Stadion rośnie w oczach – Portal PR - 24PR
Stadion rośnie w oczach

05.06.2009 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI, Sport. Autor: ipis

pebekaChoć do zakończenia całkowitej budowy stadionu w Lubinie pozostało jeszcze wiele miesięcy, widać już efekty II etapu – zakończyła się część prac przy budynku klubowym. Prowadzone prace budowlane nie przeszkadzają w rozgrywanych meczach: całą wiosenną rundę zawodnicy Zagłębia Lubin podejmowali gości na własnym terenie, z sukcesem walcząc o powrót do ekstraklasy.

Rozpoczęte oficjalnie w połowie marca rozgrywki ligowe stanowiły symboliczne zakończenie I etapu budowy. Po niecałym roku od rozpoczęcia robót przy fundamentach starosta lubiński wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Realizacja II etapu budowy stadionu obejmuje wykonanie czwartej części trybun wraz z budynkiem głównym. Obecnie wykonywana jest konstrukcja stanu surowego budynku głównego w części dolnej kondygnacji pod trybunami. Konsorcjum HOCHTIEF PeBeKa zakończyło montaż belek zębatych audytoriów oraz płyt audytoryjnych trybun. Został też zakończony montaż konstrukcji stalowej dachu.

Czwarta trybuna będzie mieściła około 6000 miejsc, w tym 600 miejsc dla VIP-ów, 100 miejsc dla super VIP-ów oraz 32 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji prasy i telewizji oddana będzie obszerna sala konferencyjna, jedno przeszklone studio prasowe, dwa studia TV, 10 stołów dla prasy na trybunie, 10 pulpitów z 3 miejscami siedzącymi dla komentatorów telewizyjnych i radiowych oraz stanowiska dla kamer.

Montaż audytorium okazał się poważnym wyzwaniem, głównie z powodu konieczności posadowienia elementów o wadze dochodzących do 56 ton. Wg wcześniej założonej technologii montaż miał być prowadzony dźwigami o udźwigu 1000 ton z zewnętrznej strony budynku. Wewnątrz jest ułożona murawa wraz z całą infrastrukturą, co uniemożliwia jakiekolwiek techniczne ingerencje. Z tego względu dokonano zmiany technologii – najpierw zamontowano konstrukcję stalową zadaszenia, a następnie belki zębate i płyty audytoryjne. Pozwoliło to uniknąć znacznych kosztów i skróciło znacznie czas montażu.

W samym budynku prowadzone są roboty żelbetowe i murowe, ale nie są one już widoczne dla kibiców. Po zakończeniu realizacji stanu surowego wybrani podwykonawcy przystąpią do robót wykończeniowych i instalacyjnych. Planowany termin zakończeni II-go etapu to koniec lutego 2010 r.

Stadion Zagłębia Lubin w liczbach:

* 1,5 m – taka odległość będzie dzielić kibiców w pierwszym rzędzie od murawy,
* 14 – tyle metrów ma wysokość trybun po stronie wschodniej, północnej i południowej stadionu,
* 20 m – taki jest najwyższy punkt zadaszenia
* 52 – tyle 24-tonowych słupów podtrzymuje stalową konstrukcję zadaszenia,
* 150 – tyle jupiterów oświetla stadion,
* 200 – tyle miejsc przewidziano dla gości specjalnych,
* 700 – tyle jest krzeseł dla VIP-ów,
* 8 tys. – tyle metrów kwadratowych murawy położono na płycie boiska,
* 16 tys. – tylu kibiców jednocześnie może zasiąść na trybunach,
* 50 tys. – tyle metrów sześć. ziemi wywieziono po rozkopaniu części wałów.

źródło: PeBeKa SA

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.