Pentacomp stworzył rejestr przedsiębiorstw dla Administracji Celnej – EORI – Portal PR - 24PR
Pentacomp stworzył rejestr przedsiębiorstw dla Administracji Celnej – EORI

29.07.2009 Kategoria: Systemy IT. Autor: ipis

T6W ramach zamówienia publicznego Ministerstwa Finansów spółka Pentacomp Systemy Informatyczne zrealizowała i wdrożyła Krajowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI). System został stworzony dla firm uczestniczących w obrocie towarowym Unii Europejskiej z krajami trzecimi i komunikujących się z centralną bazą danych EORI Komisji Europejskiej. System EORI w Polsce, jest realizowany w Ministerstwie Finansów w Departamencie Służby Celnej na potrzeby Polskiej Administracji Celnej. Z początkiem lipca 2009 r. nastąpiło wdrożenie systemu EORI we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym w Polsce.

W ramach realizowanego zamówienia spółka Pentacomp Systemy Informatyczne w ciągu zaledwie 3 miesięcy zbudowała system pozwalający na obsługę wniosków o nadanie i aktualizację numeru EORI oraz współpracę z systemem centralnym Unii Europejskiej. Wdrożony system umożliwia obsługę ponad 1000 użytkowników (w tym ponad 250 użytkowników jednocześnie) zlokalizowanych na terenie całego kraju: w Izbach Celnych, Urzędach Celnych, Oddziałach Celnych oraz w departamentach pionu celnego w Ministerstwie Finansów. W ramach realizacji projektu specjaliści Pentacompu zbudowali podstronę internetową pozwalającą podmiotom gospodarczym na weryfikację aktualnego statusu procesu obsługi wniosku o nadanie numeru EORI.

Ponadto, Pentacomp przeszkolił ponad 20 użytkowników (trenerów i administratorów) utworzonego systemu i świadczyć będzie usługi serwisowe w okresie jednorocznej gwarancji.

Unijny System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification – EORI), jest częścią tworzonego w Unii Europejskiej środowiska elektronicznego cła tworzonego w ramach programu e-Customs – tj. „bez-papierowego” środowiska dla administracji celnych i handlu w UE. Każdy z krajów członkowskich UE opracowuje swój własny krajowy system EORI, który będzie częścią systemu wspólnotowego EORI. Głównym celem systemu EORI jest przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestniczące w czynnościach celnych.

Przedsiębiorcy będą podlegali jednokrotnej rejestracji w systemie i zostanie im nadany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Co więcej, przedsiębiorcy będą obowiązani posługiwać się tym jednym, uznawanym na obszarze całej UE numerem EORI, we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ich identyfikator.

Stworzenie europejskiego systemu identyfikacji przedsiębiorców, obejmującego uczestników wymiany towarowej na terenie całej UE, zapewni administracjom celnym państw członkowskich bieżącą informację o podmiotach uczestniczących w czynnościach celnych. W przyszłości system EORI ma spełniać rolę systemu wspomagającego również inne systemy informatyczne administracji państw członkowskich (np. administracji podatkowych, organów weterynaryjnych, służb fitosanitarnych itp.).

Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. jest niezależnym, polskim dostawcą rozwiązań informatycznych wspierających duże i średniej wielkości firmy i instytucje państwowe. Od 1995 roku Pentacomp systematycznie i z powodzeniem powiększa doświadczenie i portfel własnych rozwiązań oraz wydłuża listę klientów z sektorów: telekomunikacji, finansów i ubezpieczeń, administracji państwowej i samorządowej oraz innych.

Do grona klientów Pentacompu należą m. in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Polska Telefonia Cyfrowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Grupa Kapitałowa PZU, NETIA S.A.

www.pentacomp.pl

źródło: Benefit Media Communications

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.