspot powinien mieć duże możliwości konfiguracyjne, wykraczające poza bieżące wymagania. Miało to zapewnić zaspokojenie potrzeb, które mogą pojawić się w przyszłości bez wymiany sprzętu.

Intalacja hotspota

Powyższe wymagania powinny być spełnione przy maksymalnym ograniczeniu kosztów i ilości urządzeń instalowanych w lokalizacjach hotspotów. Ograniczenie liczby instalowanego sprzętu było szczególnie ważne z tego względu to, że część instalacji miała się odbyć na zabytkowych obiektach (np. Sukiennice na Rynku Wielkim w Krakowie).

Inwestorowi zależało na tym, by maksymalnie uprościć korzystanie z hotspota wypoczywającym internautom. Na wakacjach chyba nikt z nas nie ma głowy do przekonfigurowania laptopa, zmiany ustawień w PDA czy innych, równie kuriozalnych działań. W czasie wypoczynku każdy turysta powinien mieć zapewnione maksimum komfortu użytkowania hotspota przy równoczesnej optymalnej funkcjonalności.

Hotspot prosty w obsłudze

WP potrzebowało rozwiązania, w którym potencjalny użytkownik nic nie musiałby wiedzieć o konfiguracji komputera, niczego zmieniać w ustawieniach.  Ideą przewodnią była prostota dostępu do strefy bezprzewodowego Internetu dla każdego wypoczywającego.

Wybór struktury systemu Hotspotów

Biorąc pod uwagę wymagania Inwestora, inżynierowie Netiony rozpatrywali dwa warianty struktury sytemu. Pierwszy; bramka hotspota instalowana w każdej lokalizacji hotspota, drugi; jedna bramka hotspota dla całego systemu i hotspoty połączone z bramką tunelami. Po licznych konsultacjach z Inwestorem i rozpatrzeniu wszystkich wad i zalet obydwu rozwiązań, Netiona zaproponowała strukturę zarządzaną centralnie.

Głównym punktem systemu jest bramka hotspota przez którą przechodzi cały ruch z wszystkich hotspotów. Ruch ze wszystkich lokalizacji w których działa hotspot jest przekazywany do bramki hotspota poprzez tunele. W każdej lokalizacji hotspota jest jeden lub wiele punktów dostępowych tworzących sieć bezprzewodową w standardzie 802.11b/g.

Jako bramkę hotspota wybrano profesjonalne urządzenie Nomadix AG3100. Zapewnia on niezbędną wydajność, aby obsłużyć ruch z hotspotów w całej Polsce i posiada zakres funkcji, który umożliwia spełnienie wszystkich wymogów WP.

Bogactwo możliwości konfiguracyjnych zapewnia realizację bardziej skomplikowanych zadań,  jakie mogą się pojawić w przyszłości. Do najważniejszych  funkcji realizowanych przez hotspot Nomadix AG 3100 należą:

 • Zarządzanie pasmem – operator hotspota powinien mieć możliwość precyzyjnego określania parametrów łącza jakie będzie udostępnione dla użytkowników hotspota. Dzięki zarządzaniu pasmem można określić jakie przepustowości powinien otrzymać każdy użytkownik.
 • Dynamic Transparent Proxy – dzięki tej funkcji, ustawienia serwera Proxy w przeglądarce internetowej oraz ustawienia serwera pocztowego użytkownika hotspota są nieistotne. Bez względu na ustawienia, użytkownik będzie mógł przeglądać WWW i korzystać z poczty bez modyfikacji konfiguracji swojego komputera.
 • Plany taryfowe – pozwalają na określenie jakie przepustowości powinien uzyskać użytkownik, przez jaki czas jego konto jest ważne, ile może wysłać/pobrać danych, czy powinien uzyskać publiczny numer IP, z jakich usług może korzystać (poczta, WWW)
 • DAT (Dynamic Address Translation) – dynamiczna translacja adresów umożliwiająca dostęp do Internetu użytkownikowi hotspota bez względu na ustawienia TCP/IP w jego urządzeniu. Użytkownik może korzystać z prywatnego lub publicznego numeru IP, może mieć przyznany adres statyczny lub dynamiczny. Bez względu na te ustawienia będzie mógł skorzystać z hotspota.
 • Bezpieczeństwo – aby zapewnić bezpieczeństwo klienci hotspota nie powinni mieć bezpośredniej możliwości połączenia między sobą. Nomadix obsługuje tunele VPN.
 • Walled Garden – funkcja przydatna w przypadku, gdy operator skonfiguruje hotspot tak, że korzystanie z niego będzie możliwe jedynie po zalogowaniu. W takiej sytuacji operator może przygotować listę adresów stron które będą dostępne dla niezalogowanego użytkownika.
 • HPR (Home Page Redirection) – operator hotspota może wymusić, że pierwszą stroną, którą ujrzy użytkownik hotspota będzie strona zdefiniowana przez operatora.
 • ICC (Information and Control Console) – okienko z apletem Javy umożliwiające wyświetlanie w przeglądarce klienta różnych informacji np. wybranego planu taryfowego, czasu pozostałego do końca sesji, reklam, ważnych linków itp.
 • Wsparcie dla Radius – ważna funkcja w przypadku tworzenia dużych hotspotów. Użytkownicy mogą być autoryzowani przy wykorzystaniu Radius.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich opcji jakie są do dyspozycji operatora. W celu autoryzacji użytkowników Nomadix został zintegrowany z bazą danych LDAP za pośrednictwem Radius. Wykorzystanie możliwości jakie oferuje Radius znacząco podniosło funkcjonalność i elastyczność sieci bezprzewodowej . Umożliwiło, między innymi, na indywidualizację stron startowych dla każdej z lokalizacji.

