Jesienne Spotkania PTI i 60 lat sukcesów polskich informatyków – postscriptum – Portal PR - 24PR
Jesienne Spotkania PTI i 60 lat sukcesów polskich informatyków – postscriptum

13.11.2009 Kategoria: konferencje. Autor: ipis

P0Aplikacje mobilne, zarządzanie projektami, czy Web 3.0. to tylko niektóre z tematów, które były poruszane na XXV Jesiennych Spotkaniach PTI i które przyciągnęły ponad 300 uczestników, w tym ponad stu uczonych z trzydziestu krajów świata – od Argentyny po Nową Zelandię. Zgodnie z tradycją, 7 grudnia 2009 r. odbędzie się w Warszawie sesja „postscriptum”, podsumowująca Jesienne Spotkania. W tym roku jej tematem będzie sześćdziesiąt lat informatyki stosowanej w Polsce.

Miejsce sesji – Instytut Maszyn matematycznych – zostało wybrane nieprzypadkowo, to tu bowiem powstawały pierwsze idee polskiej informatyki. Spotkanie poświęcone zostanie takim tematom jak m.in.: powstanie informatyki w Polsce, rozwój przemysłu informatycznego, informatyka w uczelniach, bankach, prasie i administracji, problemy głównych konstruktorów, czy zastosowanie informatyki w przemyśle. Chcemy podczas spotkania opowiedzieć o nadziejach spełnionych, osiągnięciach na miarę epoki, a były takie niewątpliwie. Przypatrując się historii nie można jednak zapomnieć o jej materialnych dowodach. Problem polega na tym, że w dzisiejszych czasach, koncentrując się jedynie na przyszłości, przeszłość zbyt łatwo wyrzucamy na śmietnik. Ma temu przeciwdziałać akcja Ocalić od Wyrzucenia.

Stare dokumentacje, elementy komputerów, akcesoria – realne zabytki techniki coraz częściej lądują w koszu. Sekcja Historyczna Polskiego Towarzystwa Informatycznego, w porozumieniu z Muzeum Techniki w Warszawie, postanowiła ocalić od wyrzucenia materialne dowody sukcesów i osiągnięć polskich informatyków. Odbywająca się wystawa „Niespełnione nadzieje polskich informatyków”, koncentrująca się na K-202, to nie jedyny przykład wysokich kwalifikacji i pomysłowości polskich uczonych i inżynierów. Akcja „Ocalić od wyrzucenia” to odpowiedź na sprowadzanie całej polskiej historii do jednego, nieudanego przedsięwzięcia. Chcemy dowody tego, że inicjatyw takich było wiele, przekazać muzeum, po opracowaniu eksponatów i ich opisaniu. Zapraszamy więc wszystkich, którzy mają w domu, w pracy, na strychu, w pudle u kuzyna, jakiekolwiek ślady działalności technicznej w zakresie historii polskiej informatyki, do ich dostarczania do Biura Polskiego Towarzystwa Informatycznego, szczegóły znaleźć można tutaj. Pierwsza partia eksponatów zostanie przekazana w trakcie seminarium: „Sześćdziesiąt lat przemysłu informatycznego w Polsce – spełnione nadzieje polskich informatyków”, 7 grudnia 2009 r. w Warszawie.

Jesienne Spotkania PTI trwają już od ćwierć wieku, a ich sukces tkwi w zapewnieniu możliwie jak najszerszej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń z różnych obszarów i poziomów zaawansowania. To nie kolejna konferencja złożona z serii akademickich wykładów, ale miejsce dyskusji, interakcji i transferu żywej wiedzy specjalistów i pasjonatów informatyki. Do tej pory w Jesiennych Spotkaniach wzięło łącznie udział ponad 2500 osób, z czego ponad 100 osób pojawiło się na tej imprezie więcej niż czterokrotnie.

cube root

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.