Historia i przyszłość informatyki w Polsce na XXV Spotkaniach Jesiennych PTI – Portal PR - 24PR
Historia i przyszłość informatyki w Polsce na XXV Spotkaniach Jesiennych PTI

23.09.2009 Kategoria: konferencje. Autor: ipis

t6Grono wybitnych polskich naukowców i praktyków informatyki pod opieką Piotra Fuglewicza przez cały dzień sesji XXV Jesiennych Spotkań PTI (13 października 2009 r.) omawiać będzie zagadnienia historii zastosowań komputerów w polskim biznesie. Wnioski płynące z obserwacji dynamicznych zmian w informatyce na przestrzeni ostatnich 30 lat posłużą jako punkt wyjścia do rozważań nad możliwymi scenariuszami przyszłości w informatyce tworzonymi w ramach prognoz (foresight) na rok 2030.

Aby lepiej rozumieć zjawiska które zaszły w informatyce od lat 60. XX wieku, prof. Andrzej J. Blike przypomni polski komputer XYZ oraz wymarłe języki programowania takie jak Sako, Algol, Ada i Chill. Zostanie też przedstawiona historia przetwarzania danych, ośrodków obliczeniowych i polski wkład w rozwój informatyki po stronie konstruktorów i ówczesnych instytucjonalnych użytkowników. Z kolei dr Roman Dolczewski omówi pierwsze poważne zastosowania komputerów typu mainframe w przemyśle chemicznym w latach 70., a także początki nowoczesnej informatyki opartej na serwerach i rozwiązaniach software’owych z końca lat 80. Przypomni też przypadki fenomenu powstania dużych informatycznych spółek giełdowych takich jak Softbank.

W drugiej części dnia w trakcie sesji zatytułowanej „Nie wróżymy z fusów” prelegenci Edwin Bendyk, Tomasz Kulisiewicz i Alek Tarkowski przedstawią główne przemyślenia dotyczące roli technologii informacyjnych w scenariuszach rozwoju kraju do 2020-2030 r., formułowanych w Raporcie Polska 2030 oraz w dwóch programach foresight[i]. Raport Polska 2030 został przygotowany przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, pod redakcją naukową ministra Michała Boniego, a Narodowe Programy Foresight prowadzone były pod auspicjami PAN.

________________________

Jesienne Spotkania PTI trwają już od ćwierć wieku, a ich sukces tkwi w zapewnieniu możliwie jak najszerszej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń z różnych obszarów i poziomów zaawansowania. To nie kolejna konferencja złożona z serii akademickich wykładów, ale miejsce dyskusji, interakcji i transferu żywej wiedzy specjalistów i pasjonatów informatyki. Do tej pory w Jesiennych Spotkaniach wzięło łącznie udział ponad 2500 osób, z czego ponad 100 osób pojawiło się na tej imprezie więcej niż czterokrotnie.

[i] foresight – (ang.) prognozy zjawisk mogących zaistnieć w przyszłości przy założeniu pewnych działań (lub ich zaniechań) ze strony człowieka.

cube root

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.