Punkty dostepowe tworzące sieć bezprzewodową

Nie mniej istotnym elementem hotspota są punkty dostępowe tworzące sieć bezprzewodową . Netiona zaproponowała urządzenia Proxim Orinoco AP-700. Są to profesjonalne punkty dostępowe zapewniające niezbędną wydajność, niezawodność oraz olbrzymie możliwości konfiguracyjne. Punkty dostępowe zasilane są w technologii Power over Ethernet (PoE 802.1af). Znacznie przyśpiesza to instalację i zmniejsza koszty wdrożenia, ponieważ przygotowanie projektu instalacji elektrycznej jest czasochłonne i kosztowne. AP-700 umożliwiają przenoszenie ruchu hotspota i systemu zarządzania urządzeniami w odrębnych VLAN-ach.

Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność całej struktury. Urządzenia te maja możliwość blokowania komunikacji pomiędzy klientami radiowymi oraz przekazywania ruchu z interfejsu radiowego na zdefiniowany adres MAC (Packet Forwarding) co jest niezwykle istotne w przypadku hotspotów.

Do AP-700 można podłączyć antenę zewnętrzną lub skorzystać z anteny zintegrowanej z urządzeniem. Punktami dostępowymi można zarządzać w trybie tekstowym (telnet, ssh), przez przeglądarkę WWW lub grupowo przez specjalistyczne oprogramowanie (ProximVision).

Anteny WiFi

Nawet najlepszy punkt dostępowy nie będzie jednak w stanie wykazać swoich możliwości jeżeli nie będzie miał odpowiedniej anteny. Dlatego wszystkie urządzenia radiowe zostały wyposażone w doskonałej jakości anteny Cyberbajt . Model anteny i co za tym idzie charakterystyka promieniowania, zostały indywidualnie dopasowane do każdej lokalizacji. Zapewnia to optymalne pokrycie sygnałem radiowym wymaganego terenu. Wysoka klasa użytych anten gwarantuje stałe parametry sieci radiowej przez bardzo długi okres eksploatacji sieci.

Efekt wdrożenia hotspotów

W czasie letnich miesięcy można było korzystać z 8 hotspotów dostępnych w następujących lokalizacjach:

 • Władysławowo – promenada
 • Kuźnice  – „Kawiarenka Internetowa”
 • Puck, molo oraz przyległa do niego plaża
 • Sopot, molo oraz przyległa do niego plaża
 • Zakopane – Krupówki
 • Kraków, Rynek Główny – Sukiennice
 • Gdańsk, kawiarnia PIkawa
 • Hel, promenada, okolice fokarium oraz portu

Sukces inwestycji przekłada się na rzesze zadowolonych internautów, którzy w czasie upalnych dni spędzonych na wypoczynku mogli zupełnie bezpłatnie i komfortowo korzystać z Internetu. Firma Netiona dołożyła wszelkich starań, by zaspokoić oczekiwania zarówno Inwestora w postaci WP, jak również bardzo wymagających klientów Hotspota. Korzystający z Hotspota użytkownicy chcieli najczęściej ściągnąć swoje e-maile, sprawdzić pogodę na stronie www lub poczytać gazetę, informator kinowy czy wysłać kartkę z wakacji do znajomych.

System wdrożony przez Netionę jest łatwy i szybki w montażu, prosty w zarządzaniu, wydajny, bezawaryjny, oraz bardzo wygodny dla użytkowników. Kompleksowe rozwiązanie dostarczone przez Netionę zaskarbiło Wirtualnej Polsce rzesze zadowolonych klientów. Zastosowany sprzęt wysokiej klasy oraz jego niezawodność jeszcze bardziej podkreślają profesjonalny charakter WP i jej poważne podejście do internautów.

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska S.A. (wp.pl) to interaktywna platforma komunikacji, informacji i transakcji elektronicznych. Plasuje się w absolutnej czołówce najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych miejsc w polskim Internecie. WP.pl Portal jest pierwszym wyborem wielu polskich Internautów, poszukujących, poprzez Sieć, informacji, wszechstronnej wiedzy, narzędzi ułatwiających porozumiewanie się, czy pragnących błyskawicznie zawrzeć elektroniczne transakcje.

WP.pl powstała w 1995 roku jako pierwszy portal internetowy w Polsce. Założyło ją kilku młodych entuzjastów raczkującego wówczas Internetu. Od samego początku blisko współpracowali z jego użytkownikami i właśnie użytkownicy współtworzyli serwisy portalu. Dziś tworzą oni lojalną społeczność skupioną wokół Wirtualnej Polski i aktywnie uczestniczącą w jej rozwoju.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Optolinia OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.