Pharmena w rok po emisji w bardzo dobrej kondycji – Portal PR - 24PR
Pharmena w rok po emisji w bardzo dobrej kondycji

30.07.2009 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: infopr

pharmenaPharmena konsekwentnie realizuje swoje globalne plany inwestycyjne i nabiera wiatru w żagle osiągając w pierwszym półroczu lepsze wyniki niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Aktualna kondycja finansowa łódzkiej firmy może być jednym z dowodów na to, że branża dermokosmetyków wyraźnie opiera się kryzysowi gospodarczemu. W rok po debiucie na New Connect spółka umacnia swoją pozycję kontynuując inwestycje i badania na rynku amerykańskim.

Zaprezentowane wyniki finansowe spółki za ostatnie 6 miesięcy tego roku napawają entuzjazmem – wzrost przychodów o 12%, zwiększenie zysku na działalności operacyjnej o 327% oraz zysku netto o ponad 800%. To sygnał, że ubiegłoroczne wysiłki spotkały się z oczekiwanymi rezultatami.

Przeprowadzona rok temu emisja akcji odbyła się w celu pozyskania dodatkowych funduszy na dalsze finansowanie badań w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz na działalność marketingową obecnych produktów. Zgodnie z założeniami, po otrzymaniu wsparcia od akcjonariuszy, Pharmena uczestniczyła dwukrotnie (w październiku 2008 roku i w czerwcu 2009 roku) w podwyższeniach kapitału w amerykańskiej Cortria Corporation – w sumie spółka zainwestowała blisko 1 mln USD. Dzięki temu Pharmena uzyskała znaczny wzrost udziałów w Cortria – z 17,90% do 22,32%. Tym samym wcześniej nakreślone plany Zarządu zostały w pełni zrealizowane, a spółka po raz kolejny udowodniła, że jest konsekwentnym i wiarygodnym partnerem biznesowym.

Według Prezesa Pharmeny, Konrada Palki, zainwestowane środki pozwolą na kontynuację badań nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym w zakresie doboru efektywnej dawki. Wspólne przedsięwzięcie join venture z topowymi inwestorami branżowymi to odważny krok w kierunku rozwoju. Domain Partners i MVM Life Sciences to bowiem wiodące na świecie fundusze działające w branży biotechnologii, które inwestują środki w znajdujące się na początkowym etapie rozwoju zaawansowane technologicznie spółki o ponadprzeciętnym potencjale wzrostu.

Cortria Corporation w oparciu o udzieloną przez Pharmena S.A. licencję, kontynuuje badania polskich naukowców w Ameryce Północnej w celu zarejestrowania i wdrożenia do produkcji na terenie USA i Kanady innowacyjnego leku (TRIA-662), który ma szansę być przełomem w leczeniu dyslipidemii – choroby miażdżycowej charakteryzującej się zaburzeniami profilu lipidowego.

Projekt badawczy TRIA-662 został uznany przez renomowaną agencję analityczną Windhover za jeden z 10 najbardziej perspektywicznych na świecie projektów w zakresie zwalczania chorób układu krążenia. Warto tu dodać, że rynek dyslipidemii szacowany jest na około 38-42 mld USD rocznie i jest postrzegany jako najszybciej rozwijający się segment farmaceutyków na świecie.

„Wdrożenie do produkcji leku przeciwmiażdżycowego opartego na TRIA-662 stanowić będzie wydarzenie na skalę globalną” – podkreśla Konrad Palka, Prezes Zarządu. Jeśli projekt zostanie w pełni wdrożony będzie to pierwszy na świecie, od czasu zakończenia II wojny światowej, lek zarejestrowany w oparciu o odkrycie polskich naukowców. Wydarzenie to może być kamieniem milowym w dziejach polskiej nauki i przełomem w finansowaniu polskich badań w biotechnologii. Dotychczas w Polsce produkowano leki wyłącznie w oparciu o licencje należące do zagranicznych firm farmaceutycznych.

Działalność spółki z roku na rok nabiera tempa wpisując się w ramy strategii rozwoju organicznego. Rynek dermokosmetyków jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce – w 2007 roku wynosił około 570 mln PLN, rosnąc o 25% w odniesieniu do 2006 roku. Szacuje się, że w 2010 roku może osiągnąć wartość blisko 1 mld PLN. Dlatego też Spółka w 2009 roku zamierza poszerzyć swoje portfolio o 6 nowych produktów oraz rozbudować dział przedstawicieli medycznych.

Ze względu na zwiększający się popyt i możliwości na rynku dermokosmetyków ocenia się, że branża ta ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jest to olbrzymia szansa dla polskich, innowacyjnych firm, które pragną zaistnieć na rynku globalnym. Jeśli projekty Pharmeny zostaną w pełni wdrożone Spółka ma szanse zostać jednym z wiodących producentów dermokosmetyków w Polsce i Europie.

Większościowym akcjonariuszem Pharmena jest Polska Grupa Farmaceutyczna SA, która na dzień 30 czerwca 2009 roku posiadała 43,65% udziału w Pharmenie.

Informacje dodatkowe:
Cortria Corporation
Cortria (www.cortria.com) jest spółką farmaceutyczną prowadzącą badania kliniczne koncentrujące się wokół opracowania bezpiecznych i dobrze tolerowalnych leków mających na celu leczenie choroby sercowo-naczyniowej. Siedziba Cortria mieści się w Bostonie, w stanie Massachusetts. Spółka wspierana jest przez Domain Associates i MVM Life Science Partners.

TRIA 662
TRIA-662 jest w trakcie badań klinicznych nad leczeniem dyslipidemii, choroby miażdżycowej charakteryzującej się zaburzeniami profilu lipidowego. We wstępnych badaniach klinicznych TRIA-662 wykazała potencjalne możliwości uzyskania korzystnych efektów terapii bez działań ubocznych występujących dla niacyny. Niacyna była pierwszym środkiem korygującym zaburzenia profilu lipidowego, który pomimo pozytywnego wpływu, powoduje częste działania uboczne, w szczególności zaczerwienienia skóry i uderzenia gorąca. W rezultacie znaczna część pacjentów przerywa terapię, co istotnie obniża potencjał leku. Dotychczasowe próby opracowania pochodnych niacyny, pozbawionych wspomnianych działań ubocznych, nie przynosiły oczekiwanych efektów. Dlatego też TRIA-662, która stwarza takie możliwości, może stać się wiodącą terapią na wartym miliardy dolarów rynku dotyczącym obniżania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Toolbox Creative Communication

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.