Jak mieszkać wygodnie – czyli funkcjonalne zaplecze domu – Portal PR - 24PR




Jak mieszkać wygodnie – czyli funkcjonalne zaplecze domu

14.07.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

puzzleSpiżarka, pralnia, garderoba, kotłownia, schowek na narzędzia ogrodnicze, sprzęt do sprzątania czy sprzęt sportowy – bez takich miejsc trudno sobie wyobrazić codzienne wygodne życie w domu.

Współczesny dom jednorodzinny powinien uwzględniać funkcjonalnie zaprojektowane zaplecze – pomieszczenia gospodarcze na wszystko, co związane jest z obsługą budynku, podwórka i ogrodu, gwarantujące wygodę mieszkania i komfort użytkowania. Warto zadać sobie pytanie: czy w naszym przyszłym domu uwzględniliśmy miejsce na tak wiele potrzebnych sprzętów i urządzeń? Gdzie umieścimy pralkę, odkurzacz, szczotki, wiadra i mopy – gdzie rower, kosiarkę, rolki czy narty? Zanim kupimy projekt domu, należy zwrócić uwagę, czy projektant przewidział w nim pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

„Osoby, które wybierają projekt z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi nie żałują. Możliwość uporządkowania przestrzeni, znalezienie miejsca na mało urokliwe przedmioty domowego użytku zdecydowanie podnosi komfort życia” – podkreśla Monika Lisowska – Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

Funkcjonalna piwnica
Decydując się na projekt z podpiwniczeniem zyskujemy przestrzeń domu, którą w całości możemy przeznaczyć na zaplecze gospodarcze naszego domu. W piwnicy znajdzie się bowiem dość miejsca na kotłownię, pomieszczenia na sprzęt turystyczny, narzędzia ogrodnicze i porządkowe, spiżarnię, pralnię, suszarnię bielizny i prasowalnię. Możemy również wygospodarować miejsce z przeznaczeniem na domową siłownię czy saunę.
Jeżeli wybierzemy dom bez piwnicy z poddaszem w całości przeznaczonym na cele mieszkalne nie musi to oznaczać, że zaplecze naszego domu będzie mniejsze
i mniej funkcjonalne. Wszystko zależy od dobrze rozplanowanej przestrzeni.

Większa kotłownia
W kotłowni nie musi znajdować się jedynie kocioł. Warto wygospodarować miejsce na rowery czy kosiarkę zwłaszcza, gdy kotłownia posiada wyjście na ogród. Duża umywalka usytuowana w kotłowni będzie pomocna gdy po pracy czy zabawie w ogrodzie trzeba będzie umyć ręce, narzędzia lub psie łapy bez konieczności przechodzenia przez dom do łazienki.
Garderoba, rozwiązanie dla każdego domu
Projektowane są w domach o małej i dużej powierzchni użytkowej, zastępują klasyczne szafy. Garderoby, czyli oddzielne pomieszczenia, w których schowamy nie tylko, potrzebne na co dzień ubrania i buty, ale także rzeczy rzadziej używane. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny.

Pralnia i suszarnia nad garażem
Pralnia zaprojektowana jako oddzielne pomieszczenie gospodarcze nie połączone z łazienką jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nawet w niewielkiej pralni można umieścić pralkę, suszarkę, pojemniki na rzeczy do prania, suszaki – podwieszane i stojące oraz deskę do prasowania. Często w pralni montuje się większą umywalkę lub małą wannę z przeznaczeniem do prania ręcznego. Obszerna suszarnia usytuowana nad garażem dodatkowo zapewni komfort suszenia prania przez cały rok.

źródło: ARCHON+

Podobne wpisy:







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.