Jak chronić elewację przed zaciekami? – Portal PR - 24PR
Jak chronić elewację przed zaciekami?

18.11.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Domicil-HausbauJesienią i zimą na tarasach gromadzi się woda, która nie odprowadzana ścieka po murze tworząc nieestetyczne zacieki oraz powodując jej niszczenie. Aby uniknąć kosztownego remontu elewacji, warto zastosować Balkonową rynnę wciskaną RHEINZINK®.

Standardowe rozwiązania nie wystarczą
Źle odprowadzana, brudna woda deszczowa ściekając po murze powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków. Jej długotrwałe spływanie prowadzi do zawilgocenia elewacji, złuszczania się farby, a w konsekwencji powstawania porostów i odpadania tynku. Najczęściej problem ten dotyczy ścian poniżej balkonów, daszków i tarasów. Właściwe odprowadzanie wody z tych przestrzeni bywa zaniedbywane, ze względu na ich stosunkowo niewielkie wymiary.
Obecnie dostępne w Polsce systemy rynnowe nie są dostosowane do odwadniania małych powierzchni ze względu na zbyt duże dysproporcje w stosunku do tarasów czy balkonów (rynny dostępne w sprzedaży są za duże, trudno się je montuje i są nietrwałym rozwiązaniem). Dlatego estetyczny i wykonawczy aspekt tego zagadnienia jest zazwyczaj rozwiązywany tradycyjną obróbką blacharską, która z kolei jest niewystarczająca przy odwodnieniu większych połaci (chodzi o tradycyjny gzyms czy ogniomur). Rozwiązaniem pośrednim: ESTETYCZNYM, TRWAŁYM i ŁATWYM W MONTAŻU jest Balkonowa rynna wciskana RHEINZINK®.

Montaż bez uchwytów i złączek
Instalacja tradycyjnej rynny na okapie balkonowym oznacza trudne i czasochłonne roboty remontowe. Większość systemów rynnowych opiera się bowiem na uchwytach przykręcanych do deski okapowej, listwy lub deskowania. Dotarcie do przyczepnej warstwy betonu, tuż pod izolacją, wymaga rozebrania brzegu balkonu, wykonania robót blacharskich, a następnie ponownego położenia płytek. Można jednak prościej!
Rynny cynkowo-tytanowe łączy się przez lutowanie lub klejenie, a zastosowanie Balkonowej rynny wciskanej RHEINZINK® oznacza racjonalizację pracy, oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów – każdy majsterkowicz może teraz zamontować odwodnienie tarasu czy małego daszku samodzielnie.
Sednem rozwiązania jest samonośny profil rynny umożliwiający montaż bez wykorzystania uchwytów. Wystarczy zamocować szynę rynnową na odwadnianej ścianie za pomocą wkrętów lub dybli, zaś izolację w postaci maty drenażowej założyć na profil. W zależności od potrzeb można zaplanować spadek powierzchni, w przypadku balkonów zaleca się montaż w poziomie. Ze względu na kształt profilu, uformowanego w literę „C” montowanie przebiega łatwo i szybko. Wystarczy nasadzić profil rynny na szynę rynnową i wcisnąć. W skład systemu odwodnienia wchodzi rynna prostokątna o wymiarze 200 mm. Została ona doskonale zoptymalizowana pod kątem odprowadzania wody z powierzchni gromadzących jej relatywnie niewiele, takich jak tarasy, balkony, daszki nad wejściami czy dachy małych budynków gospodarczych.

Dodatkowe możliwości
Samonośny profil rynny to także idealne rozwiązanie odwodnienia altanek ogrodowych lub innych obiektów o małej powierzchni dachu. Element, jakim jest „zakotwienie szyny” pozwala na zamontowanie profilu bezpośrednio na końcach krokwi, bez deski okapowej. Zakotwienie należy wkręcić w szynę od tyłu a następnie z boku do konstrukcji dachowej. Dopasowanie profilu oraz szyny gwarantuje stabilność połączenia i trwałość konstrukcji, bez stosowania dodatkowych elementów w postaci uchwytów.
Wszystkie akcesoria rynny prostokątnej takie jak denka, uchwyty i kształtki kątowe mogą być także używane do Balkonowej rynny wciskanej RHEINZINK®

Ważny aspekt użytkowy
Zastosowanie materiału stopowego, jakim jest tytan-cynk ma swoje kilkusetletnie uzasadnienie: rynny są najbardziej eksploatowanym elementem dachu, a woda, która nimi spływa razem z piaskiem działa jak „papier ścierny” usuwając w rynnie najbardziej trwałe zabezpieczenia antykorozyjne. Ponieważ w trakcie użytkowania balkonów często ma miejsce zastosowanie agresywnych środków myjących, zaleca się zabezpieczenie środkowej części rynny preparatem Metall-Protect firmy Enke, który zabezpiecza rynnę przed kwasami, przedłużając jej żywotność.

Producent: RHEINZINK Polska, www.rheinzink.pl,+48 (22) 789 91 91
Balkonowa rynna wciskana RHEINZINK® cena brutto: 57 zł/mb

Informacje dodatkowe:
RHEINZINK jest producentem najwyższej jakości cynku budowlanego do produkcji dachów i elewacji budynków, rynien z blachy tytan-cynk oraz lukarn i obróbek dachowych z tytan-cynku. Firma została założona w 1966 roku przez Grillo, Stolberger Zink i Vereinigte Deutsche Metallwerke. Siedzibą firmy i zarządu jest Datteln, na skraju zagłębia Ruhry. Obecnie firma RHEINZINK jest przedsiębiorstwem koncernu Grillo. Dysponuje zdolnością produkcyjną ok. 160.000 ton rocznie i zatrudnia ponad 800 pracowników. Jest obecna w ponad 30 krajach na całym świecie. Celem firmy RHEINZINK jest opracowywanie produktów. które w swoim całym cyklu życiowym możliwie najmniej obciążają środowisko. Dbałość o ochronę środowiska jest bardzo ważnym aspektem filozofii firmy, która poddaje swoje produkty dobrowolnym badaniom i ciągłej niezależnej kontroli. Uzyskane wyróżnienie od gremium AUB (Grupa Robocza na rzecz Ekologicznych Produktów Budowlanych) potwierdza spełnienie niezbędnych wymogów ekologicznych podczas całego cyklu technologicznego. Najwyższe kryteria jakości potwierdza przyznany przez TÜV Rheinland / Berlin / Brandenburg, znak jakości QUALITY ZINC oraz certyfikat, wg DIN EN ISO 9001:2000.

E.C.H.O Communications

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.