Riverside przejmuje firmę produkującą glazury dla rynku cukierniczego – Portal PR - 24PR
Riverside przejmuje firmę produkującą glazury dla rynku cukierniczego

16.09.2009 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: ipis

B2Riverside, firma private equity, przejęła największe na świecie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji glazury cukrowej Kaul GmbH. Przejęcie firmy Kaul GmbH to już ósma transakcja zrealizowana przez Riverside w tym roku i pierwsza inwestycja nowego funduszu Riverside Europe Fund IV.

Riverside – największa globalna firma private equity, inwestująca w przedsiębiorstwa o wartości poniżej 150 mln euro – pozyskała większościowy udział w firmie Kaul GmbH. Ta niemiecka spółka jest wiodącym producentem środków nabłyszczających i rozwarstwiających dla firm, m.in. w przemyśle cukierniczym, rolniczym oraz farmaceutycznym. Firma jest również liderem rynku w wytwarzaniu glazur i środków nabłyszczających dla wyrobów cukierniczych takich jak żelki, gumy do żucia i lukrowane czekoladki.
Firma Kaul idealnie wpasowuje się w profil firm, których szukamy na rynku: niekwestionowanych liderów w niszowych branżach. Jest to firma dobrze zarządzana, z silną pozycją na rynku i ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju. Pod obecnym kierownictwem firma rozrosła się i stała się światowym liderem w swojej niszy. Chcemy wspierać jej zespół zarządzający w dalszym rozwoju – mówi Volker Schmidt, partner Riverside.

Riverside jest partnerem, który – tak jak my – działa globalnie. Jestem pewien, że razem nie tylko wzmocnimy naszą pozycję lidera, lecz także będziemy badać nowe ścieżki rozwoju – uważa Klaus Dieter Haust, Dyrektor Generalny Kaul GmbH.

Kapitał na potrzeby transakcji zapewnił najnowszy fundusz Riverside – Europe Fund REF IV, a kredyt akwizycyjny – Unicredit Markets and Investment Banking oraz Berenber Bank w Hamburgu.

Dodatkowe informacje o transakcji:

Zespół Riverside:
Partner w Riverside, Volker Schmid, poprowadził transakcję przy wsparciu Dominika Heera (Vice Dyrektor) oraz Svena Schulze’a (Analityk).

Partnerzy:
Firmie Riverside doradzają: KPMG (due diligance: audyt finansowy i podatkowy), Watson Farley & Williams (prawne wsparcie transakcji), Deloitte (struktura podatkowa), Simon Kucher & Partner (due diligence: audyt ekonomiczny) oraz ENVIRON (due diligence: audyt środowiskowy).

Dodatkowe informacje:

O The Riverside Company: (www.riversidecompany.com lub www.riversideeurope.com)
The Riverside Company jest największym globalnym funduszem typu private equity, specjalizującym się w inwestycjach w mniejsze spośród średnich spółek (SEMM) i jednym z bardziej doświadczonych inwestorów w segmencie wykupów lewarowanych.
Riverside inwestuje w czołowe spółki typu SEMM o wartości do 150 milionów euro i ściśle współpracuje z dynamicznymi zespołami zarządzającymi, aby wspierać rozwój firmy poprzez akwizycję i działania tworzące wartość dodaną.
Od momentu założenia w 1988 r. firma zrealizowała 216 transakcji o łącznej wartości 4,1 miliarda euro. Obecnie portfel liczy 67 spółek z Ameryki Północnej, Europy i Azji.
Riverside oferuje możliwość sfinalizowania procesu akwizycji w ciągu 45 dni, dzięki poziomowi zarządzanego przez firmę kapitału (ponad 2,4 miliarda euro), zespołowi 180 specjalistów pracującym w 18 biurach (Atlanta, Bruksela, Budapeszt, Chicago, Cleveland, Dallas, Eindhoven, Hong Kong, Los Angeles, Madryt, Monachium, Nowy Jork, Praga, San Francisco, Seul, Sztokholm, Tokio i Warszawa) oraz długotrwałej współpracy z partnerami-kredytodawcami.
Na dzień 30 czerwca 2009 łączna sprzedaż firm znajdujących się w portfelu Riverside wyniosła 3,2 miliarda dolarów/2,3 miliarda euro i zysku EBITDA na poziomie 490 milionów dolarów/348 milionów euro. W sumie zatrudniają one ponad 13 tys. pracowników.
Według Thomson Venture Economics na dzień 31 grudnia 2008 r., siedem z dziewięciu flagowych funduszy Riverside osiągnęło najlepsze wyniki w kwartale pod względem stosunku zainwestowanego kapitału do przepływów pieniężnych. Do inwestorów Riverside zalicza się najważniejsze fundusze emerytalne, fundusze funduszy, fundusze powiernicze, firmy ubezpieczeniowe i banki.

Kaul GmbH (http://www.kaul.de/)
Założona w 1975 roku firma jest światowym liderem w opracowywaniu i produkcji środków nabłyszczających, poślizgowych i rozwarstwiających dla firm w przemyśle cukierniczym, rolnym i farmaceutycznym. Firma wiedzie globalny prym w opracowywaniu glazur i środków nabłyszczających dla wyrobów cukierniczych w tym żelek, gum do żucia itp. Firma wyróżnia się wśród konkurencji portfelem ponad 250 produktów (w tym “Capol”, “Capolex”, “Capolan” oraz “Fix Gum”). Baza klientów firmy jest bardzo stabilna oraz zdywersyfikowana i obejmuje prawie wszystkie największe firmy cukiernicze. Firma obsługuje swoich klientów bezpośrednio oraz przez agentów i dystrybutorów w ponad 60 krajach na całym świecie. Siedziba firmy znajduje się w Niemczech, w położonym niedaleko Hamburga mieście Elmshorn.

Riverside

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.