“Dizajnerki” w kinie kultura – Portal PR - 24PR
“Dizajnerki” w kinie kultura

09.10.2009 Kategoria: Rozrywka. Autor: ipis

kino„Dizajnerki” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję Domo. Dokument będzie można obejrzeć w warszawskim kinie Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23 w dniach 19-22 października 2009.

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę “Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations” – projektu zainicjowanego przez Annę Pietrzyk-Simone w ramach POLSKA!YEAR organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata ilość kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również i te, które dopiero zaczynają karierę. O swoich twórczych wizjach, sposobie pracy i jej efektach opowiadają m.in. Magda Lubińska ze studia Moho, Kasia Okińczyc z Okinczycdesign, Renata Kalarus ze studia Metaforma, Agata Kulik-Pomorska z Malafor czy Anna Wojczyńska z Vis a Vis. W obrazie znajdują się też wypowiedzi kobiet będących niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie designu m.in. profesor Teresy Kruszewskiej, Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Ewy Gołębiowskiej, Czesławy Frejlich, Bogny Świątkowskiej czy Zuzanny Skalskiej. Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość.

„Jednym z założeń telewizji Domo jest popularyzowanie polskiego designu. Film pokazuje, na czym polega praca dizajnerek, przedstawiając sylwetki Polek, które nierzadko zdobyły już uznanie i nagrody zagranicą.” – mówi Małgorzata Seck, dyrektor zarządzająca Domo.

We wrześniu dokument został zaprezentowany w Londynie podczas London Design Festival, zaś jego polska premiera odbyła się 30 września 2009 na specjalnym pokazie kinowym zorganizowanym przez Domo.

DOMO

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.