Kryteria wyboru tablicy interaktywnej – Portal PR - 24PR
Kryteria wyboru tablicy interaktywnej

06.10.2009 Kategoria: TECH. Autor: ipis

newsAnalizując ofertę tablic interaktywnych można nabawić się sporego bólu głowy próbując znaleźć produkt, który w pełni zaspokajałby nasze oczekiwania. Z jednej strony szukamy tablicy o maksymalnej funkcjonalności i trwałości, z drugiej zaś jak najtańszej. Niestety są to wyznaczniki całkowicie sprzeczne, choć często handlowcy prezentujący swoją ofertę starają się udowodnić, że ich produkty spełniają oba te kryteria jednocześnie.

Przyjrzyjmy się bliżej tablicom interaktywnym, aby określić system oceny, jakim należałoby się kierować, podejmując decyzje o ich zakupie.

Zakup tablic interaktywnych dla szkoły jest tak naprawdę inwestycją, której zamierzeniem jest podniesienie jakości oraz skuteczności procesu nauczania i uczenia się. Dlatego nadrzędnym celem nie powinno być jedynie wprowadzenie tablicy interaktywnej do systemu nauczania, ale stworzenie w pełni interaktywnego środowiska, którego główny element może stanowić tablica interaktywna. Możliwości konfigurowania takiego środowiska interaktywnego są bardzo szerokie. Rozważyć należy wybór odpowiedniego projektora multimedialnego, tablicy interaktywnej, oprogramowania edukacyjnego oraz ewentualnych dodatkowych urządzeń zapewniających możliwość interaktywnego prowadzenia oraz uczestniczenia w lekcji.

Pamiętać należy jednak, że najważniejszą kwestią jest to, czego tak naprawdę potrzebujemy, a nie to, co akurat polecają nam handlowcy.

Tablica interaktywna jest jednym z głównych elementów środowiska interaktywnego i powinna spełniać trzy podstawowe kryteria, które tak naprawdę zdefiniowane zostały przez samych nauczycieli, podczas niezliczonych konferencji oraz pokazów tablic interaktywnych. Zadając podstawowe pytanie – czym należy się kierować przy wyborze tablicy interaktywnej najczęściej podawano następujące kryteria:

Cena zakupu

Jest to bardzo ważne kryterium, które należy rozważyć w kategoriach ceny jednostkowej zakupu oraz całościowego kosztu użytkowania. Czy zależy nam aby tablica kosztowała jak najmniej w momencie zakupu czy może chcemy mieć tablicę, która jest najtańsza w całym okresie użytkowania? Przyjrzyjmy się temu kryterium bliżej. Pamiętajmy, że nie istnieje tzw. „dobre i tanie” – to tylko chwyt marketingowy. Najtańsze tablice interaktywne na rynku są z reguły najniższej jakości. Ich pozorna opłacalność w chwili zakupu kończy się w momencie, kiedy podsumujemy koszty całkowitego okresu jej użytkowania. Mam na myśli koszty instalacji, serwisu, a nawet konieczność zakupu nowej tablicy po dwóch lub trzech latach, ze względu na zużycie powierzchni czy zawodność technologii. Rozważając koszt zakupu tablicy interaktywnej musimy wziąć pod uwagę całkowity roczny koszt jej użytkowania. Dlatego podejmując decyzję o zakupie nie zapomnijmy dokonać porównania ofert według tego właśnie kryterium.

Trwałość

Zawsze pojawia się kwestia ewentualnego uszkodzenia tablicy. Co się stanie jeżeli uczeń spróbuje tablicę zarysować ostrym przedmiotem? Co się stanie jeżeli powierzchnia tablicy zostanie czymś uderzona? Czy zachowa wszystkie właściwości i nadal będzie spełniała swoją funkcję? Powierzchnia tablicy musi dawać gwarancję bezproblemowego użytkowania przez cały okres użytkowania. Jeżeli handlowiec mówi, że powierzchnia tablicy interaktywnej jest suchościeralna, to weźmy marker i zacznijmy po niej pisać! Jeżeli mówi, że jest odporna na zarysowania, to weźmy nożyczki lub cyrkiel i sprawdźmy to! Doskonałym testem może być również badanie odporności na działanie wysokiej temperatury – za pomocą zwykłej zapalniczki. Najlepsza powierzchnia tablic interaktywnych musi zagwarantować – bez względu na okres oraz intensywność jej użytkowania – oryginalną biel oraz strukturę. Nie może być mowy o przebarwieniach czy zarysowaniach. Kolejnym zagadnieniem mającym szczególne znaczenie w kwestii trwałości tablicy, jest ilość zastosowanej w niej elektroniki. Im mniej tym lepiej! Współczesna technologia umożliwia nawet całkowite wyeliminowanie elektroniki z samej tablicy interaktywnej, co sprawia, że tak naprawdę nie ma co się w niej zepsuć.

Łatwość i swoboda użytkowania

Obecnie najlepsze rozwiązania technologiczne sprowadzają kwestię trudności użytkowania tablicy interaktywnej do poziomu obsługi zwykłej tablicy suchościeralno-magnetycznej. Uruchomienie komputera oraz projektora, a na samym końcu zdjęcie skuwki z pisaka elektronicznego (podobnie jak zdjęcie skuwki ze standardowego pisaka do tablic suchościeralnych) i to wszystko! Możemy prowadzić lekcję przy użyciu tablicy interaktywnej. Istnieją oczywiście rozwiązania bardziej skomplikowane, ale oczywiście kwestia wyboru należy do użytkownika końcowego.

Wybór tablicy interaktywnej jak się okazuje jest prostym zadaniem, ale tylko wtedy, gdy mamy jasno ustalone kryteria. Jak już wspominałem wcześniej musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć, a następnie wybrać właściwe narzędzia, aby ten cel zrealizować. Interaktywna klasa to w perspektywie kliku lub kilkunastu najbliższych lat cel większości szkół. Technologia staje się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, a szczególne miejsce zajmuje właśnie w komunikacji. Wybierajmy te rozwiązania, które są dla nas najlepsze i przyniosą nam najwięcej korzyści. Takie firmy jak PolyVision i Quizdom od wielu lat specjalizują się w transformacji środowiska edukacyjnego, udostępniając najwyższej jakości technologię i rozwiązania w zakresie komunikacji interaktywnej.

Krystian Słupecki, PolyVision A/S

PolyVision

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.