Nowy polski banknot autorstwa Macieja Kopeckiego z PWPW – Portal PR - 24PR
Nowy polski banknot autorstwa Macieja Kopeckiego z PWPW

20.08.2009 Kategoria: EVENT. Autor: ipis

plnZ okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego NBP wyemituje banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Juliusza Słowackiego. Producentem banknotu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., a jego projektantem Maciej Kopecki, naczelny grafik wytwórni.

Nowy_banknot1

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego oraz 160. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji Sejm RP podjął specjalną uchwałę o uczczeniu tych wydarzeń i ogłosił rok 2009 – rokiem Juliusza Słowackiego.

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. ukaże się w sprzedaży 23 września. Na jego przedniej stronie w lewej części umieszczone zostało popiersie Juliusza Słowackiego z datą jego urodzin i śmierci – 1809-1849. Na środku znajduje się widok dworku w Krzemieńcu na Ukrainie, w którym 4 września 1809 roku przyszedł na świat poeta.

Nowy_banknot2

Na stronie odwrotnej banknotu, w jej środkowej części znajduje się reprodukcja fragmentu rękopisu wiersza „Uspokojenie” – jednego z liryków, w którym poeta prezentuje swój pogląd na filozofię sensu życia ludzkiego i istotę wszechświata. Z prawej strony strofy wiersza znajduje się wierzchołek kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie i dwie sylwetki lecących żurawi. To symboliczne przedstawienie stolicy, z którą poeta był bardzo związany.

Przy produkcji banknotu wykorzystane zostały wszystkie charakterystyczne dla banknotu techniki drukarskie: staloryt, charakterystyczny tylko dla banknotów i druków wysoce zabezpieczonych oraz offset, sitodruk i typografia. Na obu stronach banknotu znajduje się również szereg zabezpieczeń przeciw fałszerstwom. Wśród nich znak wodny, zaprojektowany jako profil twarzy poety. Wśród zabezpieczeń w druku warto wymienić między innymi: recto-verso, a więc obraz utworzony z uzupełniających się elementów, umieszczonych po obydwu stronach banknotu, którego całość – w formie kałamarza z piórem – widoczna jest w świetle przechodzącym. Portret Juliusza Słowackiego oraz rękopis wiersza „Uspokojenie” wydrukowane są techniką stalorytniczą, w produkcji wykorzystano też specjalne właściwości farb. Warto zwrócić szczególną uwagę na sylwetki lecących żurawi – wykonane są różnymi technikami druku, z wykorzystaniem farb zmieniających barwę w zależności od kąta padania światła.

Projektantem banknotu jest Maciej Kopecki – naczelny grafik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., ryt portretu Juliusza Słowackiego wykonał artysta rytownik PWPW S.A. – Przemysław Krajewski. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. odpowiada za cały proces produkcji banknotu – od prac przygotowawczych, poprzez produkcję papieru, druk, po oprawę banknotu. Banknot z wizerunkiem Juliusza Słowackiego jest już drugim banknotem autorstwa Macieja Kopeckiego. Pierwszym z nich był wyemitowany w ubiegłym roku banknot z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości.

PWPW S.A. jest producentem wszystkich znajdujących się w obiegu polskich banknotów.

źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.