Przedsiębiorstwa odkrywają szkodliwe oprogramowanie w ich sieciach – Portal PR - 24PR
Przedsiębiorstwa odkrywają szkodliwe oprogramowanie w ich sieciach

09.07.2009 Kategoria: INTERNET. Autor: ipis

T1Warszawa, 9 lipca 2009 r. – Przedsiębiorstwa, które zainwestowały czas, pieniądze i zasoby w najwyższej klasy zabezpieczenia, musiały zmierzyć się z przykrą prawdą, gdy skorzystały z oferowanej przez Trend Micro usługi oceny zagrożeń. W ramach tej usługi firma Trend Micro przez dwa tygodnie – w sposób całkowicie bezpieczny dla klienta – monitoruje system jego zabezpieczeń, aby odkryć jak, gdzie i dlaczego zostało naruszone jego bezpieczeństwo.

Systemy nie są tak bezpieczne, jak się wydaje
Przedsiębiorstwa, które były przekonane o bezpieczeństwie swoich systemów, czekała przykra niespodzianka. W sieciach wszystkich uczestniczących w programie firm z Europy, Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Północnej i Łacińskiej, wykryto aktywne szkodliwe oprogramowanie, które pokonało systemy zabezpieczeń i pozostawało nie wykryte w sieciach i punktach końcowych. Badane firmy reprezentują sektor finansowy, służby zdrowia, administracji państwowej, edukacji i produkcji. Każda z nich zatrudnia średnio ponad 11 000 pracowników.

„Wyniki przeprowadzonych przez nas ocen bezpieczeństwa pokazują, że zagrożenia stają się coraz liczniejsze i bardziej zaawansowane. W związku z tym tradycyjne technologie zabezpieczeń, takie jak programy antywirusowe w punktach końcowych, bramy zabezpieczeń internetowych i pocztowych oraz systemy zapobiegania włamaniom, są coraz mniej skuteczne” – powiedział Filip Demianiuk, Technical Manager CEE w Trend Micro. „Oprogramowanie, które wykryliśmy, okazało się szczególnie szkodliwe, ponieważ zostało zaprojektowane w celu kradzieży danych”.

Oferowana przez Trend Micro ocena zagrożeń umożliwia przedsiębiorstwom sprawdzenie efektywności swoich zabezpieczeń. W ciągu dwóch tygodni Trend Micro może przedstawić wyniki badań w postaci indywidualnie opracowanego raportu dla kierownictwa, który opisuje wszelkie luki w zabezpieczeniach oraz precyzyjnie określa, gdzie znajduje się szkodliwe oprogramowanie.

Od października 2008 r. do czerwca 2009 r. firma Trend Micro przeprowadziła ponad 100 takich ocen w przedsiębiorstwach na całym świecie. Oto wyniki:
● 100% badanych systemów było zainfekowanych aktywnym szkodliwym oprogramowaniem.
● 50% firm miało w swoich sieciach co najmniej jeden program do kradzieży danych.
● 45% systemów było zainfekowanych różnymi programami do kradzieży danych.
● W 72% systemów znaleziono co najmniej jeden program typu bot IRC.
● W 50% systemów odkryto co najmniej cztery programy typu bot IRC.
● W 83% systemów znajdował się co najmniej jeden szkodliwy program pobrany z Internetu.
● 60% systemów miało ponad 20 szkodliwych programów pobranych z Internetu.
● 35% miało co najmniej jednego robaka sieciowego .

Skąd się biorą luki w zabezpieczeniach?
Tradycyjne rozwiązania zabezpieczające działają głównie na pierwszej linii obrony. Tymczasem firmy muszą sobie radzić z wieloma lukami w zabezpieczeniach, które są wykorzystywane przez coraz to nowe typy szkodliwego oprogramowania. Przyczyny wnikania ukrytego szkodliwego oprogramowania do sieci przedsiębiorstw to między innymi:

● użytkownicy mobilni, którzy podłączają się do sieci przedsiębiorstwa za pomocą zainfekowanych urządzeń;
● niedostateczne zabezpieczenia systemów zdalnych biur, brak wykwalifikowanego zespołu informatycznego oraz niedbałe podejście do przepisów i reguł;
● coraz szersze zastosowanie technologii szczególnie narażonych na ataki szkodliwego oprogramowania, takich jak P2P, współużytkowanie plików, strumieniowe transmisje multimedialne i komunikatory internetowe;
● punkty końcowe, które nie są zarządzane ani uzupełniane programami korygującymi, takie jak starsze systemy, laptopy kontrahentów i gości, urządzenia USB, pamięć masowa i inne urządzenia przenośne.

