Miliony na docieplenia – Portal PR - 24PR
Miliony na docieplenia

10.11.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Domicil-HausbauWraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca temat ocieplenia budynków. Zwłaszcza, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów – na wykorzystanie czeka kilka milionów złotych specjalnych premii.

Celem Funduszu jest pomoc finansowa inwestorom, realizującym przedsięwzięcia termomodernizacyjne oraz remonty budynków mieszkalnych.
Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od marca 2009 roku,
po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa dofinansowanie stanowiące 20 proc. kwoty zaciągniętego kredytu. Wartość premii nie może być jednak wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji oraz przekraczać dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności na energię. Przykładowo jeśli koszt inwestycji stanowi 50 tys. zł i kredyt ma pokryć 100 proc. tego wydatku, premia wyniesie 8 tys. pod warunkiem, że koszt ogrzewania zmaleje co najmniej o 4 tys. zł.

Nowa ustawa nie określa wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego. Wcześniej trzeba było samemu sfinansować 20 proc. kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat. Do tego nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.

Jak dostać premię?

O pieniądze z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą starać się osoby, które na planowane prace zaciągnęły kredyt bankowy. Wsparcie musi być przeznaczone na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię w tym m.in. na ocieplanie budynku. – Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja poprawia komfort cieplny wewnątrz budynku oraz zmniejsza koszty ogrzewania – zapewnia Tomasz Zembrowski z firmy Baumit.

Warunkiem koniecznym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego, czyli dokumentu, który informuje nas o tym, co należy zrobić aby podnieść standard cieplny budynku.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny
w tym: spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego, gminy oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe

inplusPR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.