Edukacja ekologiczna antidotum na nadmiar odpadów – Portal PR - 24PR
Edukacja ekologiczna antidotum na nadmiar odpadów

16.09.2009 Kategoria: Ekologia. Autor: ipis

trosce_o_natureMieszkańcy województwa świętokrzyskiego wytwarzają rocznie prawie 2 mln ton odpadów komunalnych. Tylko niecałe 5 % pozyskiwane jest w formie selektywnej zbiórki. Aby to zmienić, już we wrześniu wystartuje w Kielcach projekt „W Trosce o Naturę”. 18 września br. lokalni przedsiębiorcy będą mogli poznać tajniki obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Następnie, od października, ruszy akcja edukacyjna „…z natury segreguję!” skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przeciętnie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego nie wytwarzają więcej śmieci niż inni Europejczycy, w sumie niecałe 2 mln ton odpadów komunalnych rocznie, z czego mniej niż 5 % jest przetwarzanych. Na zachodzie Europy jedynie trochę ponad 10 % odpadów ląduje na wysypisku, a reszta dzięki selektywnej zbiórce jest odzyskiwana.

– Poprzez projekt „W Trosce o Naturę” chcemy pokazać społeczeństwu, w jaki sposób można zmniejszyć liczbę odpadów i jakie korzyści płyną z ich segregacji. Poza tym zwracamy uwagę na długofalowe konsekwencje jakie niesie za sobą obecny stan rzeczy. – mówi Katarzyna Owsianka, specjalista ds. szkoleń i edukacji ekologicznej, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. – Dzięki nowoczesnej formie szkoleń dla przedsiębiorców oraz licznym działaniom edukacyjnym skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych pragniemy przyczynić się do zmiany niekorzystnych wyników. Celem jest zbliżenie się w zakresie odzysku do standardów obowiązujących już od dawna w Europie – dodaje.

W ramach programu „W Trosce o Naturę” w Kielcach 18 września 2009 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców z zakresu selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Natomiast, od 5 października br. rozpocznie się akcja „…z natury segreguję!”, czyli edukacja ekologiczna najmłodszych kielczan w wybranych placówkach edukacyjnych.

Seminarium dla firm zostanie przeprowadzone w Hotelu Łysogóry. Jest ono skierowane do wszystkich przedsiębiorców, którzy ustawowo zostali objęci obowiązkiem odzysku i recyklingu opakowań, a także do samorządowców i liderów lokalnych społeczności. Poprowadzą je przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Centralnego Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Opakowań, Urzędu Marszałkowskiego, a także praktycy z Polskiego Systemu Recyklingu Organizacja Odzysku SA.

Na szkoleniu zostaną przedstawione przepisy prawa dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi i ich stosowanie w praktyce. Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję poznać najnowsze trendy w projektowaniu opakowań zgodnie z ekologicznymi standardami. Jednym z głównych punktów programu jest wyjaśnienie zasad dotyczących sprawozdawczości w zakresie prawa nakładającego obowiązek odzysku i recyklingu odpadów.

Natomiast podczas akcji „z natury segreguję!” zostaną przygotowane i przeprowadzone specjalne lekcje ekologii, którym będą towarzyszyć liczne konkursy oraz dodatkowe działania, związane z tematyką ochrony środowiska. Głównym elementem akcji będzie konkurs selektywnej zbiórki odpadów, podczas którego dzieci będą mogły wykazać się wiedzą zdobytą podczas zajęć. Cała akcja organizowana jest przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA przy wsparciu operatora komunalnego – firmy Veolia Usługi dla Środowiska SA, władz miasta oraz firm DS Smith Polska SA i WSP „Społem”. Program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

***
„W Trosce o Naturę” to kompleksowy projekt edukacji ekologicznej z zakresu selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów opakowaniowych oraz poużytkowych prowadzony przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Obejmuje szkolenia dla przedsiębiorców, nauczycieli, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz innych zainteresowanych. Jego istotny element stanowi program „… z natury segreguję!”, w ramach którego prowadzone są lokalne akcje edukacyjne w całej Polsce. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Neuron Agencja Public Relations

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.