Polski rynek centrów handlowych w 3 Q 2009r. – Portal PR - 24PR
Polski rynek centrów handlowych w 3 Q 2009r.

21.10.2009 Kategoria: Badania rynkowe, Handel, NIERUCHOMOŚCI. Autor: ipis

cushman&Po okresie spowolnienia widocznego w pierwszej połowie 2009 r., na rynku nieruchomości handlowych w 3 kwartale pojawiły się pierwsze symptomy ożywienia. Wznowiono realizację niektórych projektów centrów handlowych, część sieci handlowych została poddana restrukturyzacji bądź uzyskała refinansowanie. Jednak pomimo pewnej poprawy sytuacji na rynku, wskaźnik sprzedaży ogółem odnotował spadki, a wielkość powierzchni niewynajętej wzrosła.

AKTYWNOŚĆ RYNKOWA

W III kwartale 2009 roku oddano do użytku jedynie około 35.000 m² powierzchni centrów handlowych. Wśród ukończonych obiektów należy wymienić Carrefour Jastrzębie Zdrój i Galerię Feniks Radom. Wydarzeniem w III kwartale było podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy PKP SA i firmą Neinver dotyczącej realizacji węzła komunikacyjnego Katowice Osobowa połączonego z galerią handlową i centrum biznesowym. Łącznie na koniec września w budowie pozostawało 870.000 m² powierzchni w centrach handlowych, z czego aż 42,5% zostanie oddanych do użytku w IV kwartale tego roku. Największymi budowanymi obecnie centrami handlowymi są IKEA Port Łódź oraz Bonarka Kraków.

W III kwartale odnotowano transakcje kupna/sprzedaży sieci handlowych z sektora spożywczego i RTV AGD. Sieć Billa (25 supermarketów) została sprzedana Grupie E. Leclerc. Decyzja o wycofaniu się z Polski Electro World związana jest ze sprzedażą tej sieci do Mix Electronics. W sektorze odzieżowym natomiast Vistula sfinalizowała renegocjacje finansowania z bankami, a sieci Redan i Gino Rossi znalazły inwestorów strategicznych, którzy dokapitalizowali te spółki. Sieci handlowe z dużą ostrożnością podejmują decyzje strategiczne, za cel ekspansji wybierając najlepsze centra handlowe w dużych miastach.

PROGNOZA
Realizacja kolejnych inwestycji handlowych na polskim rynku związana jest ściśle z dostępem deweloperów do finansowania i kondycją rynku najmu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, przewiduje się, że po roku 2010 nastąpi znaczące zmniejszenie podaży nowych centrów handlowych, co przyniesie spadek dostępności powierzchni na wynajem, wzrost stawek czynszowych i w konsekwencji odwrócenie obecnego trendu rynkowego.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.