Sektor biotechnologii w farmacji: boom spodziewany dopiero w 2011 roku – Portal PR - 24PR
Sektor biotechnologii w farmacji: boom spodziewany dopiero w 2011 roku

23.08.2009 Kategoria: Badania rynkowe. Autor: infopr

PMRObecnie sektor „czerwonej biotechnologii” rozwija się w Polsce w umiarkowanym tempie, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR „Innowacje biotechnologiczne w przemyśle farmaceutycznym w Polsce 2009”.
Dynamiczny rozwój biotechnologii nie wcześniej niż w 2011 roku
W ostatnich dwóch latach w sektorze biotechnologicznym nastąpił znaczący spadek dynamiki wzrostu przychodów ze sprzedaży. W roku 2008 odnotowano nawet spadek przychodów, na co wpływ miały gorsze wyniki największej polskiej firmy biotechnologicznej Bioton. W wyniku tego, w 2008 r. wartość sprzedaży firm biotechnologicznych z sektora farmaceutycznego można oszacować na poziomie około 607 mln zł, około 2% mniej niż w roku 2007. Według prognoz PMR, w kolejnych latach (2009-2010), mimo gorszej sytuacji gospodarczej, przychody polskich firm biotechnologicznych będą rosły o kilka procent rocznie, natomiast w 2011 r. mogą uzyskać wzrost sprzedaży rzędu prawie 30%. Taki skokowy wzrost będzie efektem rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć obecnie znajdujących się na początkowym etapie i jeszcze nie przynoszących przychodów.

Środki UE napędzają wzrost
Jak wszędzie na świecie decydującą rolę w rozwoju innowacyjnych technologii odgrywa dostęp do finansowania podwyższonego ryzyka. Dostępność funduszy unijnych w Polsce pozwoliła na wsparcie rozwoju firm zainteresowanych ryzykownymi przedsięwzięciami w sektorze biotechnologicznym. Najważniejszym z nich jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Dzięki właściwemu wykorzystaniu środków unijnych firmom działającym w Polsce łatwiej jest obecnie sfinansować inwestycje w badania oraz wdrożenia innowacyjnych technologii. W naszej opinii, mimo gorszej sytuacji gospodarczej na świecie, w Polsce w niedługim czasie ma szanse rozwinąć się prawdziwy biznes biotechnologiczny.

Coraz więcej innowacyjnych projektów
Mimo, że oficjalne statystyki nie zauważają przyrostu liczby firm z branży biotechnologicznej, w Polsce w ostatnich latach w rzeczywistości firm tych przybyło. Przykładowo, w 2007 r. powstały dwie firmy biotechnologiczne – Mabion i Selvita. W 2008 r. powstał Celther.
To, że polski sektor life science dopiero zaczyna się intensywnie rozwijać, najlepiej widać analizując liczbę nowych innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie z sektora biotechnologicznego powiązanego z przemysłem farmaceutycznym. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne projekty prowadzone przez takie firmy jak:
• Celther (terapia komórkowa z zastosowaniem komórek macierzystych)
• Celon Pharma (terapie oparte na siRNA)
• Mabion (terapie oparte na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych)
• Euroimplant (inżynieria tkankowa i medycyna regeneracyjna)
• Biocontract (innowacyjne szczepionki przeciw nowotworom skóry i nerki).
Wyżej wspomniane obszary badań w przyszłości będą stanowiły z pewnością źródło konkurencyjnej przewagi polskiego sektora “czerwonej biotechnologii”.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt.“Innowacje biotechnologiczne w sektorze farmaceutycznym w Polsce”.

O firmie PMR
PMR Publications (www.pmrpublications.com) jest działem firmy PMR, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym krajami Europy Środkowo-Wschodniej i innymi rynkami wschodzącymi. Do głównych obszarów działalności PMR należy wydawanie publikacji biznesowych
(PMR Publications), świadczenie usług konsultingowych (PMR Consulting) i badania rynku (PMR Research). Obecna na rynku od ponad trzynastu lat i posiadająca jedne z najczęściej odwiedzanych portali informacyjnych, PMR jest jedną z największych firm w swojej branży w Europie Środkowo-Wschodniej.

PMR
ul. Supniewskiego 9,
31-527 Krakow, Poland
tel. /48/ 12 618 90 00, fax /48/ 12 618 90 08
www.pmrcorporate.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.