Cisowianka zaprasza na Rok Chopinowski. „Wigilia z Chopinem” 24 i 25 grudnia w telewizyjnej Jedynce. – Portal PR - 24PR
Cisowianka zaprasza na Rok Chopinowski. „Wigilia z Chopinem” 24 i 25 grudnia w telewizyjnej Jedynce.

23.12.2009 Kategoria: Rozrywka. Autor: ipis

Nadchodzący 2010 rok upłynie pod znakiem muzyki Fryderyka Chopina. Na 200. rocznicę urodzin kompozytora zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych poświęconych życiu i twórczości Mistrza. Muzyka Chopina rozbrzmiewać będzie na pięciu kontynentach, a najgłośniej w Polsce, gdzie odbędzie się ponad 1600 koncertów. Partnerem Strategicznym obchodów Roku Chopinowskiego jest producent wody mineralnej Cisowianka.

Wspólnie z organizatorami Cisowianka tworzyć będzie wyjątkowe wydarzenia dedykowane pamięci kompozytora. Współpracę zainaugurowała „Wigilia z Chopinem” – koncert najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu gwiazd, który odbył się w połowie grudnia w kościele w Brochowie, koło Żelazowej Woli. Koncert transmitowany będzie 24 i 25 grudnia w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Usłyszymy m.in. Lulajże Jezuniu w wykonaniu Danuty Stenki, Bóg się rodzi w wykonaniu Kingi Preis, a także piękną pastorałkę beskidzką Oj Maluśki, którą w towarzystwie chóru wykona Anna Dereszowska wraz z Marcinem Bosakiem, Bartoszem Porczykiem i Tomaszem Błasiakiem. Najpiękniejsze polskie kolędy rozbrzmiewać będą w unikalnych wnętrzach kościoła p.w. Świętego Rocha i Świętego Jana Chrzciciela w Brochowie koło Żelazowej Woli. Inspiracją do organizacji koncertu była wzruszająca historia samotnie spędzonych przez artystę świąt Bożego Narodzenia w Wiedniu w 1830 roku. Wigilia z Chopinem to wyjątkowy muzyczny wieczór dedykowany wszystkim, którym bliska jest polska, bożonarodzeniowa tradycja. Gospodarzem widowiska jest Artur Żmijewski.

Będąc w pełni polską marką, wspieranie tak istotnych w życiu Polaków wydarzeń, jak Rok Chopinowski jest dla Cisowianki szczególnie ważne. Marka stara się włączać w te wydarzenia i inicjatywy, które mogą stać się powodem do dumy dla każdego Polaka. Dotyczy to nie tylko wydarzeń kulturalnych. Wspólnie z Polską Akcją Humanitarną i każdym, kto zechce włączyć się w akcję Cisowianka niesie pomoc w odległym Sudanie. Do działań zarówno w kraju, jak i zagranicą nobilituje markę tytuł „Wizytówki Polskiego Produktu”, a także tytuł „Marki Wysokiej Reputacji Premium Brand”.

WIGILIA Z CHOPINEM INFORMACJE

Emisja w TVP1
24 grudnia 2009: 16:35 – 22 minuty, 17:57 – 20 minut i 23:45 – 5 minut
25 grudnia 2009 : 10:04 – 15 minut i 12:48 – 10 minut

Miejsce: kościół parafialny p.w. Świętego Rocha i Świętego Jana Chrzciciela w Brochowie koło Żelazowej Woli, gdzie rodzice Fryderyka Chopina wzięli ślub, a on sam w został ochrzczony. Kościół ma charakter obronny. Wygląd Kościoła przypomina fortecę. Obiekt ten to unikalny w skali Europy kościół łączący funkcje sakralne z obronnymi

Narrator/Lektor: Artur Żmijewski
Pianistka : Ewa Pobłocka

Wykonawcy : Artur Żmijewski, Kinga Preis, Danuta Stenka , Małgorzata Foremniak , Anna Dereszowska, Marcin Bosak, Olga Bołądź, Marta Dąbrowska, Olga Sarzyńska, Tomasz Błasiak, Bartosz Porczyk,

Zespół muzyczny pod kierownictwem Piotra Mikołajczaka w składzie :
Piotr Mikołajczak – gitara klasyczna, Jarosław Zawadzki – saksofon, Tomasz Nowak – trąbka, Kris Górski – fortepian Krzysztof Jaworski – gitara akustyczna Robert Kubiszyn – gitara basowa Filip Wozniak – perkusja Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne + kwartet smyczkowy

