Shell będzie sprzedawać benzynę z zaawansowanym biopaliwem – Portal PR - 24PR
Shell będzie sprzedawać benzynę z zaawansowanym biopaliwem

11.06.2009 Kategoria: MOTO. Autor: ipis

shellOd dziś, klienci na stacjach Shell, jako pierwsi na świecie napełnią zbiorniki swoich samochodów benzyną zawierającą zaawansowane biopaliwo, produkowane ze słomy pszenicy.

Począwszy od 10 czerwca przez miesiąc, zwykła benzyna kupiona na stacji Shell w Ottawie w Kanadzie zawierać będzie 10% etanolu celulozowego. Biopaliwo produkowane jest lokalnie z niejadalnych surowców w zakładzie demonstracyjnym Iogen Energy Corporation, z wykorzystaniem zaawansowanych procesów przekształcania. Iogen i Shell są partnerami w zakładzie, który obecnie produkuje 40 000 litrów paliwa miesięcznie.

Etanol celulozowy, jako paliwo końcowe, jest identyczny jak etanol, jednak jego stosowanie może ograniczyć emisję CO2 nawet do 90% w porównaniu z benzyną. Stanowi to kluczową część inwestycji strategicznej i programu rozwojowego Shell w biopaliwa trwałe.

„Bardzo się cieszę, że jesteśmy liderem w branży technologii produkcji etanolu celulozowego i, dzięki temu wydarzeniu, pokazujemy, co jest możliwe w przyszłości”, powiedział Dr. Graeme Sweeney, V-ce Prezes Wykonawczy Shell ds. Przyszłych Paliw i CO2. „Choć minie trochę czasu zanim zwykli klienci będą mogli kupić ten produkt na lokalnych stacjach, współpracujemy z władzami, aby produkcja na szeroką skalę stała się ekonomiczna.”

„Jesteśmy dumni z tego światowego debiutu”, powiedział Brian Foody, Dyrektor Generalny Iogen Corporation. „Wybudowanie zakładu demonstracyjnego to jedno, ale wtedy trzeba przejść przez proces obsługi nowej technologii na poziomie skali, nauki, modyfikacji i redukcji kosztów. Przy obecnym wymiarze produkcji nie martwimy się o przyszłość.”

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.