Komfort cieplny w mieszkaniu, to gwarancja dobrego samopoczucia – Portal PR - 24PR
Komfort cieplny w mieszkaniu, to gwarancja dobrego samopoczucia

19.11.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

TELChłodne, jesienne dni sprawiają, że cieplej myślimy o naszych mieszkaniach, w których grzeją kaloryfery. Jednak istotne jest by grzały tak, aby w pomieszczeniach panowała temperatura korzystnie wpływająca na nasz organizm i samopoczucie. Eksperci kampanii Warszawskie Ciepło wyjaśniają jaka temperatura jest dla nas najlepsza.

Sprawnie działające termostaty przy kaloryferach pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu i ustawienie takiej temperatury, która sprawi, że będziemy odczuwali tzw. komfort cieplny. Gdy jest nam za gorąco czujemy się przemęczeni, ospali i odczuwamy ogólny spadek formy. Z kolei gdy temperatura jest zbyt niska czujemy się przemarznięci.
– Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy, 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C. – wyjaśnia Marcin Pałczyński, ekspert Warszawskiego Ciepła, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku, SPEC.
Istotne jest też to, że każda osoba indywidualnie odczuwa temperaturę, więc warto wziąć to pod uwagę przy ustawianiu jej we własnym mieszkaniu
– W mniej uczęszczanych pokojach, czy pomieszczeniach możemy również ustawić temperaturę na 18°C. Z kolei gdy wyjeżdżamy na kilka dni nie wyłączajmy ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszmy je o kilka stopni. Przy takim rozwiązaniu mieszkanie nie wychłodzi się całkowicie, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo – dodaje Marcin Pałczyński, ekspert Warszawskiego Ciepła, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku, SPEC.
Podziałki zastosowane w termostatach, w nowych typach kaloryferów, obecnie instalowanych w mieszkaniach, mają najczęściej podziałkę od 1 do 5. Standardowo ustawiając wskaźnik na 3 powinniśmy uzyskać temperaturę ok. 20°C.
– Warto też pamiętać, że posiadając sprawnie działające termostaty przy kaloryferach możemy racjonalnie gospodarować ciepłem. Obniżenie temperatury o 1°c pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. – mówi Marta Gorczyca, ekspert Warszawskiego Ciepła, Specjalista ds. Rozwoju Rynku w Wydziale Rozwoju Rynku Vattenfall Heat Poland.
Poza ustawieniem odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, powinniśmy także zadbać o to, by było w nim świeże powietrze. Nie powinniśmy rezygnować z wietrzenia w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach.
– Zamiast pozostawiania uchylonych okien przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając na krótko okna na oścież. Dzięki temu nie stracimy ciepła i nie wychłodzimy pomieszczenia. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. – wyjaśnia Marta Gorczyca, ekspert Warszawskiego Ciepła, Specjalista ds. Rozwoju Rynku w Wydziale Rozwoju Rynku Vattenfall Heat Poland.
Zastosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że w naszym mieszkaniu będzie ciepło
i przyjemnie, a ponadto może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Dodatkowe informacje
Warszawskie Ciepło to projekt edukacyjno-informacyjny, skierowany do mieszkańców Warszawy. Jego celem jest poszerzenie wiedzy użytkowników ciepła na temat sposobów ogrzewania warszawskich budynków, ze szczególnym uwzględnieniem ciepła sieciowego oraz efektywnego i ekonomicznego wykorzystywania ciepła. Akcja edukacyjna rozpoczęła się w 2009 roku. Pomysłodawcami i inicjatorami projektu są: Vattenfall Heat Poland S.A., Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. oraz Urząd m. st. Warszawy.
www.warszawskiecieplo.pl

Multi Communications

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.