Sieci WLAN w topologii komórkowej – Portal PR - 24PR
Sieci WLAN w topologii komórkowej

20.12.2009 Kategoria: Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Duże sieci bezprzewodowe przeznaczone do oferowania usług dostępowych do Internetu przeważnie buduje się w topologii komórkowej przy wykorzystaniu różnych standardów. Głównie do użytkownika końcowego dociera się w paśmie 2,4 GHz (802.11b/g), natomiast szkielet łączący poszczególne komórki wybudowany jest zwykle w paśmie 5 GHz (802.11a). Takie rozwiązanie ma na celu minimalizację wad i wykorzystanie zalet obydwu technologii.

Przykład takiej struktury pokazuje schemat poniżej:

Sieć bezprzewodowa w topologii komórkowej

Rys. 1: Topologia komórkowa

Struktura sieci bezprzewodowej

Komórkę tworzy stacja bazowa pracującą w paśmie 2,4GHz. Stacja bazowa może być zbudowana z jednego lub więcej (najczęściej 3) punktów dostępowych oraz jednego urządzenia klienckiego 5 GHz. Wszystkie urządzenia połączone są za pośrednictwem przełącznika. Dostępne są również punkty dostępowe wyposażone w dwa interfejsy radiowymi (2,4 i 5 GHz). Do każdego punktu dostępowego podłączana jest antena zewnętrzna, w większości przypadków sektorowa.

Wybór dostępnych standardów

Do budowy poszczególnych komórek wykorzystuje się najczęściej standard 802.11b lub 802.11g. Istnieje wiele powodów popularności tych standardów w tym konkretnym zastosowaniu:

  • konkurencyjne ceny
  • szeroka paleta urządzeń klienckich z różnorodnymi interfejsami (Ethernet, PCI, USB, PCMCIA)
  • topologia komórkowa często jest wynikiem konsolidacji wielu, wcześniej niezależnych sieci 2,4GHz
  • sieci 802.11b/g charakteryzują się nieco lepszą od 802.11a przenikalnością sygnału radiowego
  • kompatybilność z istniejącymi od dawna sieciami

Do każdej stacji bazowej 2,4 GHz może podłączyć się ograniczona liczba użytkowników bezprzewodowych. Dzieje się tak z powodu ograniczonej wydajności punktów dostępowych. Zwiększanie liczby punktów dostępowych na stacji bazowej również jest ograniczone ze względu na małą liczbę kanałów. Ze względu na problem dużych zakłóceń w paśmie 2,4GHz celowo ogranicza się zasięgi stacji bazowych wykorzystując anteny o małych zyskach. Pozwala to zminimalizować wpływ zakłóceń.

Łączenie wszystkich komórek w jedną strukturę jest pożądane w głównej mierze ze względu na koszty eksploatacji łączy do Internetu. Doprowadzenie kilku łączy do wielu stacji bazowych jest droższe niż zakup jednego dużego łącza i rozprowadzenie go do wszystkich stacji bazowych. Ponadto zarządzanie urządzeniami i użytkownikami w takiej strukturze jest mniej skomplikowane.

Sieć radiowa – budowa szkieletu

Szkielet sieci bezprzewodowej może być tworzony w różnych standardach, także 802.11b/g. Jednak przez wzgląd na duże zakłócenia i niewielką wydajność nie zaleca się tworzenia szkieletu w paśmie 2,4 GHz. Do budowy sieci szkieletowych najczęściej wykorzystuje się pasmo 5,47 ÷ 5,75 GHz. W tym zakresie dopuszczalna jest moc 30 dBm (1W). Pozwala to na budowę linków nawet na kilkanaście kilometrów (punkt-punkt, pełna widoczność optyczna i wolna pierwsza strefa Fresnela).

W tym zakresie dostępnych jest 11 nie pokrywających się kanałów radiowych co umożliwia efektywną eksploatację wielu urządzeń na danym obszarze. Duża liczba dostępnych kanałów i mniejsza liczba urządzeń (w stosunku do pasma 2,4 GHz) powoduje, że w paśmie 5 GHz dużo mniej dokuczliwy jest problem zakłóceń. Dostępne urządzenia umożliwiają zestawiane połączeń punkt-punkt i punkt-wielopunkt. Rzeczywiste przepływności możliwe do uzyskania w tej technologii sięgają 30 Mb/s.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.