PGE zainwestuje ponad 730 mln zł w zieloną energię – Portal PR - 24PR
PGE zainwestuje ponad 730 mln zł w zieloną energię

29.06.2009 Kategoria: Ekologia, Wieści za spółek. Autor: infopr

zielonaenergiaDo końca 2012 roku PGE zainwestuje ponad 730 mln zł w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. na przyjazne dla środowiska wytwarzanie energii. W PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. powstanie między innymi największy w Polsce kocioł do spalania biomasy i instalacje odsiarczania spalin, które pozwolą zdecydowanie ograniczyć emisje CO2, SO2 i pyłu.

Budowa największego w kraju kotła do spalania biomasy będzie kosztowała 435 mln zł i zostanie zakończona w 2011 roku. Kocioł zastąpi przestarzałe jednostki węglowe w Elektrowni Szczecin. Inwestycja obok korzystnych efektów środowiskowych (min. zmniejszenie emisji SO2 o 69%, zmniejszenie emisji pyłów o 63% i zmniejszenie emisji CO2, wskutek zastąpienia węgla biomasą w ilości o 550 tys. ton rocznie) ma szansę przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

– Pomorze Zachodnie ma bardzo duży potencjał wytwarzania biomasy, z której korzystają i będą korzystać elektrownie PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. Wartość rynku biomasy w regionie oceniana jest na ok. 160 mln zł rocznie. To są pieniądze, które mogą popłynąć do lokalnych przedsiębiorców dostarczających biomasę elektrowniom – mówi Jerzy Kondratowicz, prezes PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A.

Kolejną dużą, proekologiczną inwestycją PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. będzie budowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra. Instalacja zostanie oddana do użytku w marcu 2012 roku i zostanie wybudowana kosztem ok. 300 mln zł.

– PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. jest podstawowym wytwórcą energii elektrycznej dla aglomeracji szczecińskiej. Czujemy się odpowiedzialni za to w jaki sposób wytwarzamy energię i dlatego inwestycje proekologiczne stanowią istotną część naszej strategii rozwoju. Przypominam, że w Zespole Elektrowni Dolna Odra prace modernizacyjne trwają od wielu lat. Łącznie, od 1990 roku zainwestowano tu ok. 3 miliardów złotych – zaznacza prezes Kondratowicz.

Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej potwierdza, że strategia rozwoju PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. jest nierozerwalnie związana ze strategią całej grupy kapitałowej PGE – Najważniejsze projekty inwestycyjne na najbliższe lata przewidziane w strategii PGE to budowa nowych mocy wytwórczych, przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych technologii, w tym nowe bloki na węgiel kamienny i brunatny, wdrażanie najnowszych technologii dla poprawy sprawności istniejących bloków oraz ograniczanie emisji CO2 – takie rozwiązania zamierzamy wykorzystywać, planując kolejne inwestycje na Pomorzu Zachodnim – mówi Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE ds. Rozwoju i Finansów.

Do 2012 roku PGE planuje zainwestować w całej Polsce 38,9 mld zł w budowę nowych oraz modernizację istniejących mocy wytwórczych, w nowe technologie, aktywa dystrybucyjne, wydobywcze i wytwórcze.

PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A.
W skład PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra SA wchodzą: Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz mieszczące się w Szczecinie: Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin.

Moc elektryczna osiągalna w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. wynosi 1984 MW, a moc cieplna osiągalna 608 MW, liczba kotłów energetycznych – 17. W 2008 roku produkcja energii elektrycznej netto wyniosła 6,8 TWh, natomiast produkcja ciepła netto – 4.198,2 tys. GJ.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.