Polakom coraz trudniej spłacać kredyty – Portal PR - 24PR
Polakom coraz trudniej spłacać kredyty

04.08.2009 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: ipis

drobneAnalitycy Finamo: Wyniki dużo lepsze od oczekiwań opublikował drugi pod względem aktywów bank w Polsce – Pekao SA. Uważana za konserwatywną w swojej polityce kredytowej instytucja, poradziła sobie całkiem dobrze. Nie uchroniło to jej jednak przed wzrastającą liczbą klientów, którzy mają kłopoty ze spłatą pożyczki.

Grupa Banku Pekao SA zarobiła w przeciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku na czysto 1,17 mld złotych. W samym drugim kwartale zysk wyniósł 613 mln złotych. To sporo więcej niż spodziewał się rynek – średnia prognoz analityków mówiła o zysku rzędu 500 mln złotych. Mimo więc sporego spadku w skali roku (20 proc.) można się z wyników cieszyć.

Niepokoi jednak wartość kredytów i pożyczek udzielonych klientom, którzy nie spłacają swoich zobowiązań. Wartość pożyczek, których klienci nie spłacają od jednego do trzech miesięcy skoczyła w minionym półroczu do 230 mln złotych. To ponad 10 razy więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Trzykrotnie wzrosła także wartość niespłacanych pożyczek, z zaległościami do 1 miesiąca: z 21 mln zł rok temu do prawie 70 mln zł w pierwszym półroczu 2009 roku.

Skoro ryzyko dla banku rośnie, bank musi przerzucić jego koszt na wszystkich klientów. Jak? Chociażby podnosząc opłaty i prowizje od udzielanych kredytów. Nic więc dziwnego, że mimo spadających przychodów z tytułu opłat i prowizji, pozycja kredyty i pożyczki wzrosła: z 141 mln zł w pierwszym półroczu 2008 r. do 195 mln zł w minionych sześciu miesiącach.

Paweł Satalecki, Analityk Finamo

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.