Sytuacja na rynku powierzchni handlowych w Polsce w I połowie 2009 r. – Portal PR - 24PR
Sytuacja na rynku powierzchni handlowych w Polsce w I połowie 2009 r.

26.08.2009 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: ipis

wykresWarszawa, 25 sierpnia 2009 roku – Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, publikuje najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku powierzchni handlowych w Polsce.

Główne wnioski
W pierwszym kwartale 2009 roku obawy związane z kryzysem i planowane oszczędności miały negatywne przełożenie na nastroje konsumentów. W marcu wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do najniższego poziomu notowanego po 2004 roku, osiągając -30,3.

Drugi kwartal przyniósł już pewną poprawę nastrojów. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej za pierwszych sześć miesięcy, pokazują, iż dynamika sprzedaży w Polsce znacząco spadła w porównaniu z poprzednimi trzema latami, wciąż jednak utrzymuje się na plusie, pozytywnie wyróżniając się na tle reszty Europy.

Komentarz ekspercki
Zdaniem Małgorzaty Trzaskowskiej, Dyrektora Działu Powierzchni Handlowych w Colliers International zawirowania na rynku finansowym dotknęły nie tylko inwestorów lub właścicieli galerii handlowych, lecz również część najemców, którzy musieli zrewidować swoje plany odnośnie ekspansji i chwilowo ją wstrzymać lub bardziej selektywnie podchodzić do nowych lokalizacji. „Wzrost kursu euro szczególnie odczuwalny na początku roku spowodował wzrost kosztów stałych oraz zobowiązań kredytowych zaciągniętych w latach prosperity, których spłata przypadła na okres odwrotu koniunktury.” – mówi Małgorzata Trzaskowska. „Zmianę kursu najemcy odczuli nie tylko przy okazji comiesięcznych płatności za czynsze, ale również w pierwszym kwartale tego roku, gdy przyszedł czas wnoszenia opłat za kolekcje wiosenne. Dodatkowe problemy spowodowała wyjątkowo zimna wiosna, która przełożyła się na nienajlepszą dotychczas sprzedaż kolekcji wiosna/lato.” – dodaje Małgorzata Trzaskowska.

Prognoza – czyli co dalej?
„Na chwilę obecną sytuacja na rynku powierzchni handlowych w Polsce wydaje się stabilna. Prognozy odnośnie PKB i dane dotyczące sprzedaży detalicznej wciąż stawiają Polskę w dużo korzystniejszym świetle niż resztę Europy i zachęcają do inwestycji. W perspektywie kilkunastu miesięcy będziemy zatem obserwować dalszy przyrost powierzchni handlowej, choć w obliczu bardzo restrykcyjnych wymagań banków odnośnie stopnia komercjalizacji nowych projektów i małej liczby rozpoczynanych prac budowlanych, będzie on przebiegał z mniejszą dynamiką niż w poprzednich dwóch latach.” – mówi Małgorzata Trzaskowska.

Małe czy duże miasta?
„Inaczej niż wcześniej prognozowano, mniejszym zainteresowaniem będą się cieszyły małe i średnie miasta. Pierwszeństwo będą miały projekty w dużych miastach, gdyż to one będą się wydawały mniej ryzykowną inwestycją z racji większej siły nabywczej mieszkającej tam ludności oraz wciąż relatywnie niskiego stopnia saturacji w niektórych lokalizacjach np. Aglomeracji Śląskiej, Łodzi czy Krakowie.”

Hipermarkety, sieci dyskontowe i outlety
„Na znaczeniu mogą zyskać sieci hipermarketów i dyskonta oferujące marki własne oraz coraz bardziej popularne sieci outletów, które już zapowiedziały otwarcia w nowych lokalizacjach.”

***
Dział Powierzchni Handlowych Colliers International oferuje szeroki zakres usług wszystkim graczom rynkowym: inwestorom, właścicielom oraz najemcom. Zespół dedykowany do reprezentacji najemców współpracuje z klientami w zakresie strategii rozwoju marek na terenie kraju oraz negocjacji warunków najmu.
***
O Colliers International
Colliers Macaulay Nicolls Inc. (CMN), działający jako Colliers International, jest wiodącą międzynarodową firmą doradczą na rynku nieruchomości. Firma doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Colliers posiada więcej niż 290 biur w ponad 60 krajach. Zajmuje się pośrednictwem w wynajmie, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami, a także doradztwem na rynku hotelarskim, reprezentacją najemców, wycenami oraz badaniami rynku. Colliers International jest międzynarodową siecią firm niezależnych własnościowo i operacyjnie. Od 1997 r. Colliers International działa lokalnie jako Colliers International Poland. Więcej na www.colliers.com/markets/warsaw.

źródło: Colliers International Poland

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.