Finamo o walutach: Im bliżej końca tygodnia tym gorzej – Portal PR - 24PR
Finamo o walutach: Im bliżej końca tygodnia tym gorzej

07.08.2009 Kategoria: Rynek kapitałowy. Autor: ipis

plnZłoty tracił wczoraj trzeci dzień z rzędu. Zagraniczni inwestorzy myślami byli już przy dzisiejszych danych z rynku pracy w USA.

Trzy sesje z rzędu coraz niższych poziomów na GPW i trzeci dzień spadków notowań naszej waluty. Coraz bliżej nam do ogłoszenia korekty wzrostów złotego, choć kilka czynników wciąż przemawia za kontynuacją rosnącego trendu.

Po pierwsze i najważniejsze – nie widać odwrotu popytu od wszystkich walut rynków schodzących. Wczoraj na przykład czeska korona zyskiwała w stosunku do naszej waluty i to pomimo obniżenia przez Bank Czech stóp o 25 pb. do 1,25 procent. Oznacza to, że rynek nie wycofuje się szerokim frontem z ryzykownych inwestycji w emerging markets, raczej realizuje zyski na najbardziej intratnych inwestycjach, czyli m.in. na złotym.

Prawdopodobnie część sprzedających naszą walutę już wczoraj obawiała się dzisiejszych danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Spodziewany poziom bezrobocia w lipcu to 9,7 procent. W przypadku słabszych danych rynek z pewnością bardziej wyraźnie niż przez ostatnie dni wróci do dolara – Amerykanie wymieniają bezrobocie jako główny czynnik obecnych i przyszłych kłopotów gospodarczych. To problem zresztą nie tylko tam, ale także w Europie.

Rynek nie zareagował wczoraj na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Nic dziwnego, gdyż wszyscy ekonomiści spodziewali się pozostawienia kosztu pieniądza na niezmienionym 1-proc. poziomie. Stopy procentowe pozostały niezmienione także w Wielkiej Brytanii.

Warto zwrócić również uwagę, że spadki złotego nie są duże. Kurs EUR/PLN oparł się o poziom 4,15, który dziś rano powinien być krótkoterminowym oporem dla tej pary walut.

Paweł Satalecki, analityk Finamo

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.