Od mistrzostwa o krok – Portal PR - 24PR
Od mistrzostwa o krok

14.07.2009 Kategoria: Sport. Autor: ipis

P3Mimo trudnego sezonu piłkarki drużyny Ecoren Ziemia Lubińska kończą ten rok wielkim sukcesem: pierwszym miejscem w Ogólnopolskim Turnieju Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka” oraz czwartym w klubowych Mistrzostwach Polski. Wprawdzie nie udało się awansować do I ligi, ale ostatnie osiągnięcia i solidny skład drużyny pozwalają optymistycznie oceniać jej szanse na przyszłość.

Zakończone w niedzielę 12 lipca finały Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych (rozgrywane w ramach XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Małopolska 2009”) były udane dla lubińskiego zespołu. Dziewczęta zajęły w Limanowej miejsce tuż za podium, przegrywając w meczu o trzecie miejsce z Medykiem Konin 1:3. Być może wywalczyłyby jeszcze lepszą pozycję, bo początek był obiecujący: Ecoren Ziemia Lubińska awansował do kolejnej rundy z drugiego miejsca w grupie, zaraz za Sztormem Gdynia, który ostatecznie zdobył mistrzowski tytuł. W grupowych potyczkach piłkarki pokonały Bronowiankę Kraków 2:0 oraz Michałowo Michałowo 3:2. Zwłaszcza to pierwsze spotkanie było bardzo emocjonujące i trzymało w napięciu.

Jednak plany i nadzieje pokrzyżowała trenerowi oraz dziewczętom kontuzja bramkarki. Joanna Bugajska najpierw boleśnie wbiła sobie w kolano zaczep od mocowana siatki, a w następnym meczu zderzyła się z zawodniczką i bardzo poważnie rozcięła sobie wargę. Skończyło się na opuszczeniu przez nią boiska i licznych szwach.

– Musiała ją zastąpić dziewczyna z pola, co skutkowało straconymi bramkami i w efekcie przegranymi. To dla nas nauczka, że drużyna powinna mieć dwie równorzędne, klasowe bramkarki – podkreśla Janusz Przybyło, trener Ecorenu Ziemi Lubińskiej. – Ale czwarte miejsce jest sporym osiągnięciem, tym bardziej, że w zeszłym roku awansowaliśmy do finałów po raz pierwszy i zajęliśmy ósme miejsce. Jeżeli nadal będziemy wspinać się w tym turnieju w takim tempie, za rok będziemy walczyć o mistrzowski tytuł – dodaje żartobliwie.

Zespół z Lubina został doceniony i pochwalony przez organizatorów za grę fair play – jako jedyna drużyna Ecoren Ziemia Lubińska nie otrzymał od sędziów żadnej kartki. A spotkania były nierzadko bardzo brutalne: w jednym z meczów sędzia pokazał siedem żółtych i dwie czerwone kartki!

Piłkarki dobrze zaprezentowały się nie tylko na finałach w Limanowej, lecz także podczas wcześniejszych rozgrywek, m.in. w trakcie finałów Ogólnopolskiego Turnieju Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka”, który odbył się w dniach 29 czerwca – 2 lipca w Słubicach. Te zawody wygrały bezapelacyjnie, zajmując pierwsze miejsce wśród krajowych drużyn. Odniosły w ten sposób największy sukces w kategorii drużyn młodzieżowych.

Dobra gra i umiejętności piłkarskie zawodniczek Ecorenu Ziemi Lubińskiej zaowocowały również powołaniami dziewcząt do kadry narodowej do lat 15 oraz 17. Obecni na mistrzostwach w Limanowej trenerzy kadry zadecydowali, że nominację otrzymają Joanna Bugajska, Żaneta Wacławczyk i Agnieszka Woźniak. Bardzo możliwe, że do grona kadrowiczek do lat 15 dołączą Gabriela Zych i Natalia Kowalewska.

W rozgrywkach ligowych drużyna Ecorenu Ziemi Lubińskiej zakończyła sezon na trzecim miejscu. Jak mówi trener Przybyło, wpływ na to miało odejście dwóch czołowych piłkarek oraz zbyt szybkie wprowadzenie do zespołu młodych, niezgranych dziewczyn. Zespół przegrywał mecze minimalnie, często jedną bramką. Jednak odmłodzenie i przebudowanie drużyny może już wkrótce przynieść pozytywne efekty.

– W większości zespołów w kraju trwa obecnie wymiana składów, my tymczasem mamy już stabilny skład i solidne rezerwy. Będziemy się oczywiście rozglądali za dwiema, trzema piłkarkami z doświadczeniem, na tej bazie można zbudować jeszcze lepszy zespół – mówi trener.

Po ogólnopolskich rozgrywkach przyszedł czas na krótki odpoczynek. Krótki, bo już 24 lipca piłkarki Ecorenu Ziemi Lubińskiej rozpoczynają zajęcia treningowe, a 31 lipca wyjeżdżają na obóz kondycyjny do Głuchowa, by przygotowywać się do jesiennej rundy.

Końcowa klasyfikacja finałowego turnieju piłki nożnej XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Małopolska 2009”:

1 Sztorm Gdynia pomorskie
2 Ostrowia Ostrówek łódzkie
3 Medyk Konin wielkopolskie
4 Ecoren Ziemia Lubińska dolnośląskie
5 Bronowianka Kraków małopolskie
6 Praga Warszawa mazowieckie
7 Rolnik Biedrzychowice podlaskie
8 Michałowo Michałowo opolskie

źródło: PR Time

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.