Aktualne trendy – jakie projekty domów wybierają Polacy? – Portal PR - 24PR
Aktualne trendy – jakie projekty domów wybierają Polacy?

18.08.2009 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: ipis

hotelO aktualnych trendach w polskim budownictwie jednorodzinnym mówi arch. Monika Lisowska – Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+
Coraz liczniejsza grupa Inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Moje wieloletnie doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że dobry projekt to taki, który jest przede wszystkim optymalnie dopasowany do potrzeb i preferencji jego przyszłych użytkowników. Nadrzędnym zadaniem architektów jest uwzględnienie w projektach takich rozwiązań, które będą spełniały oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających Klientów.

Na jakie cechy projektu domu Klienci zwracają uwagę najczęściej?

Preferencje Polaków związane z wyglądem i rozwiązaniami architektonicznymi ich wymarzonego domu znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Przede wszystkim nie budujemy olbrzymich powierzchni, ponad nasze realne potrzeby mieszkaniowe. Bardziej zwracamy uwagę na jakość materiałów budowlanych i rozkład pomieszczeń w domu. Nadal najpopularniejsze są domy tradycyjne. W ostatnich kilku latach systematycznie zwiększa się także zainteresowanie domami nowoczesnymi, nieco futurystycznymi o oryginalnej, niekonwencjonalnej bryle i odważnych detalach architektonicznych. Wytycznych decydujących o wyborze takiego a nie innego projektu jest tyle ilu samych wybierających. Tak jak wspomniałam wcześniej każdy Klient dobiera projekt indywidualnie względem potrzeb i możliwości finansowych. Są jednak cechy projektu, które można uznać za nadrzędne dla Klientów. Zdecydowanie na pierwszym miejscu utrzymują się wysokie walory estetyczne domu – dom musi się po prostu spodobać. Dlatego też w naszych projektach dbamy o detale, proporcje, efektowność przestrzeni wewnętrznej i formę zewnętrzną. Ważnymi cechami są powierzchnia użytkowa domu, jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Kolejną istotną cechą jest energooszczędność domu – współcześni inwestorzy indywidualni to klienci dobrze wyedukowani w tematyce budownictwa. Mają coraz większą świadomość znaczenia energooszczędności i ekologii. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów zawierające rozwiązania konstrukcyjne podnoszące energooszczędność budynku i zmniejszające koszty jego użytkowania w przyszłości. Współcześni Inwestorzy częściej decydują się na wykonanie wentylacji mechanicznej z ogrzewaniem kominkowym, instalacji solarnej czy pompy ciepła. Dla Inwestorów ważna jest także łatwość w budowie przyszłego domu. W stosunku do lat wcześniejszych metraż najczęściej budowanych domów zmniejsza się. Zdecydowanie najpopularniejsze są domy z użytkowym poddaszem i garażem których powierzchnia użytkowa mieści się w przedziale od 120m² – 180m². Minęły już czasy kiedy budowało się tzw. domy wielopokoleniowe. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, iż Klienci większą uwagę zwracają na ekonomikę (zazwyczaj budując na kredyt) – dokonują szczegółowych zestawień kosztów budowy oraz późniejszych kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Standardem współczesnych domów są pomieszczenia tj. gabinet do pracy, pokój dla gości, garderoba czy pralnia. Najczęściej budowane są domy wolno stojące ale popularne są również domy w zabudowie bliźniaczej.

źródło: ARCHON+ Biuro Projektów

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.