Klamka zapadła – Portal PR - 24PR
Klamka zapadła

18.11.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

drzwiKlamka jest tym elementem wyposażenia mieszkania, z którym mamy do czynienia na samym wejściu. Można zatem powiedzieć, że ma znaczny wpływ na to, jakie będzie pierwsze wrażenie odnośnie odwiedzanego miejsca

Na wejściu

Klamka należy do grona dodatków, które muszą się znaleźć w wyposażeniu każdego mieszkania, gdyż bez nich normalne funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Właśnie dlatego dobrze jest zatroszczyć się o to, aby była ona dopasowana do drzwi. W dzisiejszych czasach klamka bywa traktowana niemalże jako gadżet spełniający nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Ma ogromny wpływ na wizerunek całych drzwi. Dziś jest to dodatek stosunkowo tani w stosunku do ceny samego skrzydła drzwiowego, jednak kiedyś było dokładnie na odwrót. Klamki w najróżniejszych kształtach i z różnych stopów metali były robione na zamówienie i sprowadzane z odległych miejsc przez zamożnych ludzi.

Dawniej i dziś

Są takie miejsca, które automatycznie narzucają nam skojarzenia wyglądu klamki, jaką można w nich znaleźć. Z pewnością każdy bez problemu potrafi sobie wyobrazić klamkę do zakrystii albo do góralskiej chaty. W różnych okresach czasu panowała nawet moda na różne kształty klamek. Dawniej bywały one bardziej fantazyjne, bogato zdobione, masywne. Dziś najczęściej są niewielkie i proste, o geometrycznych kształtach. W mieszkaniach bezsprzecznie dominuje nowoczesny styl, ale nie oznacza to, że to jedyne aranżacyjne rozwiązanie. Sporym zainteresowaniem cieszą się klamki stylizowane na stare, jak klamka Apollo z oferty Invado. – Apollo najczęściej dobierana jest do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym – mówi Marek Kapica, dyrektor ds. handlowych firmy Invado.

Jak dobrać

Klamki, oprócz funkcji praktycznej, spełniają również funkcję dekoracyjną. Dlatego dopasowanie ich do drzwi oraz do wnętrza, w którym się pokażą, musi być przemyślane. – Nie możemy traktować klamki jako samodzielnie funkcjonującego elementu, który wybieramy tylko dlatego, że sam w sobie nam się podoba. Musi on współgrać z otoczeniem – mówi projektantka wnętrz, Ewa Olszewska. Stojąc przed wyborem modelu klamki musimy wziąć pod uwagę grubość drzwi, materiał z jakiego są wykonane oraz kolor. Warto trzymać się zasady, że im większe i grubsze drzwi tym masywniejsza klamka. – W ofercie Invado dostępnych jest aż 17 modeli klamek, w różnych kolorach. To wystarczy aby stworzyć kombinację najlepiej pasującą do wnętrza – tłumaczy E. Olszewska. Z uwagi na to, że w większości mieszkań montowane są obecnie „lekkie” i nowoczesne drzwi, warto zwrócić uwagę na dedykowane temu stylowi klamki: Faro, Agueda i Lizbona dostępne w ofercie Invado. – To najnowsze propozycje w ofercie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów.

Zdaniem eksperta

Marek Kapica z Invado, radzi:

Kiedy wiemy już dokładnie jak powinna wyglądać klamka, której szukamy, zwróćmy uwagę na solidność jej konstrukcji i wygodę użytkowania. Powinna być trwała. Zależy to przede wszystkim od wytrzymałości części mechanicznych, ale również od odporności materiału, z którego klamka została wykonana. Zwracamy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że będzie zamontowana w drzwiach, które często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania.
Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki. Upewnimy się w ten sposób czy jest wygodna. Musimy tu pamiętać o wszystkich mieszkańcach domu. Dobrze jeśli kształt klamki idealnie pasuje do ręki, zarówno dorosłego, jak i dziecka. Klamki sprzedawane są oddzielnie od drzwi. Należy o tym pamiętać podczas zakupów i postarać się wykorzystać jak najlepiej możliwość wyboru odpowiedniego modelu i koloru. Tylko w ten sposób osiągniemy zamierzony efekt aranżacyjny.

Intro Media

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.