Płatności komórkowe w Finlandii – wspólne przedsięwzięcie firmy Luottokunta i organizacji Visa Europe – Portal PR - 24PR
Płatności komórkowe w Finlandii – wspólne przedsięwzięcie firmy Luottokunta i organizacji Visa Europe

22.10.2009 Kategoria: bankowość. Autor: ipis

karty_kredytFirma Luottokunta oraz organizacja Visa Europe zapowiedziały inaugurację płatności zbliżeniowych w Finlandii – w ramach realizowanego w Helsinkach pierwszego w krajach nordyckich programu Visa wykorzystującego technologię łączności bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communications, NFC) z użyciem telefonii komórkowej. Stanowi to pierwszy krok w kierunku upowszechnienia płatności komórkowych w Finlandii – kolejnym rynku wprowadzającym ten typ płatności Visa, po Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji, Włoszech, Szwajcarii i Hiszpanii.

Visa i Luottokunta, firma zajmująca się obsługą płatności kartami w Skandynawii, umożliwiają klientom dokonanie transakcji zbliżeniowych za pośrednictwem telefonów komórkowych. Płatności takie są przyjmowane przez niektórych detalistów w stolicy kraju i jej okolicy, wyposażonych w czytniki zbliżeniowe.

W ramach programu pilotażowego, czterdziestu pracowników firm Luottokunta, Venyon, Sodexo oraz organizacji Visa Europe otrzymało działające w technologii zbliżeniowej telefony komórkowe do wykorzystania przy płatnościach o niewielkiej wartości. Telefony te – z zainstalowaną aplikacją płatności komórkowych Luottokunta Visa – można używać zarówno do płatności drobnych (poniżej 20 euro), jak i większych (powyżej 20 euro).

Obliczony na sześć miesięcy program stanowi również fiński debiut płatności zbliżeniowych, jakie użytkownicy kart Visa mogą wykonywać nie tylko z użyciem telefonów komórkowych działających w technologii NFC, lecz również swoich kredytowych lub debetowych kart Visa.

Sandra Alzetta, wiceprezes Visa Europe ds. innowacji powiedziała:
„Mamy w organizacji Visa wizję przyszłości naszego sektora, której kluczowym elementem jest wprowadzenie technologii płatności zbliżeniowych Visa do komórek. Finlandia to kolebka wielu najbardziej zaawansowanych technologii i usług komórkowych – nie dziwi więc, że właśnie na tym czołowym nordyckim rynku wprowadzamy najnowsze rozwiązania płatnicze”.

W podobnym duchu wypowiedział się prezes firmy Luottokunta, Heikki Kapanen:
„Finlandia to europejska czołówka pod względem płatności z użyciem kart – naturalnym jest więc, że przewodzimy również w zakresie wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań płatniczych. Bardzo dużo obiecujemy sobie po płatnościach zbliżeniowych, które postrzegamy jako wspaniale rokujący obszar dla naszego biznesu w przyszłości”.

Użyte w programie telefony są wyposażone w funkcjonalność NFC (bezprzewodową łączność bliskiego zasięgu), stworzoną z myślą o prostej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy urządzeniami elektronicznymi. Standard NFC umożliwia bezpieczną wymianę danych płatniczych pomiędzy przystosowanym do płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym a specjalnym czytnikiem zbliżeniowym w punkcie sprzedaży poprzez zbliżenie urządzeń do siebie na odległość nie większą niż 4 cm. Obsługę łączności bezprzewodowej na potrzeby programu zapewnia firma Venyon.

Chcąc zapłacić z użyciem komórki, klienci przybliżają telefon do czytnika zbliżeniowego, po czym dokonują płatności w czasie krótszym niż jedna sekunda. Przy zakupach o wartości przekraczającej 20 euro, przed zbliżeniem komórki do czytnika należy jedynie wprowadzić do telefonu hasło.

„Programy pilotażowe odgrywają niezmiernie ważną rolę w tworzeniu sprawnie funkcjonującego „środowiska” płatności zbliżeniowych, obejmującego banki, operatorów sieci komórkowych, organizacje płatnicze, producentów telefonów komórkowych oraz wiele innych podmiotów niezbędnych dla świadczenia końcowych usług na rzecz konsumentów. Nasza obecna inicjatywa, podjęta razem z firmą Luottokunta, to początek drogi na rynku fińskim” – powiedziała Sandra Alzetta.

Technologia płatności zbliżeniowych Visa, stworzona z myślą o wyparciu z obiegu płatniczego gotówki, jest już stosowana do drobnych zakupów w wielu miejscach w Europie. Na całym kontynencie detaliści wprowadzają ją w celu przyśpieszenia i ułatwienia codziennych płatności za takie zakupy, jak kawa, kanapki czy bilety autobusowe.

Komercyjne usługi płatności zbliżeniowych z użyciem kart Visa są dostępne w Europie w Wielkiej Brytanii, Turcji, Polsce i Szwajcarii, z kolei we Francji, Niemczech i Hiszpanii przeprowadzane są obecnie programy pilotażowe. Programy zbliżeniowe Visa wykorzystujące telefonię komórkową są realizowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji, Włoszech, Szwajcarii i Hiszpanii.

# # #

Visa Europe – podstawowe informacje

W Europie zostało wydanych ponad 360 mln kart Visa – debetowych, kredytowych i do użytku służbowego – które w okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2008 r. użyto do płatności bezgotówkowych oraz wypłat gotówki o łącznej wartości ponad 1,3 biliona euro. Udział kart Visa w całości europejskich płatności za wydatki konsumpcyjne w punktach sprzedaży detalicznej wynosi obecnie 11,4%.

Visa Europe to stowarzyszenie 4,6 tys. banków europejskich – stanowi ich własność i jest przez nie zarządzana. W październiku 2007 r. Visa Europe uniezależniła się od nowoutworzonej, ogólnoświatowej spółki Visa Inc., zachowując jej wyłączną, nieodwołalną i nieograniczoną w czasie licencję.

Jako system płatniczy zorientowany na Europę, Visa Europe jest w stanie szybko reagować na potrzeby europejskich banków i ich klientów – użytkowników kart oraz detalistów – a także działać na rzecz prawdziwie jednolitego rynku płatności w Europie.

Sieć akceptacji Visa nie ma sobie równych na świecie. Visa/Plus to również jedna z największych ogólnoświatowych sieci bankomatów, zapewniająca dostęp do miejscowej waluty w ponad 170 krajach.

Strona internetowa: www.visaeurope.com

Więcej informacji o programie płatności komórkowych Visa oraz wszelkich innych rozwiązaniach płatniczych Visa udziela:

Hill & Knowlton

Luottokunta – podstawowe informacje
Luottokunta to firma obsługująca płatności z użyciem kart, dążąca do efektywności, odpowiedzialności i innowacyjności. Jest czołowym podmiotem w krajach nordyckich przetwarzającym dane transakcji z użyciem kart oraz świadczącym usługi rutingowe. Całkowity obrót osiągnięty w 2008 r. w związku z obsługą systemów płatniczych Visa i MasterCard to 15,3 mld euro. Siedzibą firmy jest stolica kraju – Helsinki. www.luottokunta.fi.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.