Cekol w nowym wymiarze – Portal PR - 24PR
Cekol w nowym wymiarze

14.07.2009 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: ipis

hotelProdukty chemii budowlanej marki CEKOL są wykorzystywane przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego. Przedsięwzięcie jest wykonywane w ramach projektu DOM-NOWY WYMIAR.

Na miejsce budowy wybrano okolice miasta Pszczyna w województwie śląskim. Autorem projektu jest arch. Robert Konieczny, który jako jedyny Polak znalazł się na liście magazynu Wallpaper „101world’s most exciting architects”. Na etapie projektowania założono, że Indywidualny Dom TypOwy będzie projektem skierowanym do osób szukających mieszkania nowoczesnego, a jednocześnie opierającego się na tradycyjnych ekologicznych materiałach. Powstający budynek łączy w sobie obie te cechy. Jest oszczędny w użytkowaniu, a z drugiej strony zaspokaja wszelkie komforty związane z wygodą i bezpieczeństwem osób, które w nim zamieszkają. Oszczędność energetyczną powstającego budynku, bardzo bliską idei budownictwa pasywnego, uzyskano dzięki specyficznemu kształtowi (bryła), zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), systemowi podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm.

To nie koniec zalet opisywanego domu. Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu – żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna. Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego (rozwiązanie, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu – koła) do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni.

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna oraz zaplecze gospodarcze z pokojem gościnnym, łazienką i sauną z wyjściem do ogrodu. Piętro to strefa prywatna właścicieli – sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników. Okazuje się, że wszystko to można uzyskać przy wykorzystaniu naturalnych materiałów Budowlanych i wykończeniowych. W związku z tym przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego w głównej mierze wykorzystuje się: drewno, wełnę, gips, szkło czy aluminium.

Firma CEDAT, producent chemii budowlanej marki CEKOL, przekazała na realizację tego przedsięwzięcia następujące produkty: białą gładź gipsową CEKOL C-45, masę szpachlową do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych CEKOL C-40, lekki cementowo-wapienny tynk maszynowy CEKOL ZT-08, Posadzkę Cementową CEKOL, elastyczną zaprawę klejącą do gresu na powierzchnie typowe i podgrzewane CEKOL C-10 oraz specjalną wysokoplastyczną i mrozoodporną zaprawę klejącą CEKOL CS-12.

-Na rynku chemii budowlanej istniejemy już niemal 20 lat – mówi Piotr Kuryś, dyrektor działu marketingu w firmie CEDAT, producenta chemii budowlanej marki CEKOL. Zawsze staraliśmy się wprowadzać w życie możliwie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, ponieważ te wiążą się z jeszcze lepszym działaniem firmy. Będąc zwolennikiem nieustannego rozwoju, popieramy również wszelkie zewnętrzne działania tego typu, również te niemające bezpośredniego związku z naszą firmą. Indywidualny Dom Typowy jest właśnie takim przedsięwzięciem, dlatego też z chęcią je wspomagamy, a nasze produkty biorą udział w jego realizacji.

Projekt, którego zakończenie jest przewidziane na jesień bieżącego roku, już od swoich początków wzbudza wielkie zainteresowanie mediów papierowych i internetowych. Budowa została już opisana zarówno przez tytuły branżowe, jak i te, które na co dzień z budownictwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Również polscy architekci wypowiadają się na ten temat z uznaniem. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest miesięcznik Murator, który zapowiada, że do listopadowego wydania gazety zostanie dołączona płyta kompaktowa, dokumentująca całą budowę.

źródło: Cekol Media

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.