Ekologiczna architektura – oszczędzanie i pozyskiwanie energii – Portal PR - 24PR
Ekologiczna architektura – oszczędzanie i pozyskiwanie energii

09.10.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

trafBudynek Kalk Karrees położony w niemieckim Köln to imponujące połączenie nowoczesnej sztuki architektury z ekologicznymi technologiami jutra firmy Schüco. Zintegrowane z przeszkloną fasadą moduły fotowoltaiczne zaopatrują budynek w darmową energię elektryczną, natomiast termoizolowane fasady ograniczają ucieczkę ciepła.
Obiekt Kalk Karrees to wybudowany w 2002 roku zespół administracyjno-biurowy położony w industrialnym dystrykcie miasta Köln – Kalk, zlokalizowanym na prawym brzegu Renu. Największą częścią kompleksu administracyjnego jest budynek o powierzchni użytkowej 47000 m2. Korpus w formie zabudowy blokowej został wpisany w kształt działki budowlanej. Obiekt liczy sześć kondygnacji od strony ulicy i pięć od strony wewnętrznej zespołu. Takie rozwiązanie zostało podyktowane wymogami ochrony przed hałasem ulicznym. Architekci zdecydowali się połączyć typowe dla historycznej zabudowy Kolonii materiały budowlane ze współcześnie używanym aluminium i szkłem. Charakterystyczna czerwona cegła klinkierowa widoczna na przeważającej części elewacji stanowi o unikalnej tożsamości budynku, harmonizując jednocześnie z przeszklonymi fasadami i zintegrowanymi modułami fotowoltaicznymi Schüco.

Portal słońca i nowe rozwiązania

Dominującym elementem konstrukcji jest zorientowany w kierunku południowym portal wejściowy z instalacją solarną, otwierający wejście do jedynego w swoim rodzaju atrium, dzielącego obiekt na dwie części użytkowe. Umieszczona bezpośrednio w strefie wejścia instalacja fotowoltaiczna stanowi, oprócz efektownej dekoracji obiektu, dostrzegalny znak aktywnej ochrony klimatu przez urzędujące w budynku władze samorządowe. We wzniesionej na wysokość 22 metrów fasadzie słupowo-ryglowej umieszczono łącznie 96 modułów polikrystalicznych PV o powierzchni 170 m2. Całkowita moc nominalna takiego zespołu wynosi 16 kWp, co pozwala na zmniejszenie rocznej emisji CO2 o niemal 5 ton. Ciemnoniebieska kolorystyka modułów PV współgra z szarym odcieniem ciepłych fasad oraz ciemnoczerwoną barwą klinkieru. W konstrukcji fasad serii Schüco FW 50+, w tym także najnowszym systemie FW 50+.SI wzięto pod uwagę rozwój powłoki budynku w kierunku pozyskiwania energii (fotowoltaika) i oszczędzania energii (automatyka), stąd przewidziano w nich ukryte prowadzenie przewodów elektrycznych w kanałach instalacyjnych zintegrowanych z profilami.

Fasady coraz cieplejsze

Rozwiązanie fasadowe zastosowane w obiekcie Kalk Karrees to ukłon w stronę nowoczesnej estetyki i oszczędności energii cieplnej. Schüco FW 50+, pomimo upływu czasu nadal spełnia wysokie wymogi normowe. Przy wypełnieniu z szyb o wartości Ug = 1,1 W/m2K i współczynniku Uf = 2,0 (1,8) W/m2K, odpowiednio w strefie słupka i rygla, całkowita izolacyjność cieplna przegrody Ucw wynosi 1,7 W/m2K. Funkcjonalność rozwiązania wyraża się także w możliwości realizacji pełnej gamy świetlików dachowych, jak te zastosowane w zadaszeniu atrium Kalk Karrees oraz płynnego łączenia ścian kurtynowych z innymi systemami i materiałami. Współcześnie dostępne rozwiązania fasadowe Schüco są jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Najnowszy system fasadowy Schüco FW 50+.SI charakteryzuje się dwukrotnie niższym współczynnikiem przenikania ciepła Uf, co przy zastosowaniu dzisiaj dostępnych szyb o współczynniku Ug = 0,6 W/m2K, pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła dla całej fasady na poziomie Ucw = 0,8 W/m2K, i to przy uwzględnieniu wpływu połączeń śrubowych! Obniżenie wartości Ucw o niemal 53% w stosunku do starszego rozwiązania przekłada się na dalsze wymierne korzyści finansowe i ekologiczne. Przy zastosowaniu nowego systemu fasadowego FW 50+.SI na powierzchni 1000 m2 roczna oszczędność energii odpowiada zużyciu aż 9200 l oleju opałowego i zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery aż o 25 ton rocznie!
www.schueco.pl

E.C.H.O Communications

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.