Betafence radzi – jak uchronić bramę przed mrozem i wilgocią w zimie – Portal PR - 24PR
Betafence radzi – jak uchronić bramę przed mrozem i wilgocią w zimie

18.11.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

domDeszcze, mróz, śnieg i odwilż – czyli polska zima. Pogoda w kratkę, która niekorzystnie wpływa na wszystko wokół, również na bramę wjazdową, która codziennie żegna nas i wita kiedy wyjeżdżamy i wracamy z pracy. Nieprzygotowana do zimy i nienależycie eksploatowana może się zbuntować, zaciąć i nie otworzyć w najmniej odpowiednim dla nas momencie. Co zrobić, by brama działała płynnie i niezawodnie przez całą zimę, radzi producent systemów ogrodzeniowych – firma Betafence.

Już w momencie montażu bramy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jedną z podstawowych jest odpowiednio głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej przemarzalności gruntu. W przeciwnym razie, w zimie może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci stabilność oraz swoją geometrię, co uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie. Druga sprawa to odpowiednie wypoziomowanie bramy. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych, może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które przez złe wyważenie i wypoziomowanie działa zbyt duża siła. Również niefachowe zamontowanie zawiasów spowoduje, że brama z czasem będzie opadała, a to z kolei spowoduje jej problemy z domykaniem.

Sama jakość bramy też ma tu dużo do powiedzenia. W przeciwieństwie do drewna – stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienne pogody. Jednak i tutaj nieodpowiedni materiał z jakiego wykonane są wrota na naszą posesję, może szybko spowodować ich korozję i zniszczenie. Również słabej jakości zawiasy utrudnią ruchy bramy, będą skrzypieć a w efekcie zardzewieją. Brama ze złego materiału na wiosnę będzie wymagała gruntownej renowacji lub nawet wymiany. Przed jej wyborem nie warto więc sugerować się ceną, a jej wykonaniem. Obecnie najlepszym sposobem zabezpieczania bram stalowych jest ich cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Oba procesy poprzedza wieloetapowe przygotowanie powierzchni, które zapewnia dokładne pokrycie i przyleganie warstw cynku i farby. Nowoczesna technika cynkowania i powlekania bram i ogrodzeń Betafence zapewnia im długą, bo 10-cio letnią gwarancję trwałości bez konieczności kosztownej konserwacji.

Skrzydłowa, przesuwna i samonośna…
W zależności od rodzaju bramy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej użytkowanie w zimie. Bramy dwuskrzydłowe podtrzymują zawiasy przytwierdzone do słupów ogrodzenia. Cięższe wymagają specjalnych słupów, które będą w stanie przenieść ich ciężar. Zimą warto zabezpieczyć zawiasy smarując je dodatkowo smarem typu towot. Grzechem głównym, który często popełniają właściciele bram dwuskrzydłowych, jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie, łatwo można doprowadzić do przeciążenia, urwania zawiasów a w przypadku automatyki do nadmiernego zużycia mechanizmów napędu.

Gorzej w zimie mają bramy przesuwne. Skrzydło takiej bramy porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Szyna zimą często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło. Dlatego z szyny trzeba odpowiednio często (stosownie do jej rodzaju) wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zamarzłe śmieci, w innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa.

Trzeci rodzaj stanowią bramy przesuwne samonośne. Potrzeba na nie więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo ich skrzydło jest przedłużone o tzw. przeciwwagę. Ale ich zaletą jest to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że bramy te, zwłaszcza zimą, są mniej kłopotliwe w eksploatacji niż bramy przesuwane po szynie. Przy bramie samonośnej nie musimy czyścić szyny z piasku, liści, śniegu czy lodu – twierdzi Arkadiusz Jaworski z Betafence. Należy jednak pamiętać, żeby w przestrzeni, w której porusza się skrzydło bramy i przeciwwaga, nie było przeszkód utrudniających ruch. – Zdarza się, że powstają blokady spowodowane przez tak oczywiste przeszkody jak zalegająca gruba warstwa śniegu.

Na ratunek siłownikom…
Jeśli przy naszej bramie zmontowaliśmy napęd, należy również zadbać odpowiednio o niego, gdyż niesprawny siłownik to zatrzymana brama. Jeśli przyciśnięcie guzika w pilocie nie wprawi bramy w ruch, możemy być pewni, że przyczyną jest zasłonięta śniegiem fotokomórka. Również podczas bardzo niskiej temperatury może dojść do zamarznięcia wyłączników krańcowych, które sprawiają, że brama podczas otwierania nie zatrzymuje się w określonym miejscu, tylko przesuwa się dalej i klinuje. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć również podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Przed zakupem zapoznajmy się z zakresem temperatur, w jakich może pracować siłownik.

Dobrze zamontowana, właściwie eksploatowana i odpowiednio zabezpieczona zimą brama, posłuży nam niejeden sezon. Nie zaskoczy zacięciem w nieodpowiednim momencie oraz wpuści i wypuści, gdy będziemy tego chcieli. Na wiosnę zaś, wraz z rozkwitem zieleni prędzej pomyślimy o zbliżających się grillowych wieczorach, niż o regeneracji, malowaniu czy wymianie bramy.

Aveex

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.