Ministerstwo Finansów stawia na internet – Portal PR - 24PR
Ministerstwo Finansów stawia na internet

31.12.2009 Kategoria: INTERNET. Autor: ipis

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera tę inicjatywę, doceniając starania ministerstwa o uproszczenie kontaktów z podatnikami.

Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca jednak uwagę na fakt, że to wciąż zbyt mało, bowiem niektóre rodzaje deklaracji elektronicznych nadal będą musiały być składane z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. Skoro zdecydowano się umożliwić składanie deklaracji PIT-37, a więc dokumentu składanego przez największą liczbę podatników (szacuje się, że w zeszłym roku ten rodzaj deklaracji złożyło ponad 16 mln osób), to system informatyczny powinien być już dziś na tyle wydolny, żeby obsłużyć wszystkie rodzaje deklaracji. Podatnicy, którzy nie mają zagwarantowanej takiej możliwości, mogą twierdzić, że Ministerstwo Finansów narusza konstytucyjną zasadę równości podmiotów wobec prawa.

Ważne jest również to, żeby umożliwić składanie korekt złożonych już deklaracji w formie elektronicznej bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego lub zwykłej formy pisemnej. Zdaniem Konfederacji uproszczenie relacji podatnika z fiskusem powinno mieć charakter kompleksowy, a nie wybiórczy.

Konfederacja Pracodawców Polskich

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.