Wolne w Trzech Króli kosztuje 5 mld zł. Stać nas – Portal PR - 24PR
Wolne w Trzech Króli kosztuje 5 mld zł. Stać nas

01.07.2009 Kategoria: EVENT. Autor: ipis

money_plWraca pomysł ustanowienia wolnego dnia w święto Trzech Króli. Czy stać nas na dodatkowe wolne? Tylko w handlu jeden dzień przestoju to przychody niższe o 1,5 miliarda złotych.

Batalia o to, by 6 stycznia był dniem wolnym od pracy wciąż trwa. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki (na zdjęciu) nie składa broni. Choć w październiku ubiegłego roku jego pomysł przepadł w Sejmie, dziś posłowie będą się nim zajmować po raz drugi.

Kropiwnicki raz jeszcze zmobilizował zwolenników przywrócenia tego święta i w kwietniu złożył na Wiejskiej 850 tysięcy podpisów poparcia wraz z obywatelskim projektem ustawy.

Eksperci ostrzegają: Gospodarki nie stać na nowe święto

Bazując na szacunkach, wyceniających statystyczny koszt każdego wolnego dnia na 1/365, czyli około 0,4 proc. Produktu Krajowego Brutto, w maju Money.pl obliczył, że dla gospodarki dodatkowe święto to koszt nieznacznie przekraczający 5 mld zł.

Nasze szacunki potwierdziła niezależnie zrzeszająca pracodawców PKPP Lewiatan. Według jej ekspertów dzień wolny od pracy obniża roczne przychody firm o 5,75 mld złotych.

Sam handel na dodatkowym dniu wolnym straciłby, według Lewiatana, 1,5 miliarda złotych. W dniu Trzech Króli sklepy będą musiały być zamknięte. Co prawda Polacy i tak prawdopodobnie zrobiliby wcześniej zapasy. Ale to nie zrekompensuje strat.

Z kolei dla przemysłu jeden dzień roboczy mniej to rocznie spadek dynamiki produkcji o około 1,5 do 2 punktów procentowych – szacował dla Money.pl Maciej Grelowski z BCC.

Kochamy długie weekendy

Ale bój toczy się nie tylko o wolne 6 stycznia. Przy korzystnym układzie kalendarza dzień wolny sprzyja długim weekendom. A wolne 6 stycznia, w połączeniu z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem może stać się okazją do dwu, a nawet trzytygodniowego wypoczynku.

Długie weekendy są atrakcyjne dla pracowników i wyjątkowo kłopotliwe dla pracodawców. Jak szacowała w ubiegłym roku Gazeta Prawna, tylko na majówkach gospodarka straciła wówczas 13 miliardów złotych.

Kropiwnicki: Wolne w Trzech Króli nie zrujnuje gospodarki

Polityczne szanse rosną. Tym razem się uda?

– Kalkulacje co do kosztów tego dnia wolnego są na ogół strasznie wydumane – odpiera zarzuty w rozmowie z Money.pl Jerzy Kropiwnicki. – Kiedy były wprowadzane wolne soboty, gospodarce też miała grozić katastrofa.

Prezydent Łodzi argumentuje też, że gospodarka na początku stycznia nie działa na najwyższych obrotach, bo jest to po wielkich zakupach świątecznych i sylwestrowych.

Czy inicjatywa ma tym razem szanse powodzenia? Bez wątpienia większe niż jesienią ubiegłego roku. Własny projekt, jako wsparcie dla inicjatywy Kropiwnickiego złożyło Prawo i Sprawiedliwość, a poparcie w Platformie Obywatelskiej może okazać się silniejsze niż poprzednio.

Wówczas 10 posłów PO – wśród nich Jarosław Wałęsa, Marek Biernacki i Mirosław Sekuła – wyłamało się z dyscypliny głosowania i wprowadzenie nowego święta poparło.

Dziś o możliwości podniesienia ręki za mówi już nawet wicemarszałek Stefan Niesiołowski. Pod warunkiem, że w ustawie znajdzie się długi okres vacatio legis, a pierwszy raz w Trzech Króli nie pójdziemy do pracy w 2013 roku.

6 stycznia jest dniem wolnym m.in. w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji, Finlandii i w Niemczech.

Polacy nie świętują rekordowo

Zwolennicy nowego święta argumentują też, że z liczbą 12 świątecznych dni wolnych od pracy w roku Polacy mieszczą się w środku europejskiej stawki.

Narodem, który ze względu na religijne i państwowe święta odpoczywa najwięcej -15 dni – są Portugalczycy. Najrzadziej świętują Holendrzy. W ciągu roku jedynie siedem razy.

W tym roku jeszcze pięć dni w kalendarzu będzie oznaczone jako święta:
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
(Dzień Wojska Polskiego)
15 sierpnia, sobota
Wszystkich Świętych
1 listopada, niedziela
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada, środa
Boże Narodzenie
25-26 grudnia, piątek i sobota

Jak widać, tegoroczny kalendarz nie sprzyja już długim weekendom. Dwa najbliższe święta przypadają na sobotę i niedzielę. Za 15 sierpnia – jak za każde święto przypadające w sobotę – pracodawca ma co prawda obowiązek oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny, ale data to jego indywidualna decyzja.

Najbliższa okazja na dłuższy weekend pojawi się dopiero 11 listopada. Dwa dni urlopu (12, 13 listopada) dadzą w sumie pięć dni wolnego. Dodatkowy urlop w poniedziałek i wtorek poprzedzający święto, dadzą dziewięć dni wolnego (7-15 listopada).

źródło: Money.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.