Miejska siec hotspotów w Lublinie – Portal PR - 24PR
Miejska siec hotspotów w Lublinie

16.06.2009 Kategoria: INTERNET, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Netiona zaprojektowała i wybudowała miejską sieć hotspotów zlokalizowanych na terenie miasta Lublin. Inżynierowie Netiony wdrożyli nowoczesny system bezprzewodowy spełniający wszystkie wymagania Urzędu Miasta i w pełni satysfakcjonujący dla użytkowników.

Miejska sieć Hotspotów w Lublinie

Miasto Lublin jest jednym z najprężniej rozwijających się miast Polski. Duża otwartość miasta na członków społeczności Lublina oraz na turystów licznie odwiedzających tą aglomerację sprawiła, że Urząd Miasta postanowił udostępnić na terenie miasta punkty bezpłatnego dostępu do Internetu – Hotspoty . Potencjalni użytkownicy mieliby bezpłatną możliwość przeglądania stron www, sprawdzania poczty, wyszukiwania ciekawych miejsc do zwiedzania czy też korzystania z zasobów informacyjnych Urzędu Miasta.

Wybór technologii bezprzewodowej

Usługa świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu miała być przeznaczona dla każdego użytkownika posiadającego urządzenie mobilne wyposażone w interfejs radiowy. Infrastruktura sieci miała być wdrożona w oparciu o technologię 2,4 GHz oraz 5 GHz , co umożliwiłoby korzystanie z sieci osobom posiadającym karty radiowe w standardzie 802.11a, 802.11b, 802.11g. Miało to zagwarantować uniwersalny i bezproblemowy dostęp do sieci wszystkim osobom posiadającym różnego rodzaju sprzęt mobilny.

Wymagania wobec systemu bezprzewodowego

Inwestorowi zależało na tym, by zapewnić korzystającym z sieci maksimum komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. W tym celu potencjalne rozwiązanie powinno posiadać możliwość zablokowania komunikacji między klientami radiowymi, by podnieść bezpieczeństwo połączenia. Każdemu użytkownikowi planowano zaoferować przepustowość rzędu 256 kb/s.

Sposób logowania do sieci

Kolejnym wymaganiem odnośnie systemu radiowego było automatycznie rozłączanie użytkownika przez system po upływie 15 minut. Urząd Miasta potrzebował również możliwości rejestracji wszystkich logowań, by w razie konieczności móc zlokalizować użytkownika łamiącego prawo. System, którego potrzebował Urząd Miejski musiał byc wyposażony w funkcję pozwalającą na filtrowanie ruchu, by ewentualnie uniemożliwić użytkownikom dostęp do  zdefiniowanych stron internetowych.

Integracja Hotspotów z istniejącą infrastrukturą sieciową

Wdrożenie Hotspotów dla Urzędu Miejskiego miało na celu pokrycie zasięgiem sieci radiowej centrum Lublina, Śródmieścia i Starego Miasta. Ze względu na zlokalizowanie punktów Hotspot na terenie miasta Inwestor planował integrację Hotspotów z siecią należącą do UM, by scentralizować zarządzanie oraz umożliwić wykorzystanie jednego łącza do Internetu. Przy montażu sprzętu Inwestor planował wykorzystać istniejącą już infrastrukturę stworzoną na potrzeby sieci monitoringu miejskiego .

Hotspot przyjazny dla użytkownika

Korzystanie z Hotspota miało być dla użytkownika maksymalnie uproszczone – wymagałoby jedynie podłączenia się do sieci bezprzewodowej i wpisania w przeglądarce internetowej dowolnego adresu WWW. Użytkownik miał być jedynie zobligowany do zaakceptowania regulaminu korzystania z Hotspota Urzędu Miejskiego, zanim uzyska dostęp do sieci radiowej i Internetu.