Patron Honorowy: Komitet Obchodów Chopin 2010

Organizatorzy/Partnerzy :

TVP S.A.
Marszałek Województwa Mazowieckiego

Współorganizator:
Producent Wody mineralnej „Cisowianka”

Reżyser: Jarosław Minkowicz (nominowany do EMMY)
Scenariusz: Jolanta Trykacz, Jarosław Minkowicz
Producent: TVP: Jolanta Gaj
Producent wykonawczy 2T Vision Promotion :
Jolanta Trykacz, Lena Urbańska, Łukasz Urbański,
Realizacja TVP : Marek Bik
Światła: Adam Tyszka
Dźwięk: Wojciech Łopaciuk
Scenografia: Klaudia Solarz, Marzena Dorota Talar
Kostiumy: Kaja Wrzeszcz
Charakteryzacja: Aneta Brzozowska

Program koncertu :

I. Scherzo h-moll w wykonaniu wybitnej pianistki Ewy Pobłockiej
II. Kolędy:
1. LULAJŻE JEZUNIU – Danuta Stenka
2. PRZYBIERZELI DO BETLEJEM PASTERZE- Marcin Bosak, Tomasz Błasiak, Bartosz Porczyk
3. BÓG SIĘ RODZI – Kinga Preis
4. BRACIA PATRZCIE JENO –Tomasz Błasiak, Marcin Bosak, Bartosz Porczyk
5. GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI – Olga Bołądź
6. HEJ W DZIEŃ NARODZENIA – Marta Dąbrowska, Tomasz Błasiak, Bartosz Porczyk
7. W ŻŁOBIE LEZY – Małgorzata Foremniak, Kinga Preis
8. WŚRÓD NOCNEJ CISZY – Artur Żmijewski, Kinga Preis, Małgorzata Foremniak
9. Z NARODZENIA PANA – Olga Sarzyńska
10. DZISIAJ W BETLEJEM – Artur Żmijewski, Danuta Stenka
11. MĘDRCY ŚWIATA – Marcin Bosak, Bartosz Porczyk, Tomek Błasiak
12. OJ MALUŚKI – Anna Dereszowska, Marcin Bosak, Bartosz Porczyk, Tomasz Błasiak
13. PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI – wspólny występ

Organizatorem wydarzenia jest TVP S.A. oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Współorganizatorem i zarazem Partnerem Strategicznym Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 jest producent wody mineralnej Cisowianka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Komitet Obchodów Chopin 2010.

KOMUNIKAT PRASOWY BIURA OBCHODÓW:

2010 – Rok Fryderyka Chopina

Szlak Chopina w Polsce

1 marca zostanie otwarte Muzeum Chopina, w Warszawie. W barokowym pałacu z ogromnymi podziemiami mieścić się będzie, największa na świecie kolekcja obiektów związanych z Fryderykiem Chopinem. Zlokalizowane przy ulicy Tamka, Muzeum Chopina będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie.

Pod głównym dziedzińcem Muzeum powstaje Centrum Chopinowskie, które będzie mieścić: centrum informacji dla turystów, sklep, bibliotekę, płytotekę, salę konferencyjną, kawiarnię oraz instytucje chopinowskie takie jak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC). Centrum zostanie otwarte dla publiczności 22 lutego 2010 roku.

Zmieni się także otoczenie kompleksu na Tamce: odnawiane są budynki, chodniki, kładki dla pieszych, place.

Rewitalizacji jest także poddawana Żelazowa Wola oraz Brochów. Pałac w Żelazowej Woli będzie przekształcony w ośrodek kultury i edukacji. Odległy od Żelazowej Woli 10 km kościół w Brochowie, gdzie Chopin został ochrzczony to unikalny w skali europejskiej zabytek architektury obronno-sakralnej. Wnętrzom przywrócono wygląd z czasów Chopina i poprawiono akustykę, dzięki czemu mogą się tu odbywać koncerty. Otwarcie obu obiektów nastąpi 23 kwietnia, w dniu chrztu kompozytora.

Na przeprowadzenie powyższych inwestycji przeznaczono łącznie prawie 147 mln PLN!

Najważniejsze wydarzenia.

Spośród wszystkich imprez związanych z Rokiem Chopinowskim na szczególne wyróżnienie zasługują październikowy XVI Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina oraz VI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i jego Europa organizowany w sierpniu.

