Jak efektywnie zarządzać energią w naszym domu? – Portal PR - 24PR
Jak efektywnie zarządzać energią w naszym domu?

05.11.2009 Kategoria: Badania rynkowe, Ekologia. Autor: ipis

dom_zielonyPonad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za energię, jeśli byłaby wytwarzana ze źródeł odnawialnych – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych . Tymczasem eksperci kampanii podkreślają, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków.

„Rynek odnawialnych źródeł energii w krajach europejskich znacznie się rozwinął
w ostatnich latach. W Polsce postęp w zakresie wykorzystania ekologicznych rozwiązań i inwestycji w odnawialne źródła jest zbyt powolny, pomimo korzystnych warunków naturalnych” – mówi dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Pomimo rosnącej liczby gospodarstw domowych, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, nadal wielu Polaków nie decyduje się na nie w obawie o zbyt wysokie koszty – wynika z raportu kampanii. „Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie
i niepraktyczne. Tymczasem korzystanie z nich ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię” – przekonuje Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Zadbaj o energooszczędne ogrzewanie

Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii, gazem ziemnym lub gazem płynnym i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60% kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody. „Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii w zakresie zaspakajania zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego” – mówi Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Dostępne na rynku materiały i technologie zastosowane w nowoczesnym budownictwie pomagają uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym
i zminimalizować naszą zależność od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak energia elektryczna czy węgiel. Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność i termoizolacyjność pomaga bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%. Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł. Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Przy budowie lub remoncie budynku ważne jest zadbanie o ciągłość termoizolacji i nie dopuszczenie do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Mostki termiczne znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu, dlatego tak ważne jest, aby zachować ciągłość termoizolacji oraz zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.

Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, które możemy zastosować w naszym domu dla większej oszczędności energii, jest wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25% w skali rocznej. „Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności” – ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz.

Jak oszczędzać energię na co dzień?

Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale
i codzienne małe czynności, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii,
a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy więc
o kilku podstawowych zasadach:

• Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
• Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów
i laptopów – nie używane lecz podłączone wciąż pobierają energie.
• Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry – wyłączone jedynie do trybu czuwania nadal korzystają z elektryczności.
• Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach,
w których przebywasz najczęściej.
• Korzystaj ze światła punktowo – np. czytając w fotelu staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
• Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju a także
o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
• Dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperatura niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych
• Obniż temperaturę w domu do minimum, gdy np. w ciągu dnia jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, by temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.

Umiejętne zarządzenie energią jest jednym z zagadnień, jakie poruszane jest
w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”, który realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W trakcie trwania programu zorganizowane zostaną m.in. warsztaty „Dobrego Klimatu” dla gmin oraz ogłoszony konkurs na „Gminę przyszłości”. Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Więcej informacji na www.kibicujklimatowi.pl

Patroni instytucjonalni:
– Ministerstwo Gospodarki (MG)
– Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE)
– Związek Powiatów Polskich (ZPP)
– Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW)
– Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Patroni medialni:
– TV Silesia
– Czysta Energia
– Przegląd Komunalny
– Naszemiasto.pl
– Energieodnawialne.pl

Inicjatorem programu jest firma Gaspol S.A.

Junior Consultant – On Board Public Relations Sp. z o.o.
ECCO International Communications Network

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.