Korzystanie z hotspota nie powinno wymagać od użytkownika zmian w konfiguracji jego komputera – ustawień adresu IP, serwera Proxy WWW ani poczty. Takie rozwiązanie miało mieć wpływ na dużą popularność Hotspota, który w porównaniu z innymi tego typu systemami byłby łatwy w obsłudze i bezpłatny.

Wybór struktury Hotspot

Centralnym punktem systemu jest bramka hotspota przez którą przechodzi cały ruch z wszystkich hotspotów. Ruch ze wszystkich lokalizacji w których działa hotspot jest przekazywany do bramki hotspota poprzez infrastrukturę miejską. W każdej lokalizacji hotspota jest jeden lub wiele punktów dostępowych tworzących sieć bezprzewodową w standardzie 802.11 a/b/g.

Bramka Hotspota

Jako bramkę hotspota wybrano profesjonalne urządzenie Nomadix AG3000. Zapewnia on niezbędną wydajność, aby obsłużyć ruch z wszystkich hotspotów oraz posiada funkcjonalności, które umożliwiają spełnienie wszystkich wymogów UM. Bogactwo możliwości konfiguracyjnych gwarantuje realizację bardziej skomplikowanych  zadań,  jakie mogą się pojawić w przyszłości.  Do najważniejszych  funkcji realizowanych przez hotspot Nomadix AG 3000 należą:

 • DAT (Dynamic Address Translation) – dynamiczna translacja adresów umożliwiająca dostęp do Internetu użytkownikowi hotspota bez względu na ustawienia TCP/IP w jego urządzeniu. Użytkownik może korzystać z prywatnego lub publicznego numeru IP, może mieć przyznany adres statyczny lub dynamiczny. Bez względu na te ustawienia będzie mógł skorzystać z hotspota.
 • HPR (Home Page Redirection) – operator hotspota może wymusić, że pierwszą stroną, którą ujrzy użytkownik hotspota będzie strona zdefiniowana przez operatora.
 • Dynamic Transparent Proxy – dzięki tej funkcji, ustawienia serwera Proxy w przeglądarce internetowej oraz ustawienia serwera pocztowego użytkownika hotspota są nieistotne. Bez względu na ustawienia, użytkownik będzie mógł przeglądać WWW i korzystać z poczty bez modyfikacji konfiguracji swojego komputera.
 • Plany taryfowe – pozwalają na określenie jakie przepustowości powinien uzyskać użytkownik, przez jaki czas jego konto jest ważne, ile może wysłać/pobrać danych, czy powinien uzyskać publiczny numer IP, z jakich usług może korzystać (poczta, WWW)
 • Walled Garden – funkcja przydatna w przypadku, gdy operator skonfiguruje hotspot tak, że korzystanie z niego będzie możliwe jedynie po zalogowaniu. W takiej sytuacji operator może przygotować listę adresów stron które będą dostępne dla niezalogowanego użytkownika.
 • Zarządzanie pasmem – operator hotspota powinien mieć możliwość precyzyjnego określania parametrów łącza jakie będzie udostępnione dla użytkowników hotspota. Dzięki zarządzaniu pasmem można określić jakie przepustowości powinien otrzymać każdy użytkownik.
 • Bezpieczeństwo – aby zapewnić bezpieczeństwo klienci hotspota nie powinni mieć bezpośredniej możliwości połączenia między sobą. Nomadix obsługuje tunele VPN.
 • ICC (Information and Control Console) – okienko z apletem Javy umożliwiające wyświetlanie w przeglądarce klienta różnych informacji np. wybranego planu taryfowego, czasu pozostałego do końca sesji, reklam, ważnych linków itp.
 • Wsparcie dla Radius – ważna funkcja w przypadku tworzenia dużych hotspotów. Użytkownicy mogą być autoryzowani przy wykorzystaniu Radius.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich funkcjonalności, jakie ma do dyspozycji operator Hotspota. W celu umożliwienia zbierania szczegółowych danych o zachowaniu użytkowników w sieci zintegrowano bramkę hotspot z accountingiem Radius i syslog’iem. Wykorzystanie możliwości jakie oferuje Radius znacząco podniosło funkcjonalność i elastyczność całego systemu.