Ponadto już w styczniu warszawska Filharmonia Narodowa rozpocznie swój chopinowski cykl koncertem Lang Langa. W dniach od 22 lutego do 1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizuje Nadzwyczajne Koncerty Urodzinowe, których podsumowaniem będzie Koncert Galowy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

W czerwcu w Warszawie odbędzie się zakończenie słynnego festiwalu Folle Journée de Nantes poświęconego w 2010 roku Fryderykowi Chopinowi i jego przyjaciołom. W przyszłym roku Folle Journée de Nantes odwiedzi m.in. Bilbao, Tokio, Kanazawę czy Rio de Janeiro. W ciągu całego, światowego tournée festiwalu zostanie wykonanych ponad 1200 koncertów.
W Polsce w Roku Chopinowskim wystąpią także m.in.: Rafał Blechacz, Yundi Li, Martha Argerich, Lang Lang, Dang Thai Son, Garrick Ohlsson, Daniel Barenboim, Orkiestra XVIII wieku Fransa Bruggena.

Rok Chopinowski stał się także inspiracją dla współczesnych twórców z innych dziedzin niż muzyka, spektakle przygotują na przykład Białostocki Teatr Lalek, Opera NOVA w Bydgoszczy, czy Teatr Stary w Krakowie. Twórcy Oskarowego „Piotrusia i Wilka” przygotowują animowany film „Projekt Chopin”, zaś na zwiedzających czeka wiele wystaw, w tym „Chopin i Francja. Sztuka francuska i polska I połowy XIX wieku” organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Filmoteka Narodowa szykuje pokazy filmów o tematyce chopinowskiej w kraju i za granicą, wydawnictwo multimedialne zawierające wybrane filmy fabularne, dokumentalne i kroniki filmowe oraz portal dedykowany tematyce chopinowskiej w filmie. Ponadto w roku 2010 w Polsce ukaże się ponad 30 książek i albumów o tematyce chopinowskiej.

Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży

We wszystkich województwach uruchomiono szkolne projekty chopinowskie, a Narodowe Centrum Kultury przygotowuje multimedialny pakiet dla szkół ze scenariuszami
zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Oprócz tego wiele instytucji kultury przygotowało projekty, takie jak np. „Mazurek – Reaktywacja” organizowane przez Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, warsztaty w szkołach i na uczelniach. Na stronie chopin2010.pl zorganizowany będzie Internetowy Wirtualny Konkurs Chopinowski na interpretacje muzyki Chopina, w którym wezmą udział młodzi twórcy z całej Polski. W rocznicę śmierci kompozytora, 17 października w katowickim Spodku odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie wzorowany na Ogólnopolskim Dyktandzie.

Rok Chopinowski na świecie.

W Komitetach Honorowych Roku Chopina powstałych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie zasiedli wybitni przedstawiciele kultury i polityki, m.in.:, Frédéric Mitterrand, René Martin, Bernardo Bertolucci, Umberto Eco, Krzysztof Penderecki, Seamus Heaney, Frank Gehry, Placido Domingo, Krystian Zimerman, Daniel Barenboim, Li Yundi, Jose Manuel Barroso, Martha Argerich, Książę Abdullah bin Faisal bin Turki.

Koncerty i projekty chopinowskie pojawią się w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki m.in. w Wiedniu, Berlinie czy Rzymie. Na szczególną uwagę zasługują koreański Asia-Pacific Chopin Competition, oraz już rozpoczęty Rok Chopina w Chinach. Wiele festiwali muzycznych zadedykowało tegoroczne edycje Fryderykowi Chopinowi, np. Schleswig Holstein Musik Festival w Niemczech, Festiwal Białe noce w Petersburgu, czy francuski La Folle Journée de Nantes.

W sposób szczególny uczci Chopina Paryż, gdzie kompozytor zamieszkał po wyjeździe z Warszawy. Na cykle koncertów chopinowskich zapraszają: Cité de la musique, Théâtre des Champs Elysées, czy Opera Królewska w Wersalu.

Częścią obchodów Roku Chopina będą wystawy zorganizowane m.in. w Paryżu, Petersburgu czy Wiedniu. W Niemczech grupa polskich i niemieckich ilustratorów, m.in. Wilhelm Sasnal i Agata Endo Nowicka, przygotuje komiks na temat polskiej muzyki.

Więcej informacji na temat Roku Chopinowskiego znajdą Państwo na stronie www.chopin2010.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.