Jak, dlaczego i gdzie pojawiają się zagrożenia
Usługa oceny zagrożeń Trend Micro jest oparta na nieinwazyjnym urządzeniu, które nie przeszkadza w pracy sieci, ponieważ jego działanie ogranicza się do odbioru informacji.

Inżynierowie z Trend Micro szybko instalują to urządzenie w warstwie sieci na przełączniku głównym, skąd monitoruje ono ruch, aby wykryć ewentualne zagrożenia, np. działanie botnetów. Urządzenie to sprawdza również pocztę przychodzącą oraz ruch internetowy pod kątem zainfekowanych wiadomości i podejrzanych stron.

Zarejestrowane w ten sposób dane o ruchu są analizowane za pomocą kombinacji urządzeń i technologii skanujących firmy Trend Micro. Urządzenie oceniające jest zintegrowane z rozwiązaniem Trend Micro Smart Protection Network – infrastrukturą bezpieczeństwa nowej generacji, opartą na usługach dostępnych poprzez sieć Internet (cloud-client), która za pomocą unikatowych rozwiązań blokuje wirusy, oprogramowanie szpiegujące, spam i inne zagrożenia internetowe, zanim dostaną się one do sieci.

Na zakończenie takiej dwutygodniowej bezpiecznej oceny Trend Micro opracowuje zindywidualizowany raport, który:
● analizuje możliwe kierunki rozszerzania się infekcji;
● określa rodzaje szkodliwego oprogramowania i programów kradnących informacje, a także zasoby narażone na ich działanie, źródła infekcji i typy destrukcyjnych aplikacji;
● precyzyjnie określa obszary występowania problemów za pomocą adresów IP;
● zwiększa przejrzystość sieci zabezpieczeń przedsiębiorstwa, co pozwala dokładnie określić, jak i kiedy zagrożenie dostało się do systemu oraz jak usunąć luki w zabezpieczeniach.

Usługa oceny zagrożeń, jako część systemu zabezpieczeń Trend Micro™ Enterprise Security
Usługa oceny zagrożeń Trend Micro jest częścią systemu Trend Micro Enterprise Security, który obejmuje ściśle zintegrowane rozwiązania, usługi i produkty zabezpieczające treści internetowe, wspomagane przez system Trend Micro™ Smart Protection Network™. Trend Micro Enterprise Security zapewnia natychmiastową ochronę przed nowymi zagrożeniami, co znacznie upraszcza zarządzanie zabezpieczeniami i obniża jego koszty.

Aby dowiedzieć się więcej o usługach zarządzania zagrożeniami Trend Micro Threat Management Services i skorzystać z oceny zagrożeń, należy skontaktować się z przedstawicielem handlowym Trend Micro lub odwiedzić nasz serwis internetowy pod adresem http://go.trendmicro.com/thinkagain/form.php.

Informacje o firmie Trend Micro
Trend Micro Incorporated to światowy lider w dziedzinie bezpieczeństwa Internetu, zapewniający bezpieczeństwo wymiany informacji cyfrowej przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Jako pionier branży, Trend Micro opracowuje zintegrowane technologie zabezpieczające działalność przedsiębiorstw, informacje osobiste i majątek przed programami destrukcyjnymi, spamem, wyciekami danych oraz najnowszymi zagrożeniami internetowymi. Więcej informacji na temat tych zagrożeń można znaleźć w serwisie internetowym TrendWatch pod adresem www.trendmicro.com/go/trendwatch.
Elastyczne rozwiązania Trend Micro są dostępne w różnych formach, a całodobowej pomocy technicznej do nich udzielają na całym świecie eksperci z dziedziny badania zagrożeń.
Wiele z tych rozwiązań jest wspieranych przez Trend Micro Smart Protection Network, infrastrukturę bezpieczeństwa nowej generacji opartą na usługach dostępnych poprzez sieć Internet i zaprojektowaną w celu ochrony klientów przed zagrożeniami internetowymi.

Trend Micro jest firmą międzynarodową, a jej centrala mieści się w Tokio. Oferowane przez firmę rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cieszą się zaufaniem i są sprzedawane za pośrednictwem partnerów handlowych na całym świecie.
Dodatkowe informacje na temat firmy Trend Micro oraz wersje demo jej produktów i usług można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem www.trendmicro.com.

źródło:Fischer&Zubek PR Partners

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.