Klasycy opery w nowoczesnej oprawie – Portal PR - 24PR
Klasycy opery w nowoczesnej oprawie

28.07.2009 Kategoria: Imprezy. Autor: ipis

kinoCinema City zaprasza na letnie pokazy Carmen i Wesela Figara w wykonaniu jednego z najbardziej prestiżowych teatrów operowych na świecie – Royal Opera House z Covent Garden w Londynie. Letnia odsłona unikalnego cyklu Cinemaestro proponuje nowoczesną formę kontaktu ze sztuką operową, przygotowaną z myślą o tych widzach, którzy, doceniając uniwersalne przesłania klasyki, poszukują niezapomnianych wrażeń audiowizualnych. Patronem honorowym cyklu jest ekspert w dziedzinie opery i operetki oraz ceniony animator kultury i muzyki poważnej- Bogusław Kaczyński.

Letnie pokazy Carmen i Wesele Figara odbędą się 7 i 21 sierpnia w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Dzięki najwyższej jakości dźwięku i obrazu oferowanych przez Cinema City, widzowie, podczas każdego z seansów, udadzą się w podróż w czasie i w przestrzeni do tętniącego życiem Londynu, gdzie na scenie Covent Garden zagrają dla nich artyści Royal Opera House. Dla uczestników pokazów, oprócz niezapomnianych doznań audiowizualnych, płynących z oglądania zarejestrowanych na żywo spektakli, organizator Cinemaestro przygotował też dodatkowe niespodzianki. Przed każdym seansem, odbędą się prelekcje poprowadzone przez cenionych znawców gatunku.

„Kino jest jednym z najbardziej doskonałych medium emocji, które płyną do widza prosto z wielkiego ekranu. Na tym polega magia kina, która sprawia, że jego sale wciąż przyciągają rzesze widzów spragnionych coraz to nowych emocji. Opera jest gatunkiem sztuki, który też opiera się na emocjach. Stąd pomysł cyklu Cinemaestro, który przez najnowocześniejsze technologie audiowizualne, chce przekazać ponadczasowe wartości płynące z muzyki klasycznych mistrzów – Bizeta i Mozzarta. Dzięki możliwościom współczesnej technologii kinowej, opera staje się niezwykłym widowiskiem, zaskakując emocjami, które wywołuje, nowoczesna forma obcowania ze sztuką.” – mówi Iwona Kuźnik, Dyrektor Marketingu i PR w Cinema City Poland.

Ankieta1 przeprowadzona wśród widzów pierwszej edycji Cinemaestro pokazuje, że ta innowacyjna forma percepcji najsłynniejszych oper świata przypadła do gustu nie tylko melomanom, ale i tym widzom, którzy nigdy przedtem nie mieli okazji obcować z tym gatunkiem sztuki.

„Nigdy nie myślałam, że pokocham Mozzarta, jednak po obejrzeniu Wesela Figara, stałem się jego nowym fanem”
[Piotrek z Krakowa]

„Powiem krótko: było extra, nie wiedziałam, że mogę mieć aż tak wiele wspólnego z niezależną Carmen”
[ Kasia z Poznania]

7. sierpnia namiętna Carmen

7. sierpnia podczas seansu inaugurującego letnią odsłonę Cinemaestro, widzowie zobaczą Carmen, którą Piotr Czajkowski nazwał: „jedną z najcudowniejszych oper naszych czasów”. Już w 1876 roku rosyjski kompozytor prorokował, że za dziesięć lat Carmen stanie się najpopularniejszą operą na świecie. Nie mylił się, pomimo tego, że pierwsze spektakle nie zwiastowały wielkiego sukcesu. Krytycy grzmieli wręcz, że jest to utwór niemoralny. Dziś Carmen znajduje się w żelaznym repertuarze niemalże każdego teatru operowego na świecie. Słynne motywy muzyczne m.in. habanerę Carmen czy marsz torreadora potrafi zanucić chyba każdy. Śpiewane nie tylko na deskach operowych teatrów, utwory te są bardzo często adaptowane przez współczesnych twórców kultury popularnej.

Źródłem inspiracji dla Bizeta, podobnie jak dla wielu francuskich artystów pierwszej połowy XIX wieku, stała się Hiszpania. Dlatego akcja Carmen rozgrywa się w Andaluzji, gdzie narrator – Prosper Mérimée, poznaje tajemniczego Don José Navarro, ściganego bandytę. Ten przedstawia mu losy swojego tragicznego związku z Cyganką – Carmen. Tytułowa bohaterka opery, stanowi uosobienie niczym nieposkromionego, kobiecego żywiołu. Jest niezależną kobietą, która chce sama decydować o własnym losie. To ona,a nie nikt inny, wybierze mężczyznę swojego życia. Nawet jeśli pod wpływem kaprysu, nie boi się ulegać własnym pasjom i namiętnością.

Na wielkim ekranie Cinema City, Carmen zobaczymy w jednej z najgłośniejszych inscenizacji ostatnich lat. Spektakularna produkcja wyreżyserowana przez Francescę Zambello w 2006 roku zachwyciła widzów na całym świecie. W partii tytułowej zobaczymy włoską sopranistkę Annę Caterinę Antonacci, a jako Don José zaprezentuje się niezwykle popularny niemiecki tenor Jonas Kaufmann. Kolejnym atutem tej inscenizacji jest występ cenionego włoskiego barytona Ildebrando D’Arcangelo, który kreuje rolę torreadora Escamilla. Doborową obsadę wieńczy dyrygentura Antonia Pappano, dyrektora muzycznego Royal Opera House.

21 sierpnia intrygi Wesela Figara

Drugą operą pokazywaną w ramach letniej odsłony cyklu Cinemaestro będzie Wesele Figara w reżyserii Davida McVicara. Czteroaktowa opera buffa z muzyką Mozarta, w sposób opowiada tragikomiczną historię o niepopełnionej zdradzie małżeńskiej. Losy bohaterów przedstawione poprzez serię intryg i pomyłek, pokazuje, w jak łatwy sposób można wystawić miłość na próbę i paść ofiarą własnych spisków. W inscenizacji Royal Opera House zrealizowanej z okazji 250 rocznicy urodzin Mozzarta zobaczymy m.in. rewelacyjny urugwajski bas-baryton Erwina Schrotta (w roli Figaro) i niemiecką sopranistkę – Dorothea Röschmann (w roli Hrabiny Almaviva). Orkiestrą dyryguje i tym razem sam Antonio Pappano.

Letnia odsłona Cinemaestro odbędzie się w kinach Cinema City Arkadia (Warszawa), Cinema City Galeria Kazimierz (Kraków), Cinema City Manufaktura (Łódź) oraz Cinema City Plaza (Poznań). Start obydwu seansów o godz. 19.30

Cennik biletów:
Bilet normalny 50 zł
Bilet ulgowy (studenci i seniorzy) 40 zł

***
Informacje o Cinema City

Cinema City jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej operatorem kin wielosalowych (tzw. multipleksów). Spółka rozwija sieć kin pod marką Cinema City oraz Orange IMAX® w Polsce, Czechach, na Węgrzech oraz w Bułgarii. Jednocześnie,Cinema City jest największym operatorem kinowym w Izraelu i w Polsce, gdzie pod tą marka funkcjonują 24 multipleksy.

Więcej szczegółów na stronie: www.cinema-city.pl

źródło: Headlines Porter Novelli

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.