Punkty dostępowe tworzące sieć radiową

Nie mniej istotnym elementem hotspota sąpunkty dostępowe tworzące siec bezprzewodową. Inżynierowie Netiony zaproponowali urządzenia HP ProCurve 530. Są to profesjonalne punkty dostępowe zapewniające niezbędną wydajność, niezawodność oraz bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne. Punkty dostępowe zasilane są w technologii Power over Ethernet (PoE 802.1af). Znacznie przyśpiesza to instalację i redukuje koszty wdrożenia, ponieważ przygotowanie projektu instalacji elektrycznej generuje znaczne koszty i jest czasochłonne.

Punkty dostęowe ProCurve 530 umożliwiają przenoszenie ruchu hotspota i systemu zarządzania urządzeniami w odrębnych VLANach. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność całej struktury. Urządzenia te maja możliwość blokowania komunikacji pomiędzy klientami radiowymi co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa użytkowników hotspotów.

Do ProCurve 530 można podłączyć antenę zewnętrzną lub skorzystać z anteny zintegrowanej z urządzeniem. Punktami dostępowymi można zarządzać w trybie tekstowym, przez przeglądarkę www lub grupowo przez specjalistyczne oprogramowanie (ProCurve Manager Plus).

Anteny radiowe WLAN

Nawet najlepszy punkt dostępowy nie będzie jednak w stanie wykazać swoich możliwości jeżeli nie będzie miał odpowiedniej anteny. Dlatego wszystkie urządzenia radiowe zostały wyposażone w doskonałej jakości anteny Cyberbajt . Model anteny i co za tym idzie charakterystyka promieniowania, zostały indywidualnie dopasowane do każdej lokalizacji. Zapewnia to optymalne pokrycie sygnałem radiowym wymaganego terenu. Wysoka klasa wykorzystanych anten gwarantuje stałe parametry sieci radiowej przez bardzo długi okres eksploatacji sieci bezprzewodowej.

Rezultat wdrożenia miejskiej sieci Hotspot

Urząd Miejski w Lublinie otrzymał sieć Hotspotów składającą się z 10 punktów radiowych zlokalizowanych w najbardziej atrakcyjnych miejscach miasta:

 • Hotel Europa
 • ul. Leszczyńskiego 20
 • ul. Leszczyńskiego 20 (park)
 • ul. Plac Litewski 1
 • ul. Rynek 5
 • ul. Wieniawska 14
 • ul. Wieniawska 14 (park)
 • ul. Filaretów 44

Inwestycja w udostępnienie mieszkańcom i turystom bezpłatnego dostępu do Internetu wymownie świadczy o Lublinie jako mieście otwartym na nowości, dynamicznie się rozwijającym, dbającym zarówno o członków swojej społeczności, jak i turystów goszczących w Lublinie. Inżynierowie Netiony wdrożyli nowoczesny system spełniający wszystkie wymagania Urzędu Miasta i w pełni satysfakcjonujący dla użytkowników.

Inwestor – Urząd Miejski w Lublinie

Urząd Miejski w Lublinie jest bardzo prężnie działającą jednostką samorządową. Oprócz obsługi mieszkańców dotyczącej wszelkich spraw administracyjnych zajmuję się również aktywnym promowaniem miasta na arenie międzynarodowej.

Blisko 400-tysięczny Lublin jest największym miastem wschodniej Polski i stolicą województwa lubelskiego. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. Jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce z dużym potencjałem edukacyjnym i zapleczem naukowo-badawczym. Ze względu na swoje geograficzne położenie, stanowi granicę Unii Europejskiej i platformę współpracy krajów Europy wschodniej i zachodniej.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Optolinia OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: , , , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.