Jesienne porządki – czyli jak przygotować dom na nadejście zimy – Portal PR - 24PR
Jesienne porządki – czyli jak przygotować dom na nadejście zimy

21.10.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Rozpoczęła się astronomiczna jesień. O czym powinni pamiętać mieszkańcy domów jednorodzinnych, by dobrze przygotować się do sezonu zimowego?

Odpowiada Mariusz Sajdyk, menadżer budowy w firmie ES Polska

Najważniejsze są oczywiście przegląd pieca i wyczystki komina. Zależy od nich bowiem bezpieczeństwo wszystkich domowników. W dalszej kolejności dach. Sprawdźmy przed okresem zimowym, czy nie ma na nim żadnych ubytków. Jeśli w szczeliny dostanie się zamarzająca woda, luki w zadaszeniu mogą się powiększyć. Jesień to także ostatni dobry moment na drobne naprawy kominów i tynków elewacyjnych. Pęknięcia i szczeliny wyglądają czasem dość niewinnie, zaniedbane mogą jednak prowadzić do dalszej erozji i uszkodzenia cegieł lub pustaków. A poprawki i naprawy dokonywane w okresie zimowym, należą niestety do mało skutecznych.

Spośród drobniejszych zabiegów konserwacyjnych, wymienić należy przede wszystkim rynny. Warto oczyścić je z liści, które zebrały się tam jesienią. Nie doprowadzimy wówczas do ich zatkania. Na rynku dostępne są specjalne siatki, zabezpieczające górną krawędź rynny przed wpadaniem liści. – Ich montaż ma sens wczesną jesienią, póki z drzew nie sypie się jeszcze na potęgę. Należy też sprawdzić stan zamocowania rynien – czy będą one w stanie udźwignąć ciężar zalegającego śniegu. Pomocne w tym względzie są również płotki śniegowe, które zatrzymują część śniegu na dachu.

Do najczęściej zapominanych czynności, należy z kolei udrożnienie przed zimą rur odpływowych. Przy niskich temperaturach i zamarzających rurach, dość łatwo o zatory.
W tym przypadku wystarczy jednak zazwyczaj użycie popularnego „Kreta”. – Ważne, by zrobić to jeszcze gdy jest ciepło. Słoneczne jesienne dni wykorzystać możemy także na konserwację stolarki: okien, drzwi, ogrodowych ławeczek i altan. Długie jesienno-zimowe miesiące potrafią dać się drewnu we znaki.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.