Przygotuj się do zimy już w lecie – Portal PR - 24PR
Przygotuj się do zimy już w lecie

28.07.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: admin

cieplo_Lato to nie tylko czas wypoczynku, to także czas, który wielu z nas przeznacza na dawno planowane remonty. Nie tylko odświeżamy nasze mieszkania, ale i przeprowadzamy radykalne zmiany. Eksperci Warszawskiego Ciepła zachęcają do tego, by już teraz pomyśleć o zimie i dobrze się do niej przygotować.

Długie, ciepłe dni sprzyjają gruntownym remontom. Przygotowując remont, warto zaplanować także takie prace, które w znaczącym stopniu wpłyną na efektywne wykorzystanie ciepła zimą. Tak, by jak najmniej tego ciepła zostało utracone. Racjonalne zarządzanie ciepłem w domu ma korzystny wpływ nie tylko na płacone przez nas rachunki (powinny one ulec zmniejszeniu), ale i na otaczające nas środowisko.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Okna
Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Stare, nieszczelne okna powodują utratę znacznych i odczuwalnych ilości ciepła. Im większe mamy okna w domu i im więcej – tym większa powierzchnia, poprzez którą może następować utrata ciepła. Obecnie mamy do wyboru okna plastikowe oraz (droższe) okna drewniane. Oba typy okien zapewniają dużą oszczędność ciepła, a przez to obniżenie kosztów, które może sięgać nawet do 50%. Warto zainwestować w nowe, szczelne okna – tutaj tylko fantazja i pojemność naszej kieszeni mogą nas ograniczać.
Zamontowanie nad grzejnikami dużych parapetów lub półek, zatrzyma ciepłe powietrze.
Dzięki nim nie będzie ono uciekać do góry, a rozprzestrzeni się na całe pomieszczenie.
Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, nie dość, że stanowią ochronę przed włamaniem, to sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła. Producenci rolet podają, że dzięki nim można zaoszczędzić nawet do 40% ciepła. Tworzą one dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego chłodnego wiatru.

Grzejniki
Po pierwsze – warto zainwestować w dobre grzejniki. Specjalista oceni, czy nasze grzejniki nie wymagają wymiany. Wymiana taka powinna zostać uzgodniona z administracją, a wakacje są najlepszym momentem na taką zmianę.
Po drugie – przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną emulsją. Wbrew pozorom, nawet tak niewinna rzecz jak nadmierna ilość farby na kaloryferze może w pewnym stopniu wpłynąć na ogrzanie naszego mieszkania.
Po trzecie – koniecznie należy pozbyć się wszelkich osłon grzejników. One także stanowią przeszkodę dla swobodnego ogrzewania naszych pokoi. Jeżeli uważamy, że nasze kaloryfery są nieestetyczne, lepiej zainwestować w nowe niż przysłaniać je osłonami.
Po czwarte – w większości mieszkań grzejniki umieszczane są pod oknami. Trudno w to uwierzyć, ale prawie połowa ciepła ucieka przez to na zewnątrz lub, w przypadku gdy kaloryfer przylega do ściany sąsiada, ogrzewa także jego mieszkanie. Łatwo sobie wyobrazić, jakie generuje to utraty ciepła. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie termoizolacyjnych ekranów zagrzejnikowych, które nie pozwalają ciepłu wydostawać się przez ścianę, dzięki czemu znaczenie ograniczają jego utratę.
Po piąte – warto zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe, dzięki którym łatwiej nam dostosować temperaturę do naszych preferencji. Dzięki temu w pokojach używanych rzadziej można ustawić niższą temperaturę, niż np. w łazience. Obniżenie temperatury o 1°C pozwala zaoszczędzić około 5% ciepła.

Co może zrobić administracja?
Termomodernizacja
Termomodernizacja to inaczej docieplenie bloku. Jest to proces przeprowadzany przez administrację i polega na zewnętrznym dociepleniu budynku. Termomodernizacja może pozwolić zaoszczędzić nawet do 20% ciepła. Warto dowiedzieć się w naszej administracji, kiedy planowane jest docieplenie naszego bloku.

Przegląd instalacji wewnętrznych
Latem SPEC dokonuje przeglądów sieci ciepłowniczej. Warszawska sieć ciepłownicza to niemal 1700 km rur przebiegających pod ziemią. Regularna konserwacja sieci pozwala unikać tzw. strat ciepła na przesyle i jest gwarancją tego, że w chłodne dni w naszych mieszkaniach będzie ciepło. Także nasza administracja może zadbać o wewnętrzną instalację grzewczą – lato jest najlepszym momentem na przegląd. Usunięcie ewentualnych uszkodzeń i renowacja instalacji zapewnia oszczędności w naszym domowym budżecie. Takich przeglądów może dokonać także Pogotowie Ciepłownicze SPEC, dzięki osobno zawartej z administracją umowie.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, by już latem zatroszczyć się o spokój i ciepło w jesień i zimę. Wiele z nich nie generuje dużych kosztów, niektóre związane są z nakładami finansowymi. Nawet wprowadzenie jednej ze zmian już pozwoli nam efektywniej wykorzystać ciepło. Eksperci Warszawskiego Ciepła zachęcają – zadbajmy o nasze ciepłe mieszkania już teraz.

O Warszawskim Cieple:
Warszawskie Ciepło to projekt edukacyjno-informacyjny, skierowany do mieszkańców Warszawy, zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat racjonalnych, efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania warszawskich budynków, ze szczególnym uwzględnieniem ciepła sieciowego. Akcja edukacyjna rozpoczęła się w 2009 roku.
Pomysłodawcami i inicjatorami projektu są: Vattenfall Heat Poland S.A., Urząd m. st. Warszawy oraz Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.